Kto ma patenty, ten ma władzę. Najwięcej patentowych kluczy do sukcesu trzymają Nokia i Samsung

Firma analityczna Chetan Sharma Consulting postanowiła przejrzeć, kto ma w szafie najwięcej patentów związanych z branżą urządzeń mobilnych. Samsung jest królem patentów na infrastrukturę, Nokia na telefony i inne urządzenia.
Patenty kluczem do sukcesu Nokia i Samsung mają najwięcej patentów związanych z urządzeniami mobilnymi. Nokia i Samsung mają najwięcej patentów związanych z urządzeniami mobilnymi. Samsung stawia głównie na infrastrukturę, a Nokia na telefony i inne urządzenia. Firma analityczna Chetan Sharma Consulting postanowiła przejrzeć, kto ma w szafie najwięcej patentów związanych z branżą urządzeń mobilnych. Samsung jest królem patentów na infrastrukturę, Nokia na telefony i inne urządzenia. Czym są w dzisiejszych czasach patenty? Idealnym środkiem wywierania nacisku na biznesowych partnerów? Swego rodzaju walutą? Na pewno mogą być kluczowym argumentem w wielu sporach o wielkie pieniądze. Dlatego też firma analityczna Chetan Sharma Consulting zanalizowała kto i jakie patenty, związane z branża urządzeń przenośnych, posiada. Na pierwszym miejscu zestawienia (łącznie za lata 1995-2012) znajduje się Nokia, która posiada większość patentów na telefony i inne urządzenia, na kolejnej pozycji Samsung z prawami do rozwiązań pozwalających tworzyć infrastrukturę teleinformatyczną. Następne miejsce w rankingu zajmuje Alcatel-Lucent, Ericsson (twórcy sprzętu dla branży teleinformatycznej) i Microsoft. Jeśli chodzi o patenty przyznane tylko w zeszłym roku zestawienie jest kompletnie inne: przewodzi Samsung, dalej IBM, Sony i RIM. O dwóch ostatnich firmach słyszymy ostatnio same złe wieści, a tymczasem wciąż inwestują w nowe rozwiązania. Firma Chetan Sharma Consulting tworząc ranking brała pod uwagę ilość posiadanych patentów oraz ich wartość. Z badań wynika też, że "rynek" patentów jest niezwykle dynamiczny - jeszcze w zeszłym roku bardzo się różnił od tego, co widzimy dzisiaj. A jak będzie za kilka lat?

Czym są w dzisiejszych czasach patenty? Idealnym środkiem wywierania nacisku na biznesowych partnerów? Swego rodzaju walutą? Na pewno mogą być kluczowym argumentem w wielu sporach o wielkie pieniądze. Dlatego też firma analityczna Chetan Sharma Consulting zanalizowała kto i jakie patenty, związane z branża urządzeń przenośnych, posiada.

Patenty

Na pierwszym miejscu zestawienia (łącznie za lata 1995-2012) znajduje się Nokia, która posiada większość patentów na telefony i inne urządzenia, na kolejnej pozycji Samsung z prawami do rozwiązań pozwalających tworzyć infrastrukturę teleinformatyczną. Następne miejsce w rankingu zajmuje Alcatel-Lucent, Ericsson (twórcy sprzętu dla branży teleinformatycznej) i Microsoft.

Jeśli chodzi o patenty przyznane tylko w zeszłym roku zestawienie jest kompletnie inne: przewodzi Samsung, dalej IBM, Sony i RIM. O dwóch ostatnich firmach słyszymy ostatnio same złe wieści, a tymczasem wciąż inwestują w nowe rozwiązania.

Firma Chetan Sharma Consulting tworząc ranking brała pod uwagę ilość posiadanych patentów oraz ich wartość. Z badań wynika też, że "rynek" patentów jest niezwykle dynamiczny - jeszcze w zeszłym roku bardzo się różnił od tego, co widzimy dzisiaj. A jak będzie za kilka lat?

 

[ za gigaom.com ]

Więcej o:
Komentarze (12)
Kto ma patenty, ten ma władzę. Najwięcej patentowych kluczy do sukcesu trzymają Nokia i Samsung
Zaloguj się
 • ogrodnik.january

  Oceniono 26 razy 16

  Żałosny jest brak Apple w tym zestawieniu. Taki potentat, taki geniusz...Ciekawe... A według kupertyńskiej propagandy i wiernych zastępów fanbojów, podobno to Apple wyznacza światowe trendy, wprowadza innowacje i rewolucje technologiczne... Dobry żart :)

  Wkład Apple w światowej rozwój technologii ogranicza się do perfekcyjnego opanowania technik sprzedaży i szarpania się z konkurencją o patenty na wygląd urządzeń i interfejsów. No ale z samego wyglądu telefonu się nie zrobi... Trzeba się kłaniać Samsungowi :)

  applefobia.blox.pl

 • jacke32

  Oceniono 6 razy 6

  Apple? Zastanawiacie się gdzie jest Apple? Mnie nie dziwi, że go tu nie ma. Oni nie wprowadzają niczego nowego.

 • 0gt

  Oceniono 4 razy 4

  Kto ciężko pracował i utrzymywał działy R&D ten ma. Proste.

 • Gość: Gość Darek

  Oceniono 3 razy 3

  A co z trolem patentowym apple? Przecież oni najchętniej opatentowaliby wszystko nawet powietrze.

 • tommyline

  Oceniono 4 razy 2

  roczny budżet Apple na dział rozwoju to 2-3 miliardy $ rocznie, co przy wartości firmy (i jej dziennych wachaniach rzędu 10-17 mld $) to tyle co nic. Natomiast budżet działu prawnego to 100 mln $ rocznie, jeden z największych na świecie.

 • bonifacy_40

  Oceniono 1 raz 1

  Jak widać same patenty nie generują zysku ;)

 • kazimierz

  Oceniono 5 razy 1

  również zwróciłem uwagę na brak apple w zestawieniu

 • xpingus

  0

  bo Apple nie wprowadza nic nowego, Apple patentuje tylko wygląd i to im wychodzi doskonale, potem właśnie potrafią sprzedać to co maja inni za 2x większą kasę ;)

 • truten.zenobi

  0

  no cóż wojny patentowe zakończą naszą cywilizację - jak widać patenty zamiast promować to wyniszczają wynalazczość.
  dla mnie to w zasadzie "konkurs" na największego trolla patentowego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX