Rewolucja informatyczna mogła rozpocząć się wiek wcześniej

Rewolucja informatyczna mogłaby rozpocząć się na dobre niemal wiek wcześniej. Za sprawą brytyjskiego ekscentrycznego matematyka, który opracował plany pierwszego komputera parowego. Urządzenie jednak nigdy nie powstało, bo - jak to z dziełami wizjonerów bywa - nikt tak naprawdę nie uwierzył w sens jego budowy.

W roku 1837 matematyk Charles Babbage przedstawił światu projekt ?maszyny analitycznej?, która - biorąc pod uwagę zasadę i cel jej działania - była pierwszym komputerem. Napędzana parą, poruszająca dziesiątkami tysięcy części miała być w stanie wykonywać skomplikowane operacje matematyczne.

Oprogramowanie Maszyny Analitycznej miały stanowić perforowane karty - rozwiązanie podobne do znanego z młodszych o niemal sto lat komputerów IBM.

Nawet sama konstrukcja wynalazku pana Babbaga wykazywała pewne cechy dzisiejszych komputerów - miała osobny układ zwany magazynem (pamięć) i jednostki przetwarzającej dane (młyn).

Szalony Anglik ma na koncie jeszcze jedno osiągnięcie, które doprowadziło go do idei maszyny analitycznej - maszynę różnicową, którą od roku 1822 przy udziale rządu próbowano wcielić w życie. Niestety jej twórca był nader ambitny i ciągle poprawiał swój projekt, donatorzy natomiast nie mogąc doczekać się wyników wstrzymali finansowanie.

Gdzie bylibyśmy dziś, gdyby rewolucja informatyczna rozpoczęła się o cały wiek prędzej? To się prawie wydarzyło, a jak wiadomo prawie robi wielką różnicę.

 

[ za bbc.co.uk ,ciekawostkihistoryczne.pl ]

Więcej o:
Komentarze (49)
Rewolucja informatyczna mogła rozpocząć się wiek wcześniej
Zaloguj się
 • spacerolog-praski

  Oceniono 55 razy 43

  Ależ każdy, kto się interesował historią matematyki lub informatyki, wie o tym wynalazku. Można przeczytać w podręcznikach podstaw informatyki (wydawano kiedyś takie) lub w popularnych (na poziomie licealistów) książkach o słynnych matematykach. Autor tekstu mógł się choć odrobinę wysilić i sprawdzić, że wynalazca nazywał się Babbage, a nie Babbag. Charles Babbage Mnie o Babbage'u uczyli na informatyce w III klasie liceum dawno temu.

 • fiodor44

  Oceniono 56 razy 26

  Rewolucja informatyczna mogla sie zaczac chocby i 1000 lat temu gdyby nie rzady chrzescijanskiej ciemnoty w sredniowieczu. Do jeszcze dojscie do wladzy fundamentalistow w swiecie islamskim. Arabowie byli kiedyś wybitnymi matematykami, dzisiaj są ciemnotą świata. Podziękujcie religii.

 • 2_mac

  Oceniono 21 razy 19

  Już widzę oczyma wyobraźni, jak pradziad mój czcigodny przerywa grę w Countera, mówiąc do mnie, malutkiego w beciku:
  - Wnusiu, poleż chwilę spokojnie, dziadzio idzie do piwnicy dorzucić grafice do pieca.

 • Gość: me

  Oceniono 16 razy 16

  @piotrns
  Proponuję jednak lepiej zgłębić historię, nawet taki komputer osobisty Sinclair ZX80 sprzed raptem trzydziestu dwu lat miał zaledwie kilobajt pamięci RAM i zbudowany z około 8500 tranzystorów mikroprocesor Zilog Z80, wykonujący poniżej miliona operacji na sekundę (przy zegarze 3,5MHz cykl maszynowy trwał minimum cztery takty).

  A to było 36 lat po powstaniu przekaźnikowej maszyny IBM Mark I uznawanej za pierwszy komputer, a która wykonywała 3 (trzy!) operacje na sekundę. Mark I miał równowartość około 5500 bitów pamięci - maszyna liczyła dziesiętnie, miała dokładnie 1656 "decitów".

  A zatem aby coś nazwać komputerem niepotrzebne są gigabajty i gigaherce i maszyna pana Babbage'a jak najbardziej by się kwalifikowała.

 • superbart

  Oceniono 16 razy 12

  Szanowny autorze artykułu, nie pleć! Nie mogła się ta rewolucja zacząć, gdyż "tak krawiec kraje jak mu materii staje". A za przeproszeniem wtedy mu nie stawało.

 • podunk

  Oceniono 16 razy 12

  Co poradzisz. od lat korzystamy z czatow, wymieniamy sie wiadomosciami i plikami. A tu nadchodza followersi i mowia nam ze facebook to supernowosc...
  Tak to dzialalo w kazdych czasach.

 • kretu23

  Oceniono 13 razy 5

  Nie było jeszcze tranzystora a Gustaf Kirchoff przeprowadził analizę teoretyczną przepływu prądu i powiązał gęstość prądu z polem elektrycznym wewnątrz przewodnika raptem w 1845 roku

 • tadestades

  Oceniono 11 razy 3

  Z tą maszyną, to trochę tak jak z samochodami z napędem parowym.... Boczna i uwiędła odnoga w procesie ewolucji. Niby to przetarcie scieżek, ale kierunek się nie sprawdził - prawa fizyki są bezwzględne. Dopiero postęp w badaniu "elektryczności", budowa lampy radiowej, diody i tranzystora stały się podstawami do rewolucji informatycznej.

 • jkauf

  Oceniono 6 razy 2

  Mogła zacząć się 1500 lat wcześniej, gdzyby nie chrześcijaństwo, które cofnęło cywilizację do epoki kamienia łupanego. Jedynym wynalazkiem wieku średniowiecza, był lemiesz metalowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX