Oracle chciał wejść na rynek smartfonów, teraz chce zarobić na patentach używanych w Androidzie

Larry Ellison, szef Oracle, giganta tworzącego oprogramowanie dla przedsiębiorstw, przyznał, że jego firma rozważała wejście na rynek smartfonów. Do rzucenia rękawicy Apple i Google jednak nie doszło, dokładne analizy wykazały, że ?to zły pomysł?. Dowiedzieliśmy się także, że Android bezpośrednio przynosi Google małe zyski - zaledwie 550 mln. dolarów od dnia premiery.

Przy okazji procesu Oracle vs. Google, do mediów przedostają się różne ciekawostki dotyczące obu firm. Wall Street Journal informuje, że Oracle planowało wejść na rynek smartfonów. Firma przymierzała się do zakupu Research in Motion (podobnie jak m.in. Amazon), Kanadyjczycy okazali się jednak zbyt drodzy. Na drodze do przejęcia Palma, pioniera urządzeń przenośnych i twórcy systemu WebOS, stanęło natomiast HP, które ostatecznie przejęło firmę w 2010.

Rozważano też partnerstwo z Samsungiem lub innym producentem urządzeń. Ostatecznie po tygodniach analiz uznano, że cały pomysł jest po prostu zły, a konkurowanie z Google i Apple nie ma sensu.

Dowiedzieliśmy się również, że Google, oskarżane przez Oracle o bezprawne wykorzystywanie Javy, przejętej przez Oracle wraz z Sun Microsystem w 2009 roku, rozważało korzystanie z oprogramowania Microsoftu.

Oracle i Google prawie porozumiały się co do współpracy, zwiększenia kompatybilności Androida z Javą, zaczynały dogadywać się w sprawie płatności. Zamiast happy endu mamy jednak proces, w wyniku którego Oracle chce najprawdopodniej wymusić na Google opłaty za korzystanie z Javy przy tworzeniu Androida - a więc po prostu na nim zarobić.

Tymczasem, jak donosi brytyjski Guardian Android od swojej premiery w 2008 do końca 2011 roku zarobił zaledwie... 550 mln dolarów, dla porównania: dochód za zeszły rok wyniósł 38 miliardów dolarów, z samego tylko rynku usług mobilnych 2,5 miliarda. Oracle próbuje wyłowić z tego oceanu ?gotówki? jakąś tłustą rybkę dla siebie.

[ za theverge i gigaom ]

Więcej o:
Komentarze (5)
Oracle chciał wejść na rynek smartfonów, teraz chce zarobić na patentach używanych w Androidzie
Zaloguj się
 • f4lcc0n

  Oceniono 1 raz 1

  No cóż nie wystarczy kupić Javę trzeba jeszcze mieć pomysł jak jej użyć, a tego w Oracle brakło i teraz pozostaje im ciągać użytkowników korzystających z obecnie ich platformy - kilka procesów i popularność javy spadnie na tyle że powstanie coś nowego podobnie jak Open Office i Libre Office

 • antey

  0

  Zarobki Androida z 4 lat (2008,2009,2010,2011) - 550 mln USD (wg. artykułu).
  Oracle na zakup całego SUN Microsystems wydał kwartalny zysk w wysokości 4 mld USD :D :D
  Postanowili się nie rozdrabniać i słusznie.

  Inna sprawa, że duet Oracle i Samsunga oznaczałby de facto posiadanie przez jedno konsorcjum dwóch kluczowych dla rynku technologii - komponentów i języka programowania.

 • qzijvqhn

  0

  Nieprawda!!!!!! Przestańcie powtarzać brednie!!!!
  Java ma być jedna! Słyszeliście slogan Napisz Raz Uruchom Wszędzie. Google buciorami włązi w czyjąś bardzo długo i ciężką robotę i zasłąniając się opensourcem zarabia krocie. Dziel i rządź. Tą zasadą doprowadza do rozpaczy stabilny rozwój technologii - Google AppEngine, Jabber/XMPP, itp.
  adnotacja.blogspot.com/2012/04/oracle-vs-google-w-sprawie-ochrony.html

 • darkpeter

  0

  Jak zwykle w swoim nędznym postępowaniu Oracle nie pomyślało, że atakując Google'a nie zagraża jemu, tylko nam. A szczególnie developerom, jeśli Google zdecyduje się wprowadzić jakieś zmiany do javy na Andka.
  Jeśli Oracle chce wejść na rynek smartfonów - mówię mu nie. Do sukcesu po trupach się nie dojdzie.

 • soth3d

  Oceniono 2 razy 0

  zarobic jak? w jakis dziwny sposob autor zgubil zasadnicza czasc artykulu :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX