Masz czujnik ruchu we własnym komputerze, tylko jeszcze o tym nie wiesz

Microsoft opracowuje technologię, która pozwoli zmienić głośniki i mikrofon wbudowane w laptopa czy peceta w czujnik ruchu. Pamiętacie starego dobrego Dopplera?
Czujnik ruchu w laptopie Masz czujnik ruchu we własnym komputerze, tylko jeszcze o tym nie wiesz Microsoft opracowuje technologię, która pozwoli zmienić głośniki i mikrofon wbudowane w laptopa w czujnik ruchu. Oprogramowanie będzie nosić nazwę SoundWave. Microsoft opracowuje technologię, która pozwoli zmienić głośniki i mikrofon wbudowane w laptopa czy peceta w czujnik ruchu. Pamiętacie starego dobrego Dopplera? Kinect jest bijącym szczyty popularności kontrolerem ruchu wykorzystywanym w konsoli Xbox 360. Microsoft szykuje jednak podobne w działaniu rozwiązanie dla użytkowników laptopów. SoundWave to oprogramowanie, które będzie emitować ton o częstotliwości 20-20Khz. Wbudowany w laptop mikrofon wykryje zmianę tonu, kiedy coś poruszy się w pobliżu mikrofonu - kiedy coś się do niego zbliży ton się nieco podwyższy - czyli tak, jak opisał to w swoim prawie Doppler. W ten sposób komputer będzie w stanie rozpoznawać gesty, w tej chwili dokładność rozwiązania wynosi ok. 90 proc. Badacze z Microsoft Research (wraz z pracownikami University of Washington) nie odnotowują w działaniu oprogramowania żadnych utrudniających jego funkcjonowanie opóźnień. Ponadto używanie SoundWave nie powinno uniemożliwiać korzystania z głośników - słuchania muzyki czy oglądania filmów. Założeniem rozwiązania Microsoftu jest wykorzystywanie gestów do przeglądania stron internetowych, przesuwania wirtualnych obiektów oraz włączania i wyłączania komputera, kiedy właściciel komputer oddala się od niego lub zbliża. Miejmy tylko nadzieję, że system będzie inteligentny i zwykłe podrapanie się za uchem nie zniweczy naszej sieciowej lektury.

Kinect jest bijącym szczyty popularności kontrolerem ruchu wykorzystywanym w konsoli Xbox 360. Microsoft szykuje jednak podobne w działaniu rozwiązanie dla użytkowników laptopów. SoundWave to oprogramowanie, które będzie emitować ton o częstotliwości 20-22Khz. Wbudowany w laptop mikrofon wykryje zmianę tonu, kiedy coś poruszy się w pobliżu mikrofonu - kiedy coś się do niego zbliży ton się nieco podwyższy - czyli tak, jak opisał to w swoim prawie Doppler.

W ten sposób komputer będzie w stanie rozpoznawać gesty, w tej chwili dokładność rozwiązania wynosi ok. 90%. Badacze z Microsoft Research (wraz z pracownikami University of Washington) nie odnotowują w działaniu oprogramowania żadnych utrudniających jego funkcjonowanie opóźnień.

Ponadto używanie SoundWave nie powinno uniemożliwiać korzystania z głośników - słuchania muzyki czy oglądania filmów. Założeniem rozwiązania Microsoftu jest wykorzystywanie gestów do przeglądania stron internetowych, przesuwania wirtualnych obiektów oraz włączania i wyłączania komputera, kiedy właściciel komputer oddala się od niego lub zbliża.

Miejmy tylko nadzieję, że system będzie inteligentny i zwykłe podrapanie się za uchem nie zniweczy naszej sieciowej lektury.

Poniższy film prezentuje działanie systemu.

 

[ za slashgear.com ]

Więcej o:
Komentarze (22)
Masz czujnik ruchu we własnym komputerze, tylko jeszcze o tym nie wiesz
Zaloguj się
 • Gość: homosapiens

  Oceniono 2 razy 2

  nikt mi nie wmówi że to jest wygodniejsze niż mysza

 • kloceklego

  Oceniono 2 razy 2

  już to widzę - biura pełne ludzi wymachujących rekami przed ekranami komputerów. na pewno

 • lechupo

  Oceniono 2 razy 2

  Kto tam głos podkłada??!! Król Julian!!??

 • Gość: guest

  Oceniono 2 razy 2

  wszystko ładnie, wszystko pięknie, .... tylko ten wyjący pies :(

 • zx_hemi

  Oceniono 4 razy 2

  to jakaś bzdura, większość laptopów ma mikrofon w rożnych skrytych miejscach, niekoniecznie w okolicach ekranu.
  Nie wspominając o tym jak wygodne jest takie machanie rękoma przed ekranem.

 • satjez

  Oceniono 1 raz 1

  I to jest wygodne bo...?

 • polska_baba

  Oceniono 1 raz 1

  Kolejny zbędny wodotrysk, za który trzeba będzie płacić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX