Memotechnika: utopijna wizja Google kontra Internet

Jakiś czas temu Google zaprezentowało światu swój najnowszy pomysł na rewolucyjny gadżet: okulary z rzeczywistością rozszerzoną. Internet nie potrzebował dużo czasu, by ten projekt ze wszystkich stron obśmiać.

Po raz pierwszy o tym urządzeniu pisaliśmy w tym miejscu. Przypomnijmy, o co chodzi. To sprzęt, który pozwala wykonywać część czynności, które normalnie wykonujemy na smartfonie, ale... bez smartfona. To okulary składające się z samej ramki - w jednym jej kącie znajduje się niewielki ekran, na którym wyświetlane są powiadomienia. Całość ma być obsługiwana poleceniami głosowymi. Zobaczcie oryginalny filmik, jakim Google zapowiada to urządzenie:

Piękne, prawda? Takie śliczne, optymistyczne, utopijne... No właśnie - sieć nie potrzebowała wiele czasu, by pokazać bardziej ciemną stronę tego typu rozwiązania. Niejakiemu Tomowi Scottowi wystarczyło pół dnia, by nagrać swoją parodię powyższego filmiku.

Takich parodii pojawiło się jednak zdecydowanie więcej. Twórcy poniższej zastanowili się nad jedną bardzo ważną rzeczą - gdzie na tym sprzęcie wyświetlane będą reklamy? No bo przecież gdzieś muszą. I nagle wszystko przestaje wyglądać tak różowo:

A co, jeśli sprzęt nie będzie działał idealnie (w końcu smartfony i inne tego typu gadżety lubią się czasami psuć. Nie mówiąc już o nawigacji GPS - wiadomo, jak bardzo potrafi być zawodna)?

Co, jeśli dzięki takim okularom będziemy mogli dowiedzieć się czegoś, o czym normalnie wcale nie chcielibyśmy wiedzieć?

Na koniec parodia ostateczna - co, jeśli swoje okulary zrobi... Microsoft?

Wszystkie te filmiki są, trzeba przyznać, ekstremalnie śmieszne. Internauci nabijają się nie tylko z utopijnej wizji Google, ale także - no właśnie - z jej utopijności. To bardzo ładny filmik, drogie Google, ale doskonale wiemy, że żadna technologia nie działa tak perfekcyjnie.

Chociaż, jak znam życie, wszyscy ci autorzy śmiesznych przeróbek będą pierwszymi, którzy zainwestują w rzeczone okulary, gdy te pojawią się już na rynku. Ale to tak tylko na marginesie.

Okulary Google nie są oczywiście memem, który mógłby dłużej "przetrwać". Temat już odrobinę przycichł i w najbliższej przyszłości raczej nie należy spodziewać się kolejnych parodii. Trzeba jednak zauważyć i przyznać, że reakcja Internetu była błyskawiczna.

Sieć wylała kubeł zimnej wody na nowy pomysł internetowego giganta. Czy Google się tym przejmie? Nie sądzę. Ale może ostudziło to trochę pierwszy entuzjazm wszystkich tych, którzy okularami rzeczywistości rozszerzonej byli absolutnie zachwyceni.

Mój w każdym razie ostudziło.

Memotechnika: poznaj inne memy

RPG

O Niewiarygodnie Fotogenicznym Kolesiu

Oraz jego przyjaciołach.


O Batmanie, królu Polski

Był pod Pskowem! I zna się z Wałęsą!


O problemach Pierwszego Świata

Tak codziennych, a tak ważkich.

Sad Keanu

O Internecie w służbie pokoju

I miłości.

Więcej o:
Komentarze (18)
Memotechnika: utopijna wizja Google kontra Internet
Zaloguj się
 • guavajuice

  Oceniono 6 razy 6

  korporacje od razu to podłapią..i dadzą pracownikom do ich kontroli np. " Hej Stefan spójrz się na naszą półkę, chce zobaczyć nasz towar" albo "co znowu na fajeczke wyszedłeś?".
  pytanie czy prowadzenie samochodu będzie dozwolone mając na nosie te okulary?

 • nikodem_73

  Oceniono 9 razy 5

  Dlaczego utopijna? Przecież większość rzeczy, które są na oryginalnym filmiku już dziś da się uzyskać na smartfonach, tylko jest to niewygodnie.

  Nawet idea okularów sprzęgniętych z kompem nie jest nowatorska. To raczej tylko (albo "tylko") zebranie do kupy rozwiązań i pomysłów, które już istnieją.

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 3 razy 3

  "Wszystkie te filmiki są, trzeba przyznać, ekstremalnie śmieszne."

  Tzn. posikaliście się ze śmiechu, czy jeszcze nie? Bo te filmy można nazwać zabawnymi - wszystkie próby wmawiania, że to arcydzieła dowcipu są (...).
  ;>

 • tom_fed

  Oceniono 9 razy 3

  smieszny autor, ktory mysli ze zjadl wszystkie rozumy
  ktory wie NA PEWNO jak bedzie wygladala przyszlosc

  he he he

 • roman_

  Oceniono 4 razy 2

  A mnie brakuje tutaj jednej bardzo ważnej rzeczy. Dlaczego nikt na filmie nie nosi tych okularów. Okulary ma tylko niewidoczny bohater . Niech ktoś zrobi film, gdzie wszyscy noszą te okulary. To chyba byłby koszmar i dobrze o tym wiedzą i projektanci :)
  Słuchawki bluetooth noszone permanentnie w uchu ciągle budzą mieszane uczucia a co do dopiero takie okulary.

 • mol_chemiczny

  Oceniono 4 razy 2

  Dla mnie ta wizja jest przede wszystkim straszna. Najlepszy komputer (telefon itd.) to wyłączony komputer, jakkolwiek przydatny potrafi być przez większość dnia.

 • Gość: Mrk

  Oceniono 6 razy 2

  Okulary to raczej był żart primaaprilisowy googla. Media go zaczęły sobie przekazywać, z każdym powieleniem wchodziło większe opóźnienie i im dalej od 1 kwietnia, tym robił się bardziej serio. Wiele takich żartów "przeszło" w ten sposób w tym roku.

 • Gość: Gość Darek

  Oceniono 3 razy 1

  Ta ostatnia parodia jest super.

 • lisa2

  0

  Wystarczy mały dopalacz, a zasilanie gotowe.

  Jak?

  Skoro mamy rozruszniki serca, to może by tak sercem zasilać akumulator poprzez dynamo napędzane pompowaniem serca.

  Zamiast okularów wszczep w rogówkę oka lub obu oczu - wyświetlanie nie wymagałoby wtedy dużo energii. Mikromikrofon i mikrogłośnik wszczepione za uchem i połączone jak implanty słuchowe z uchem wewnętrznym. Mikloklawiatura połączona z czujnikiem ruchu mięśni palców i równolegle ruchu powiek i mięśni oka - umożliwiać będzie poruszanie się po miniekranie na części oka.

  Wielkość ekranu może być regulowana opcjami - od blokady - brak wyświetlania, poprzez prosty wycinek powierzchni oka/oczu, po pełne pole widzenia przy zamkniętych powiekach.

  Dźwięk przekazywany przez czujniki umieszczone w różnych częściach głowy - słuchawka jako wszczep w kości za uchem, mikrofony w formie implantów w uszach lub nad, w brwiach i z tyłu głowy jeden. Posiadałyby automatyczną i manualną regulację czułości i zakresu częstotliwości.

  Całe połączenie i regulacja możliwa również z komputera zewnętrznego. Możliwe również przesyłanie z i do komputera zewnętrznego.

  Całość również można wyłączyć w dowolnej chwili.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX