Doczekamy się wyświetlaczy reagujących na siłę nacisku?

Dzisiejsze ekrany potrafią rozpoznawać dotyk, ale tylko w ograniczonym zakresie - trwają prace nad poszerzeniem ich możliwości.
Wyświetlacze reagujące na siłę nacisku Trwają prace nad poszerzeniem możliwości ekranów dotykowych. Rozpoznawanie dotyku w ekranach opiera się na określeniu współrzędnych przyłożonego palca (lub kilku). Bardziej zaawansowane operacje wymagają pukania w ekran, przytrzymania lub "szczypania" dwoma palcami. Tymczasem naukowcy z Carnegie Mellon University - Chris Harrison i Scott Hudson - planują wykorzystać inny rodzaj gestów - przesuwanie przyciśniętego do ekranu palca z uwzględnieniem siły nacisku. Gest przypominałby pchanie powierzchni ekranu w odpowiednim kierunku. Można byłoby go wykorzystać do przerzucania utworów (konieczna siła nacisku eliminuje przypadkowe muśnięcia) albo powolnego przewijania czytanego tekstu Badacze przygotowali już prototyp urządzenia, którego ekran jest czuły na ten typ gestów. Jednak minie jeszcze nieco czasu, zanim to rozwiązanie pojawi się w produkcji.

Rozpoznawanie dotyku opiera się o określenie współrzędnych przyłożonego palca lub nawet kilku. Bardziej zaawansowane operacje wymagają pukania w ekran, przytrzymania i szczypania dwoma palcami.

Tymczasem naukowcy z Carnegie Mellon University - Chris Harrison i Scott Hudson-  planują wykorzystać inny rodzaj gestów - przesuwanie przyciśniętego do ekranu palca. Od normalnego smyrania miałaby go różnić siła nacisku. Przypominałby pchanie powierzchni ekranu w odpowiednim kierunku. Można by wykorzystać go do przerzucania utworów (konieczna siła nacisku eliminuje przypadkowe muśnięcia) albo powolnego przewijania czytanego tekstu

Przygotowali już prototyp urządzenia, którego ekran jest czuły na ten typ gestów. Jednak minie jeszcze nieco czasu, zanim to rozwiązanie pojawi się w produkcji. Mają jednak wsparcie Microsoftu, a swoje rozwiązanie z zapałem opisują na wideo:

[chrisharrison.net]