Masz słabe hasło - pokazują największe badania zrobione w Cambridge

Nasze hasła są zbyt proste do złamania - mówią autorzy badania.
Mamy zbyt słabe hasła Wynika z największego badania przeprowadzonego przez naukowców z Cambridge Joseph Bonneau z University of Cambridge przeprowadził największe w historii badania haseł używanych przez internautów. Wynika z nich, że niezależnie od tego jakim językiem się posługujemy i tego, gdzie mieszkamy, nasze hasło prawdopodobnie jest słabe. Badanie przeprowadzono na 70 milionach użytkowników Yahoo. O ile ich hasła pozostały zaszyfrowane (zahaszowane), to Bonneau był w stanie sprawdzić ich siłę. Brał przy tym pod uwagę dane demograficzne związane z użytkownikami - ich wiek, płeć czy narodowość. Bonneau twierdzi, że metody używane do odgadnięcia haseł nie muszą być szczególnie wyszukane i nie trzeba ich praktycznie zmieniać. Każda grupa internautów, którą da się zidentyfikować na podstawie jakiejś konkretnej cechy, używa haseł o stosunkowo niewielkiej sile. Nie zmienia się to także w przypadku haseł chroniących konta, na których podawane są dane karty kredytowej użytkownika. O ile unika on w tym przypadku używania hasła typu "1234", to nie stara się znaleźć takiego, które będzie trudno złamać. Bonneau zaznacza również, że niezależnie od języka, którym się posługujemy, nasze hasło prawie na pewno jest o wiele słabsze od tego, którego używanie doradzają eksperci. Najsilniejszych haseł używać mają ci, którym od czasu do czasu chce się je w ogóle zmieniać. Większość osób przez lata używa jednak jednego hasła, które wybrali przy zakładaniu konta. Jakiego hasła powinniśmy zatem używać? Bonneau uważa, że najlepiej wybrać takie, które składa się z dziewięciu cyfr. Jego zdaniem będzie ono łatwe do zapamiętania, ponieważ przypomina numer telefonu, a jednocześnie zapewni ponadprzeciętny poziom bezpieczeństwa.

Joseph Bonneau z University of Cambridge przeprowadził największe w historii badania haseł używanych przez internautów. Wynika z nich, że niezależnie od tego jakim językiem się posługujemy i tego, gdzie mieszkamy, nasze hasło prawdopodobnie jest słabe.

Badanie przeprowadzono na 70 milionach użytkowników Yahoo. O ile ich hasła pozostały zaszyfrowane (zahaszowane), to Bonneau był w stanie sprawdzić ich siłę. Brał przy tym pod uwagę dane demograficzne związane z użytkownikami - ich wiek, płeć czy narodowość.

Bonneau twierdzi, że metody używane do odgadnięcia haseł nie muszą być szczególnie wyszukane i nie trzeba ich praktycznie zmieniać. Każda grupa internautów, którą da się zidentyfikować na podstawie jakiejś konkretnej cechy, używa haseł o stosunkowo niewielkiej sile. Nie zmienia się to także w przypadku haseł chroniących konta, na których podawane są dane karty kredytowej użytkownika. O ile unika on w tym przypadku używania hasła typu "1234", to nie stara się znaleźć takiego, które będzie trudno złamać.

Bonneau zaznacza również, że niezależnie od języka, którym się posługujemy, nasze hasło prawie na pewno jest o wiele słabsze od tego, którego używanie doradzają eksperci. Najsilniejszych haseł używać mają ci, którym od czasu do czasu chce się je w ogóle zmieniać. Większość osób przez lata używa jednak jednego hasła, które wybrali przy zakładaniu konta.

Jakiego więc powinniśmy używać hasła? Bonneau uważa, że najlepiej wybrać takie, które składa się z dziewięciu cyfr. Jego zdaniem będzie ono łatwe do zapamiętania ponieważ przypomina numer telefonu, a jednocześnie zapewni ponadprzeciętny poziom bezpieczeństwa.

Osobom zainteresowanym tematem polecamy pełną wersję raportu Josepha Bonneau.

[za: Venturebeat]

Zobacz także:

Hakerzy wezmą na cel dzieci, bo dorośli potrafią się już bronić

Hakerzy wezmą na cel dzieci, bo dorośli potrafią się już bronić

Walka w Internecie - hakerzy ujawniają

Walka w Internecie - hakerzy ujawniają "kwity"

Więcej o:
Komentarze (12)
Masz słabe hasło - pokazują największe badania zrobione w Cambridge
Zaloguj się
 • kukok

  Oceniono 8 razy 8

  piny, kody do drzwi, hasła do kont pocztowych, facebooka, naszej klasy, goldenline, last fm, daty urodzin matki, ojca, brata, małżonka, przyjaciół, pesel, numer dowodu, nip, numer buta dziecka... jak to spamiętać???

  srecenzje.blox.pl/html

 • winhelp

  Oceniono 5 razy 5

  Dziewięć cyfr. No prawdziwy geniusz :P

 • nessie-jp

  Oceniono 3 razy 3

  Im silniejsze hasło jest narzucane przez system, tym większe prawdopodobieństwo, że... użytkownik będzie musiał sobie to hasło zapisać i przykleić na monitorze, bo przecież nie spamięta! Szczytem wszystkiego jest Płatnik, który uparcie pilnuje, żeby co miesiąc zmienić hasło, i żeby przypadkiem nie było takie, jakiego już używano w ciągu poprzednich kilku lat korzystania z programu. Użytkownikowi zaczyna brakować pomysłu na "silne hasła" do nakarmienia Płatnika...

 • najlepszygeorge

  Oceniono 1 raz 1

  Jak ktoś ma dostęp do haseł użytkowników to widział, że ludzie mają hasła typu magda89 oraz wszelkie warianty ze słowem 'love', a potem płacz, że włamano się na konto.

 • crxiak

  Oceniono 3 razy 1

  9 cyfr... To prawie tak bezpieczne jak szyfrowanie WEP w sieciach kwi kwi...

 • Gość: Sergio

  0

  Are like a magnet Hens Game for August xth My best dauthger & I were standing by way of the hallway that goes up to the Suites or to the tunnel. Everyone walked up your did a special trick for my own dauthger... which was very impressive anyway! I was putting on a white t-shirt through Mud Hens logos over the front and my personal hair was back in a pony butt. If you're involved email me. Tell me just what exactly magic trick you did thus i know it's you. That or enlighten me approx Matured women and boy Jump River imately the way in which old my little princess was (either under x, x-x, or simply x & up)Hoping in rea sex flirt lity this!!! free dating advice girls wanting sex edinburgh escorts in oak ridge

 • janek-2007

  Oceniono 2 razy 0

  Ileś diesiąt czy ileśset haseł i wszystkie zajebiście skomplikowane i wszystkie zapamietać !!! Logika podpowiada gdzieś to zapisać i zabezpieczyć zajebiście skomplikowanym hasłem potem znów to zapisać i zabezpieczyć !!!!!!!!Ja zapisuje i zapominam gdzie zapisałem Mam kolegę komputerowca który od czasu do czasu zagląda do mojego kompa i przy okazji dowiaduje się o moich hasłach na dodatek ilekroć usunę upierdliwego szpiega to on musi kompa leczyc i znów mam upierdliwego SPY i tak na okrągło Niekiedy wypaple co u mnie jest w kompie jak z nim przez Skype gadam I wtedy sie utwierdzam w przekonaniu że doktorzy od kompa to nasi najwieksi wrogowie I najczęściej to oni instaluja nam szpiegów aby z niewyżytej ciekawości kontrolowac nasze poczynania A może dzielą sie tym z jakimiś służbami????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX