Oto samochód zasilany w 100% wodorem. Z Polski

Polak potrafi, co udowadniają lubelscy naukowcy.

Samochodem zasilanym w stu procentach za pomocą wodoru pochwalił się zespół naukowców z Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej pod przewodnictwem prof. Mirosława Wendekera. Opracowana przez nich technologia jest ponoć lepsza od tego, co prezentują koncerny motoryzacyjne takie jak Mazda i BMW. Idea projektu oparta została na następujących założeniach:

 • wodór zastąpi oryginalne paliwo (benzynę),
 • system umożliwi zasilanie dowolnego dostępnego na rynku silnika o zapłonie iskrowym,
 • zasada działania instalacji zasilania wodorem będzie analogiczna z instalacją sprężonego gazu ziemnego.

Naukowcom z Politechniki Lubelskiej udało się opracować system zasilania, który nie wymaga modyfikacji lub stworzenia nowej konstrukcji silnika. Przy okazji stworzyli także elektryczny generator wodoru, który tworzy go z energii elektrycznej i wody. Teraz ma on być ulepszany, by zwiększyć sprawność samego procesu, chociażby dzięki zastosowaniu ogniwa paliwowego i pary wodnej. Cała instalacja została zamontowana w samochodzie Opel Corsa D (pojemność 1.3) i jak widać na zdjęciu, zajęła niewielką część bagażnika.

Rozwiązanie zaprezentowane przez rodzimy zespół naukowców jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale i portfela. Już teraz, wyprodukowanie 1kWh prądu ze źródeł solarnych kosztuje jedynie 30 groszy. Takie źródło energii może wyprodukować wodór o koszcie 4 złotych będący odpowiednikiem 1 litra benzyny.

[za: lublin.com.pl]

Więcej o:
Komentarze (62)
Oto samochód zasilany w 100% wodorem. Z Polski
Zaloguj się
 • jatomato

  Oceniono 57 razy 45

  Ciekawy jestem czy to opatentowali. Bo skończy się tak, że ten wynalazek opatentuje jakiś amerykański koncern a naukowców z lublina oskarży o kradzież.

  ---------------------
  Różne fajne cytaty: cytatybaza.pl

 • Gość: as

  Oceniono 45 razy 37

  Zróbcie patent !!!!! i to jak najszybciej bo sępy już czekają.

 • master4k

  Oceniono 22 razy 18

  "Takie źródło energii może wyprodukować wodór o koszcie 4 złotych będący odpowiednikiem 1 litra benzyny." Vincent już kombinuje nad akcyzą.

 • daretz

  Oceniono 23 razy 13

  Spoko nafciarze i tak ukręcą temu łeb. Mimo że należy to do śmiesznej teorii spiskowej. To lobby naftowe w kwestii pomysłów na oszczędności jest dość mocne. W Austrii wymiślił facet filtr do oleju który dawał możliwość przejechania na jednej zmianie oleju 100000 km heheh i co - i nic.

 • wmc-33

  Oceniono 17 razy 9

  Prace nad silnikami spalinowymi zasilanymi wodorem zostały przez BMW i Mazdę zarzucone jako nieperspektywiczne z powodu niskiej sprawności energetycznej. Silnik spalinowy zasilany wodorem liczy sobie ponad 200 lat, a pierwszy pojazd napędzany takim silnikiem zbudowano prawie 150 lat temu.

  Gdyby produkcja wodoru była tak tania, jak podano w notatce, nikt nie bawiłby się w samochody elektryczne zasilane z akumulatorów. Niestety, tak nie jest. Lubelska nauka jak zwykle wyprzedziła świat - na gazetowym papierze.

 • jaqus

  Oceniono 5 razy 3

  4 zł za odpowiednik litra i z czym do ludzi, paliwo kosztuje ok 2,5 zł za litr (tak tak to nie pomyłka pozostałe 3,5 zł to róże podatki akcyzy i inne ch...e), musieliby chłopcy poprawić koszt tak z 4 razy bo inaczej to sztuka dla sztuki, no i mam nadzieje, że nie wybucha przy zderzeniu

 • azor1985

  Oceniono 12 razy 2

  Jestem ciekaw co się stanie jak to autko będzie brało udział w wypadku drogowym.

  Iskiereczko powiedz przecie, gdzie ta droga co tu była? czy ją może powódź zmyła?
  Iskiereczka odpowiada, że to była opla wada.
  Butla z wodorem się rozszczelniła i z iskiereczką się zaprzyjaźniła.
  Skutkiem tego ta droga cała, w krótkim czasie się roz... trzaskała.
  Morał z tego się taki bierze, chcesz być eko - jeździł na rowerze...

 • cezaryk

  Oceniono 16 razy 2

  Mała nieszczelność i to cudownie to pierdyknie!
  Rozniesie tego opla corsę 1,3 razem z połową dzielnicy! :)

 • 69baron69

  Oceniono 6 razy 2

  No i gdzie ten samochód ? Ja widze tylko zdjęcie bagażnika.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX