Aero2 - Internet za darmo dla każdego. Jak z niego skorzystać?

Każdy Polak może za darmo korzystać z Internetu. Za darmo, spytacie? W tym musi być jakiś haczyk. Podpowiadamy, że nie, haczyków nie ma. Jest to oferta firmy Aero2, która może przysporzyć kilka problemów, ale internet faktycznie można mieć za darmo. Jak?

Przygodę z Aero 2 trzeba rozpocząć od zdobycia karty SIM. Można to zrobić na kilka sposobów, które opisano na stronie internetowej operatora . Pierwszym jest wypełnienie odpowiedniego formularza i zamówienie karty do domu. Drugim, zamówienie jej w Internecie i odbiór osobisty w biurze obsługi klienta w Warszawie (ulica Lwowska 19). To jednak poważne ograniczenie dla tych osób, które nie mieszkają w stolicy.

Kłopotliwym rozwiązaniem dla wszystkich spoza Warszawy jest także trzecie rozwiązanie. Sprowadza się ono do odbioru karty SIM w jednym z trzech salonów firmowych Sferia (ich adresy także można znaleźć na stronie internetowej operatora ). Niestety, one także znajdują się w stolicy, więc z tej możliwości skorzystają jedynie nieliczni lub ci, którym nie przeszkadza dłuższa lub krótsza podróż. Próbowaliśmy się dowiedzieć, czy istnieją jakiekolwiek punkty poza Warszawą, w których można zdobyć kartę SIM, ale w biurze obsługi Aero 2 nikt nie podnosił słuchawki.

Odbiór karty

Internet w Aero 2

Nasza wizyta w salonie Sferia była bardzo krótka. Spędziliśmy w nim zaledwie kilka minut. Przy jednym z biurek podpisaliśmy umowę, w kasie wnieśliśmy depozyt - za kartę SIM pobierana jest w 100% zwrotna kaucja w wysokości 20 złotych - pokazaliśmy potwierdzenie wpłaty i już mieliśmy praktycznie wszystko, co potrzebne jest do skorzystania z darmowego Internetu. Nasza "umowa" będzie obowiązywała dopóki z niej nie zrezygnujemy lub do chwili wyłączenia dostępu do darmowego Internetu.

Warto przy okazji zaznaczyć, że w pierwszych miesiącach działania Aero 2, potencjalni użytkownicy narzekali, że bardzo ciężko odebrać kartę SIM i generalnie jest ich bardzo mało. Teraz jest zupełnie inaczej. Na biurku obsługującej nas kobiety leżała paczka, w której lekko licząc było kilkaset kart SIM. Musimy też zaznaczyć, że byliśmy w salonie Sferia niecałą godzinę po jego otwarciu, a w kolejce po Aero 2 zdążyło się ustawić kilka osób, a kolejne co kilka chwil do niej dołączały. Firma informuje, że obecnie posiada trochę ponad 20 tysięcy kart SIM.

Ciekawostką, o której warto wspomnieć jest także regulamin. Przy wydawaniu karty Aero 2 spytaliśmy o możliwość zapoznania się z nim. Obsługująca nas pani oznajmiła, że regulaminy nie są wydawane klientom, chyba że bardzo tego chcą. Można je natomiast znaleźć na stronie internetowej operatora. Tymczasem na umowie, domyślnie zaznaczono, że klient zapoznał się właśnie z regulaminem. Ostrożnym zalecamy więc, by jednak poprosili o wydrukowanie go.

Modem

We wstępie wspominaliśmy, że o ile zdobycie karty Aero 2 nie jest wielkim wyzwaniem, to z samym darmowym internetem są jednak problemy. I owszem, są.

Przede wszystkim należy pamiętać, że karta SIM będzie używana w modemie - najczęściej zapewne w popularnym "paluszku" (modem USB) jaki dostajemy od operatorów sieci GSM. I tu właśnie należy być ostrożnym, gdyż duża część tego typu urządzeń po prostu nie będzie działała z kartą Aero 2.

Zanim wybierzemy się na zakupy warto się więc zapoznać z listą urządzeń obsługujących rodzimy, darmowy internet. Tu spotyka nas kolejna niemiła niespodzianka. Na stronie internetowej operatora znajdziemy jedynie króciuteńką listę pięciu modemów, które na pewno będą działały . Żeby było ciekawiej, nie są one wymieniane bezpośrednio na stronie, a są "ukryte" w pliku .pdf. Warto zatem skorzystać z bardziej szczegółowych list, które opublikowano chociażby na łamach serwisu JD-Tech .

Nas spotkała niestety przykra niespodzianka. W redakcji mieliśmy trzy modemy USB i niestety żaden z nich nie współpracował z kartą Aero 2. Jeden z nich widoczny jest na zdjęciu.

Modem Huawei

Trzeba również pamiętać, że w wielu przypadkach, modem trzeba będzie skonfigurować dla nowego połączenia. Osoby, które nie znają się na tego typu rzeczach, mogą mieć z tym problem. I tu nie ma co liczyć na to, że operator przyjdzie nam z pomocą. Podaje on jedynie, jakich ustawień trzeba użyć. Gdzie je wpisać, jak skonfigurować nowe połączenie - tu będziemy już musieli posiłkować się wiedzą zdobytą w Internecie lub u znajomych. Warto także wspomnieć, że internauci twierdzą, że na części modemów trzeba  zainstalować zewnętrzne oprogramowanie, by skonfigurować nowe połączenie.

Na plus Aero 2 można zaliczyć to, że karta SIM jest fabrycznie przycięta. Możemy jej więc od ręki użyć zarówno w modemie jak i w tabletach, do których klasyczna karta po prostu nie wchodzi.

I właśnie możliwość użycia karty Aero 2 w tablecie pozwoliła nam sprawdzić możliwości darmowego Internetu. Włożyliśmy ją do iPada 2, którym przetestowaliśmy działanie Sieci.

UE wyda miliardy na szerokopasmowy Internet

Testy

Aero 2 jest internetem darmowym. Nie powinniśmy więc oczekiwać, by działał z taką samą prędkością jak nasze domowe łącze w sieci kablowej czy rozwiązania, które oferują operatorzy sieci GSM. To, co zapewnia rodzima firma, to dostęp do sieci z prędkością 256kbit/s. W maju tego roku prędkość zostanie podniesiona do 512kbit/s. Z "demonem prędkości" nie mamy więc do czynienia, ale przecież korzystamy z internetu za darmo. Powinien on jednak wystarczyć do przejrzenia poczty elektronicznej lub stron internetowych. Trzeba też pamiętać, że połączenie z siecią zrywane jest co 60 minut, ale można je momentalnie wznowić. Nie jest to więc wielkie utrudnienie.

Więcej o:
Komentarze (129)
Aero2 - Internet za darmo dla każdego. Jak z niego skorzystać?
Zaloguj się
 • Gość: pacha

  Oceniono 218 razy 176

  Mam aero i działa wyśmienicie.
  Jest to efekt działań pani Anny Streżyńskiej jako szefowej UKE.
  Szacun dla Pani Ani, zrobiła wiele dobrego.
  Niestety pewnie podpadła ekipie trzymajęcej władzę bo wyleciała za dobrą robotę

 • joankb

  Oceniono 114 razy 80

  Ta powszechność to raczej mit niż rzeczywistość.
  Aero2 zdobywają raczej świadomi, obyci niż Ci, do których miało być adresowane. Bo chyba jako podatnicy mieliśmy na myśli zmniejszanie cyfrowego wykluczenia???
  1. Informacje chyłkiem przemykają się na dedykowanych portalach. Informacji ogólnie dostępnej, głośnej - brak
  2. Punkty odbioru osobistego są tylko w Warszawie
  3. Modemy, których lista jest na stronie Aero są trudne do zdobycia. Informację o innych trzeba wygrzebać Gdzie? W necie.
  Spółka robi wszystko żeby mieć jak najmniej klientów - i to widać.
  Zapłaciliśmy za bubel.

 • Gość: ciekawy jaś

  Oceniono 99 razy 55

  DO normalnych. Mniej więcej połowa postów na tym forum to narzekania:
  - niby za darmo ale trzeba zapłacić kaucje (zwrotna i całe 20 zeta..)
  - zasięg nie obejmuje całego kraju (łanie w lesie też chcą dostępu do internetu !! )
  - słaba prędkość ( Darmowa łączność bezprzewodowa powinna mieć co najmniej prędkość światłowodu)
  - wymaga "specjalnego" modemu (prawdziwe kody pod nogi ktoś "sypie"...)
  itd.
  RĘCE OPADAJĄ !
  Skąd się biorą tacy "narzekacze", zamiast CIESZYĆ się , że coś jest dostępne ZA DARMO to wiecznie tylko narzekają i narzekają, ja się zastanawiam co by musiał zrobić operator Aero2 żeby liczba narzekających spadła przynajmniej do 10% ?
  Chyba musiał by dostarczać, modem, komputer (koniecznie i7 :-) ) i całować w rękę szanownego Pana klienta, że był tak wielkoduszny i zgodził się za darmo przyjąć sprzęt :-))
  SKĄD się to bierze ?? Chętnie posłucham hipotez..

 • antekguma1

  Oceniono 46 razy 40

  Z tym podniesieniem prędkości od maja, to nie za koniecznie. Warunki przetargu mówią, że przez pierwszy rok prędkość ma być od 128 do 256 kbit/s, następne dwa lata od 256 do 512. Jak znam pazerność Podgórskiego vel Solorz-Żak, może to być nadal te 256 i będzie to zgodne z warunkami przetargu.

 • radosc.zycia

  Oceniono 31 razy 25

  Typowe podejście korporacji. 2 lata wszystkich możliwych zagrań, by ograniczyć dostępność karty. Skąpa informacja w mediach. Beznadziejna strona internetowa. Brak sieci dystrybucyjnej. Zwlekanie z reakcją na żądania UKE.

  TAK się robi pieniądze w tym kraju, plebs ma płacić i nie myśleć. By zarobić, trzeba oszukiwać.

 • Gość: normalny

  Oceniono 17 razy 13

  Koniec narzekania!!!! Zrobiłem jak wymagają. Kartę otrzymałem pocztą. Włożyłem do leżącej "odłogiem" Omni Lite, system telefonu zapytał czy chcę aktywować nowe połaczenie, odpowiedziałem tak i zgodnie z instrukcją skonfigurowałem je . Działa. Podłączyłem telefon do laptopa kablem USB kliknąłem w telefonie "Start-Udostępnianie Internetu-Połącz i.... gotowe, mam internet w laptopie. Działa też z wykorzystaniem łącza bluetooth. Mieszkam w małym miasteczku, internet darmowy jest stabilny i niczym nie różni sie od tego co oferuje w moim mieście Play za co musiałem płacić!!!!

 • gm

  Oceniono 8 razy 8

  w polsce w porownaniu do innych krajow np francji i tak jest bardzo dobrze jezeli chodzi o internet przez gsm, (dostepnosc bez umow, cena, szybkosc)

 • klasa62

  Oceniono 34 razy 6

  Najgłupszy jest sam tytuł; internet za darmo. Jakie za darmo? To wszystko kosztuje. Potężne pieniądze z naszych podatków na to poszły. Miałoby to sens tam, gdzie szwankuje infrastruktura, ale po co to w wielkich miastach?

 • pluszsz

  Oceniono 27 razy 5

  Pokazany zasięg na zewnątrz budynków i z dodatkową anteną - tyle, że podają to małym druczkiem. BUBEL.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX