Pewnie już zapomniałeś, że dyski twarde były kiedyś tańsze. Producenci to wykorzysują

Pod koniec zeszłego roku Tajlandię nawiedziła największa od dziesięcioleci powódź zatapiając  setki fabryk m.in. produkujących dyski. Z powodu ich deficytu ceny na świecie sukcesywnie rosły. Dzisiaj udało się przywrócić dawne moce produkcyjne, ceny jednak nie spadły do poziomu sprzed klęski żywiołowej. Producenci liczą, że się przyzwyczaiłeś do wysokich cen?

Tajlandia produkuje około 25% dysków, nic dziwnego, że powódź, która nawiedziła ten kraj przyczyniła się do wzrostu cen.

Fabryki udało się w końcu przywrócić do dawnej funkcjonalności - w pierwszym kwartale dostawy były mniejsze jedynie o 16,6% w porównaniu do standardowych. Ceny "twardzieli" wciąż są jednak wyższe o około 75% niż przed "rynkowym tsunami".

Producenci liczą na to, że użytkownicy przyzwyczaili się do wyższych kosztów i nie będą zbytnio domagać się do powrotu starych cen.

Western Digital tłumaczy się - powódź zmiotła z powierzchni ziemi 60-90% naszych mocy produkcyjnych. Stąd potrzeba odrobienia strat.

Ciekawe tylko, czy ceny w końcu spadną do poziomu "przedpotopowego". Nie zapomnijcie spytać o to sprzedawcy przy następnych zakupach.

 

[ za arstechnica.com ]

Więcej o:
Komentarze (25)
Pewnie już zapomniałeś, że dyski twarde były kiedyś tańsze. Producenci to wykorzysują
Zaloguj się
 • zilos

  Oceniono 46 razy 44

  "Ciekawe tylko, czy ceny w końcu spadną do poziomu "przedpotopowego". Nie zapomnijcie spytać o to sprzedawcy przy następnych zakupach."

  Sam jestem sprzedawcą i zapewniam Cię, że sprzedawca nie ma nic do gadania bo nie kontaktuje się z producentami tylko z hurtowniami. W praktyce nie ma sposobu na skuteczne wymuszenie obniżki cen. Udało mi się kupić dysk 1,5TB przed cenowym szaleństwem za 280zł. Teraz taki dysk kosztuje ponad 400zł.

  Myślę, że ta zmowa cenowa WDC i Seagate'a ma na celu wyduszenie od klientów dodatkowych środków na przestawienie mocy produkcyjnych na dyski SSD. Do tej pory prawie nie mieli konkurencji , od momentu wejścia dysków SSD doszło wiele konkurencyjnych firm a wielcy producenci dysków mają wszelkie fabryki nastawione na HDD. Ceny HDD spadną drastycznie najprawdopodobniej dopiero wtedy, kiedy ceny SSD spadną poniżej 150zł, czyli za około 2 lata.

 • abomingo1.1

  Oceniono 47 razy 29

  Na świecie ceny spadają , w naszym kraju jest normalnie ! Czyli odwrotnie ! :)

 • zartiepl

  Oceniono 4 razy 4

  Pod niebo ceny wyśrubowały tak naprawdę hurtownie. Producenci podnieśli ceny raptem o 20 %, hurtownie o 200 %. W najgorszym momencie hurtownie codziennie anulowały zamówienia ze sklepów, podnosiły cenę o 30 zł i wystawiały dyski ponownie następnego dnia. Dyski, które już leżały u nich w magazynach! Niestety w tej branży tanio już było :-((( Na rynku zostało tylko kilka dużych hurtowni i robią co chcą :-(

 • naczelny_troll_forum

  Oceniono 4 razy 4

  "Producenci liczą na to, że użytkownicy przyzwyczaili się do wyższych kosztów i nie będą zbytnio domagać się do powrotu starych cen."
  "Ciekawe tylko, czy ceny w końcu spadną do poziomu "przedpotopowego". Nie zapomnijcie spytać o to sprzedawcy przy następnych zakupach."

  Ale o co chodzi? Sprzedawca ma obniżyć cenę poniżej ceny zakupu u producenta?

 • kamiltara

  Oceniono 4 razy 4

  tak jak z ropą naftową.

 • Gość: ?

  Oceniono 12 razy 2

  GŁUPIE GADANIE.
  Ceny dyktuje rynek. Skoro ludzie kupują dyski, skoro żaden (z niewielu, to prawda) producentów nie obniżył tych cen, to znaczy, że dyski mają tyle kosztować. Ja pamiętam czasy, gdy za dysk 1,2GB można było kupić NOWY samochód średniej klasy. Jakoś nikt nie żałował producentów, gdy te ceny spadały na łeb na szyję, a pojemności rosły.

 • money.pl

  Oceniono 5 razy 1

  Dyski twarde za moment odejda w przeszlosc na zawsze.Beda TYLKO pamieci stale,bez zadnych czesci ruchomych.Szkoda czasu na takie dywagacje.

 • bren666

  Oceniono 1 raz 1

  Zadne ceny nie spadną, ani teraz ani w przyszłości. Kiedy firma czy nawet osoba indywidualna nagle dostaje zastrzyk regularnej gotówy, przewartościowywuje zupełnie swoje finanse, robi nowe plany, bierze kredyty, pnie sie do góry. To tak jak osoba rezygnująca z 2 stopnia studiów bo dostała pracę. Wiadomo że tych studiów nie dokończy bo zawsze będzie "coś" ważniejszego. Producenci HDD nie zmniejsza kosztów bo niby czemu? Nowe ceny, nowe możliwości. Nikt sie nie lubi cofać w rozwoju.

 • mille666

  Oceniono 3 razy 1

  absolutne piramidalne bzdury: po prostu samsung wycofał się z produkcji hdd i western / seagatte zakupili od nich linię - więc dyktują ceny...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX