Szkoccy naukowcy stworzyli soniczny śrubokręt. Tak, ten z Dra Who

Jak widać "fiction" nie musi być "science", by inspirować naukowców. Choć w tym wypadku to bardzo luźna inspiracja.

Soniczny śrubokręt (sonic screwdriver) to gadżet wymyślony na potrzeby serialu "Doktor Who" - uniwersalne urządzenie zdolne do otwierania zamków, przeprowadzenia medycznej ekspertyzy, zdalnego kontrolowania urządzeń oraz namierzania kosmitów. Mało? Może także kontrolować komputery. Tricoder ze "Star Trek" to przy nim pikuś.

Szkoccy naukowcy z Dundee University twierdzą, że zbudowali podobne urządzenie. Choć to lekkie nadużycie, bowiem ich śrubokręt zdolny jest raptem do podnoszenia i obracania obiektów. A dokładnie: dysków umieszczonych w tubie z wodą. Ale z gadżetem doktora Who łączy go fakt, że za pomocą ultradźwięków może manipulować obiektami - to pierwsze wykorzystanie ich w ten sposób. Wcześniej pokazywano tylko możliwość przesuwania obiektów za pomocą ultradźwięków.

Doktor Mike MacDonald z Institute for Medical Science and Technology (IMSAT) wyjaśnia, czemu to tak ważny eksperyment:

Nie tylko potwierdza znane nam prawa fizyki, ale także pokazuje jak zaawansowane są prace nad kontrolą ultradźwięków. Co może zostać potem wykorzystane do nieinwazyjnej chirurgii albo manipulacji komórkami z ich pomocą.

Jak widać niepoważna nazwa nie idzie w parze z użytecznością urządzenia.

[Gizmodo]