Top 10 najważniejszych osób dla Internetu

Rusza Internetowa Galeria Sław. Są na niej bardzo znane nazwiska i kilka osób, o których mogłeś jeszcze nie słyszeć.
Galeria sław internetu - cz.1 Rusza Internetowa Galeria Sław. Rusza Internetowa Galeria Sław. Stworzyło ją stowarzyszenie ISOC, którego zadaniem jest między innymi dbanie o prawidłowy rozwój globalnej sieci. Można więc w zasadzie pokusić się o stwierdzenie, że jest to oficjalna lista - Galeria Sław. Znajdziemy na niej 33 osoby, które zdaniem ISOC miały istotny wpływ na to, jak Internet rozwijał się i wygląda obecnie. Podzielono je na trzy grupy. Pierwsza to "Pionierzy", czyli osoby, które miały wpływ na początki internetu, budowały go od podstaw. Drugą grupą są "Innowatorzy", czyli ci, którzy wprowadzali do sieci nowe zasady i rozwiązania technologiczne. Ostatnią grupą są natomiast "Globalni łącznicy" (z ang. Global Connectors), czyli osoby, które sprawiły, że sieć oplatała coraz większą część naszej planety, a kolejni ludzie mogli się do niej podłączyć. Na naszej liście umieściliśmy dziesięć osób, które naszym zdaniem zasługują na szczególne wyróżnienie. Pionierzy: Vinton Cerf - nazywa się go jednym z Ojców Internetu. Cerf przyczynił się także do opracowania protokołu TCP/IP. Charles Herzfeld. W latach sześćdziesiątych XX wieku stał na czele Agencji Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, w której osobiście podjął decyzję o utworzeniu ARPANETu - prekursora Internetu. Robert Kahn - pierwsza osoba, która zademonstrowała możliwości ARPANETu, łącząc ze sobą dwadzieścia komputerów w trakcie Computer Communication Conference. Jest on także twórcą protokołów TCP oraz IP, które obecnie - w formie TCP/IP - są podstawą struktury Internetu.

Długo trzeba było na nią czekać, ale nareszcie jest. W sieci znaleźć można Galerię Sław Internetu. Stworzyło ją stowarzyszenie ISOC, którego zadaniem jest między innymi dbanie o prawidłowy rozwój globalnej sieci. Można więc w zasadzie pokusić się o stwierdzenie, że jest to oficjalna lista - Galeria Sław.

Znajdziemy na niej 33 osoby, które zdaniem ISOC miały istotny wpływ na to, jak Internet rozwijał się i wygląda obecnie. Podzielono je na trzy grupy. Pierwsza to "Pionierzy", czyli osoby, które miały wpływ na początki Internetu, budowały go od podstaw. Drugą grupą są "Innowatorzy", czyli ci, którzy wprowadzali do sieci nowe zasady i rozwiązania technologiczne. Ostatnią grupą są natomiast "Globalni łącznicy" (z ang. Global Connectors), czyli osoby, które sprawiły, że sieć oplatała coraz większą część naszej planety, a kolejni ludzie mogli się do niej podłączyć.

Na naszej liście umieściliśmy dziesięć osób, które naszym zdaniem zasługują na szczególne wyróżnienie. Warto się z nią zapoznać, by dowiedzieć się komu powinniśmy być wdzięczni za to, że korzystamy z globalnej sieci. Warto, ze szczególnym uwzględnieniem ostatniej pozycji.

Pionierzy:

Vint Cerf Vinton Cerf - nazywa się go jednym z Ojców Internetu. Cerf przyczynił się także do opracowania protokołu TCP/IP. Kierował też pierwszym komercyjnym dostawcą poczty elektronicznej i pracował dla Google w roli "naczelnego ewangelisty Internetu". Jednocześnie zdobywca wielu prestiżowych nagród. Pracuje nad Protokołem Międzyplanetarnym mającym umożliwić komunikację radiowo-laserową między planetami.
Charles Herzfeld - gdyby nie Herzfeld, Internet mógłby w ogóle nie powstać. Amerykański naukowiec austriackiego pochodzenia pracował jednak przez wiele lat dla amerykańskiego rządu. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku stał na czele Agencji Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, w której osobiście podjął decyzję o utworzeniu ARPANETu - prekursora Internetu. Charles Herzfeld
Robert Kahn Robert Kahn - postać równie ważna, co dwie wymienione powyżej. Robert Kahn jest pierwszą osobą, która zademonstrowała możliwości ARPANETu, łącząc ze sobą dwadzieścia komputerów w trakcie Computer Communication Conference. Jest on także twórcą protokołów TCP oraz IP, które obecnie - w formie TCP/IP - są podstawą struktury Internetu.

Globalni Łącznicy:

Brewster Kahle - jest współzałożycielem firmy Alexa Internet (obecnie własności Amazon), która gromadzi dane na temat ruchu generowanego w sieci. Alexa posiada robota, który indeksuje 4,5 miliarda stron internetowych. Prawdopodobnie ważniejszym dziełem Kahle'a jest Internet Archive. Instytucja ta tworzy archiwum ogólnodostępnych stron internetowych z całego świata oraz starych wersji programów, filmów, książek i nagrań. Brewster Kahle
Daniel Karrenberg Daniel Karrenberg - Internetowa Galeria Sław wyróżniła także osoby, które przyczyniły się do rozwoju sieci na poszczególnych kontynentach. Karrenberg jest zaś jednym z pionierów Internetu w Europie. Już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku budował EUnet - pierwszego ogólnoeuropejskiego dostawcę Internetu. W kolejnych latach pracował w wielu instytucjach takich jak RIPE (Réseaux IP Européens) koordynującej sieć na Starym Kontynencie.
Al Gore - wiceprezydent USA za kadencji Billa Clintona. Zasiada w radzie nadzorczej Google i Apple. Od lat zainteresowany komputerami - nazywano go nawet "Demokratą Atari". To z jego inicjatywny powstała amerykańska Narodowa Infrastruktura Informacyjna, a urzędy państwowe zostały "zmuszone" do wykorzystywania technologii w taki sposób, by była w jak największym stopniu dostępna dla szerokiej publiczności. Al Gore

Innowatorzy:

Tim Berners-Lee Tim Berners-Lee - Ojciec WWW, czyli World Wide Web, którą stworzył pracując w europejskim instytucie CERN, w roku 1990. Człowiek, który stworzył pierwszą na świecie stronę WWW - http://info.cern.ch/. Wciąż jest ona zresztą aktywna. Berners-Lee napisał też pierwszą przeglądarkę i edytor hipertekstu typu WYSIWYG. Jest dyrektorem World Wide Web Consortium zrzeszającego ogólnoświatowe środowiska WWW.
Ray Tomlinson - po polsku moglibyśmy go nazwać "człowiekiem małpką". To właśnie Tomlinson pracował w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w firmie Bolt Beranek and Newman, która miała zbudować sieć ARPANET. Amerykanin w trakcie prac stał się twórcą znaku "@" wykorzystywanego do dzisiaj w adresach poczty elektronicznej, a zarazem twórcą poczty elektronicznej. Miejsce w Internetowej Galerii Sław z całą pewnością mu się należy. Ray Tomlinson
Van Jacobson Van Jacobson - algorytmy napisane przez Jacobsona zostały użyte w protokole TCP, by uniknąć zapchania się Internetu, kiedy spadła na niego pierwsza wielka lawina prywatnych użytkowników. Obecnie wykorzystuje się je praktycznie w całej sieci. Uważa się, że to właśnie dzięki pomysłom Jacobsona, Internet mógł się rozwinąć i przyspieszyć w tak niesamowitym tempie. Jest twórcą narzędzi, które przyczyniły się do powstania technologii VoIP.

Specjalne wyróżnienie:

 

Ty - może nie jesteśmy przesadnie oryginalni, bo w 2006 roku zrobił to przecież magazyn Time. Uważamy jednak, że wśród dziesięciu najważniejszych osób Internetu jesteś ty. I twój kolega i koleżanka. Razem budujemy sieć - udostępniamy w niej pliki wideo, dzielimy się zdjęciami, tworzymy wpisy w Wikipedii. Można zaryzykować stwierdzenie, że gdyby nie my, Internetu by nie było. A w zasadzie nie miałby dla kogo istnieć, prawda?
Internetowa Galeria Sław

Pozostałe osoby znajdujące się w Internetowej Galerii Sław można znaleźć na jej oficjalnej stronie internetowej.