Kto ma patenty, ten ma władzę. Najwięcej patentowych kluczy do sukcesu trzymają Nokia i Samsung

Firma analityczna Chetan Sharma Consulting postanowiła przejrzeć, kto ma w szafie najwięcej patentów związanych z branżą urządzeń mobilnych. Samsung jest królem patentów na infrastrukturę, Nokia na telefony i inne urządzenia.
Patenty kluczem do sukcesu Nokia i Samsung mają najwięcej patentów związanych z urządzeniami mobilnymi. Nokia i Samsung mają najwięcej patentów związanych z urządzeniami mobilnymi. Samsung stawia głównie na infrastrukturę, a Nokia na telefony i inne urządzenia. Firma analityczna Chetan Sharma Consulting postanowiła przejrzeć, kto ma w szafie najwięcej patentów związanych z branżą urządzeń mobilnych. Samsung jest królem patentów na infrastrukturę, Nokia na telefony i inne urządzenia. Czym są w dzisiejszych czasach patenty? Idealnym środkiem wywierania nacisku na biznesowych partnerów? Swego rodzaju walutą? Na pewno mogą być kluczowym argumentem w wielu sporach o wielkie pieniądze. Dlatego też firma analityczna Chetan Sharma Consulting zanalizowała kto i jakie patenty, związane z branża urządzeń przenośnych, posiada. Na pierwszym miejscu zestawienia (łącznie za lata 1995-2012) znajduje się Nokia, która posiada większość patentów na telefony i inne urządzenia, na kolejnej pozycji Samsung z prawami do rozwiązań pozwalających tworzyć infrastrukturę teleinformatyczną. Następne miejsce w rankingu zajmuje Alcatel-Lucent, Ericsson (twórcy sprzętu dla branży teleinformatycznej) i Microsoft. Jeśli chodzi o patenty przyznane tylko w zeszłym roku zestawienie jest kompletnie inne: przewodzi Samsung, dalej IBM, Sony i RIM. O dwóch ostatnich firmach słyszymy ostatnio same złe wieści, a tymczasem wciąż inwestują w nowe rozwiązania. Firma Chetan Sharma Consulting tworząc ranking brała pod uwagę ilość posiadanych patentów oraz ich wartość. Z badań wynika też, że "rynek" patentów jest niezwykle dynamiczny - jeszcze w zeszłym roku bardzo się różnił od tego, co widzimy dzisiaj. A jak będzie za kilka lat?

Czym są w dzisiejszych czasach patenty? Idealnym środkiem wywierania nacisku na biznesowych partnerów? Swego rodzaju walutą? Na pewno mogą być kluczowym argumentem w wielu sporach o wielkie pieniądze. Dlatego też firma analityczna Chetan Sharma Consulting zanalizowała kto i jakie patenty, związane z branża urządzeń przenośnych, posiada.

Patenty

Na pierwszym miejscu zestawienia (łącznie za lata 1995-2012) znajduje się Nokia, która posiada większość patentów na telefony i inne urządzenia, na kolejnej pozycji Samsung z prawami do rozwiązań pozwalających tworzyć infrastrukturę teleinformatyczną. Następne miejsce w rankingu zajmuje Alcatel-Lucent, Ericsson (twórcy sprzętu dla branży teleinformatycznej) i Microsoft.

Jeśli chodzi o patenty przyznane tylko w zeszłym roku zestawienie jest kompletnie inne: przewodzi Samsung, dalej IBM, Sony i RIM. O dwóch ostatnich firmach słyszymy ostatnio same złe wieści, a tymczasem wciąż inwestują w nowe rozwiązania.

Firma Chetan Sharma Consulting tworząc ranking brała pod uwagę ilość posiadanych patentów oraz ich wartość. Z badań wynika też, że "rynek" patentów jest niezwykle dynamiczny - jeszcze w zeszłym roku bardzo się różnił od tego, co widzimy dzisiaj. A jak będzie za kilka lat?

 

[ za gigaom.com ]