Padł kolejny rekord. Szkoci umieścili namiot ponad 30 km nad Ziemią!

Szkoci z VASA pozazdrościli NASA udanego startu SpaceX i postanowili dołożyć swój klocek do kosmicznej układanki. W przestrzeń wysłali namiot, na pokładzie którego znalazła się czwórka śmiałków. Tak, zwyczajny namiot.

Szkocki namiot nie osiągnął jednak umownej granicy 100 kilometrów nad ziemią, co pozwoliłoby nazwać go prawdziwie kosmicznym. Zatrzymał się na około 31 kilometrze. Ale to też wysoko. Zwłaszcza jak na namiot podwieszony pod balon z helem.

Kosmiczny namiot

Do konstrukcji szkoccy badacze przymocowali nadajnik GPS i zestaw kamer. Dzięki nim możemy zobaczyć jak ze zmianą wysokości radziła sobie załoga. Pomiar z GPSu pozwolił natomiast odnaleźć szczątki kosmicznego kempingu, kiedy obozowicze dotarli do Ziemi.

Szczęśliwie dla całego projektu, pierwsi prawdziwi kosmiczni turyści wyszli cało z przedsięwzięcia. Swojej przygody z pewnością nie zapomną nigdy.

Więcej o:
Komentarze (8)
Padł kolejny rekord. Szkoci umieścili namiot ponad 30 km nad Ziemią!
Zaloguj się
 • ogrodnik.january

  Oceniono 29 razy 27

  Ci to zawsze kombinują, jak oszczędzić na opłacie campingowej... :)

 • pandzik

  Oceniono 4 razy 4

  Jak tam cicho i spokojnie w tym kosmosie...

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 5 razy 3

  Nieźle. Umownej granicy przestrzeni kosmicznej nie przekroczyli, ale i tak na tej wysokości już widać czarne niebo.
  Gorzej z wysłaniem ludzi, bo człowiek niewątpliwie potrzebowałby do tego takiego wyposażenia jak skafander, spadochron... Ale filmik i tak bardzo sympatyczny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX