Przytul kwarka czyli pluszowa galeria fizycznych osobliwości

Cząstki elementarne trudno sobie wyobrazić. No chyba, że zakupimy sobie w sklepie jakiegoś sprowadzonego do postaci pluszaka kwarka, miona czy bozona.
Pluszowe kwarki z internetu Pluszowa galeria fizycznych osobliwości. Cząstki elementarne trudno sobie wyobrazić. No chyba, że zakupimy sobie w sklepie jakiegoś sprowadzonego do postaci pluszaka kwarka, miona czy bozona. Na stronie Particlezoo.net każdy (kto czuje się na siłach) może zaznajomić się z plejadą cząstek elementarnych, a nawet je zakupić w formie pluszowych zabawek. Same przeglądanie zasobów sklepu bawi i uczy. Przeglądając poszczególne elementy świata fizyki dowiadujemy się też na przykład, że ciemna materia jest "trudna do zauważenia, gdyż jest taka ciemna". Nawet tak egzotyczne i hipotetyczne cząstki jak tachion mogą znaleźć swoich nabywców zachęconych do ich zakupu zagadką: "Czy ta diabelska i sprytna cząstka naprawdę potrafi podróżować szybciej od światła?". Kupić można też kupić prawdziwą gwiazdę, czyli poszukiwany wciąż Bozon Higgsa, wybrać spośród ekstrawaganckich kuzynów elektronu lub sięgnąć po klasykę rodem z jądra komórkowego - stary dobry proton lub równie jary neutron. Na stronie Particlezoo.net znajdziemy też ciekawą podziałkę cząstek według ich "ciężkości" (widmo masowe) - na początku pozbawiony masy foton, na końcu ciemna materia. Na całą kolekcję, w której jest jeszcze wszechświat a nawet mikro-promieniowanie tła, trzeba by wydać grubo ponad dwa tysiące dolarów. Jak jednak oprzeć się tym czarującym pluszowym charakterom w prosty sposób prezentującym nam na co dzień niedostrzegalne?

Na stronie particlezoo.net każdy (kto czuje się na siłach) może zaznajomić się z plejadą cząstek elementarnych a nawet je zakupić w formie pluszowych zabawek. Same przeglądanie zasobów sklepu bawi i uczy.

"Kwark górny - malutki punkcik w środku protonu i neutronu, przyjaciel "na zawsze" w kwarkiem dolnym".

Przeglądając poszczególne elementy świata fizyki dowiadujemy się też na przykład, że ciemna materia jest "trudna do zauważenia, gdyż jest taka ciemna",

Nawet tak egzotyczne i hipotetyczne cząstki jak tachion mogą znaleźć swoich nabywców zachęconych do ich zakupu zagadką: "Czy ta diabelska i sprytna cząstka naprawdę potrafi podróżować szybciej od światła?.

Kupić można też kupić prawdziwą gwiazdę czyli poszukiwany wciąż Bozon Higgsa, wybrać spośród ekstrawaganckich kuzynów elektronu lub sięgnąć po klasykę rodem z jądra komórkowego - stary dobry proton lub równie jary neutron.

Na stronie particlezoo.net znajdziemy też ciekawą podziałkę cząstek według ich "ciężkości" (widmo masowe) - na początku pozbawiony masy foton, na końcu ciemna materia.

particlezoo.net

Na całą kolekcję, w której jest jeszcze wszechświat a nawet mikro-promieniowanie tła trzeba by wydać grubo ponad dwa tysiące dolarów. Jak jednak oprzeć się tym czarującym pluszowym charakterom w prosty sposób prezentującym nam na co dzień niedostrzegalne.