Oficjalna aplikacja Euro 2012 - warto?

Masz smartfona lub tablet i jesteś fanem piłki nożnej? Wybierasz się na stadion, by tam obejrzeć mecz albo zamierzasz śledzić spotkania w strefie kibica lub w domu ze znajomymi? Jeśli choć na jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość.
Oficjalna aplikacja Euro 2012 Masz smartfona lub tablet i jesteś fanem piłki nożnej? Oficjalna aplikacja Euro 2012 została udostępniona zarówno posiadaczom "iUrządzeń" (iOS) jak i tym, którzy korzystają ze smartfonów z Androidem, Windows Phone, Bada czy dla urządzeń BlackBerry. Odpowiada za nią jeden ze sponsorów turnieju - firma Orange. Sama aplikacja jest oczywiście darmowa i co ważne, przygotowano ją także w języku polskim, choć bez problemu przełączymy ją chociażby na język angielski. Między poszczególnymi wersjami aplikacji nie ma większych różnic - są nimi detale takie jak układ przycisków czy wygląd poszczególnych ekranów. Funkcjonalność mają jednak praktycznie taką samą. Omówimy je jednak na przykładzie iOS. Mecze i zespoły - tu znajdziemy listę wszystkich turniejowych spotkań. Możemy ją ułożyć według dni, w których będą rozgrywane, albo śledzić rozgrywki grupami. Kliknięcie na którekolwiek ze spotkań przeniesie nas do kolejnego menu, w którym znajdziemy dokładną datę rozpoczęcia meczu, jak i składy obu drużyn biorących w nim udział. Możemy także odwiedzić profile poszczególnych zespołów. Po rozwinięciu profilu zobaczymy tabelę grupy, w której dany zespół będzie grał i skład całej drużyny (choć w chwili pisania tego teksu nie wszystkie były kompletne). Da się tu także spojrzeć na profile poszczególnych piłkarzy. Zawierają one podstawowe informacje na temat zawodników. Multimedia - w tej zakładce znaleźć można nie tylko najważniejsze wiadomości o Euro 2012, ale i zdjęcia. Jeśli tylko będą one często aktualizowane w trakcie turnieju, to wielu fanów z pewnością będzie chciało je obejrzeć na swoim smartfonie. Warto pochwalić także wiadomości pobierane ze strony internetowej uefa.com. Jest ich całkiem sporo i są wystarczająco długie, by zaspokoić głód wiedzy wielbiciela piłki nożnej. W multimediach znajduje się także "Centrum wideo", w którym znaleźć powinniśmy materiały filmowe z turnieju. Społeczność - aplikacja pozwala także przejrzeć wiadomości związane z turniejem, które opublikowano na łamach Facebooka. Możemy bez problemu podzielić się nimi ze swoimi znajomymi czy po prostu skomentować je. Zabawną częścią aplikacji jest Zestaw Kibica. Znajdziemy w nim między innymi kolorowe naklejki, które nałożymy na swoje zdjęcia. Chcesz mieć zwariowaną, kolorową fryzurę, odlotowe wąsy i szalik swojej reprezentacji? Bez problemu dodasz je do swojego zdjęcia i w minimalnym stopniu obrobisz dzięki prostemu edytorowi.

Z myślą o osobach zainteresowanych Euro 2012 przygotowano kilkanaście przydatnych aplikacji. Znajdziemy wśród nich programy darmowe i płatne. Wśród tych pierwszych jest oficjalna aplikacja UEFA Euro 2012 i to jej poświęcimy najwięcej uwagi. Nieoficjalne rozwiązania i inne aplikacje, które mogą się wam przydać opisaliśmy w osobnym tekście.

Turniej w kieszeni

Oficjalna aplikacja na Euro 2012

Oficjalna aplikacja Euro 2012 została udostępniona zarówno posiadaczom "iUrządzeń" (iOS) jak i tym, którzy korzystają ze smartfonów z Androidem, Windows Phone, Bada czy dla urządzeń BlackBerry. Odpowiada za nią jeden ze sponsorów turnieju - firma Orange. Sama aplikacja jest oczywiście darmowa i co ważne, przygotowano ją także w języku polskim, choć bez problemu przełączymy ją chociażby na język angielski.

Między poszczególnymi wersjami aplikacji nie ma większych różnic - są nimi detale takie jak układ przycisków czy wygląd poszczególnych ekranów. Funkcjonalność mają jednak praktycznie taką samą. Omówimy je jednak na przykładzie iOS.

Mecze i zespoły

Oficjalna aplikacja na Euro 2012

Tu znajdziemy listę wszystkich turniejowych spotkań. Możemy ją ułożyć według dni, w których będą rozgrywane albo śledzić rozgrywki grupami. Kliknięcie na którymkolwiek ze spotkań przeniesie nas do kolejnego menu, w którym znajdziemy dokładną datę rozpoczęcia meczu jak i składy obu drużyn biorących w nim udział.

Możemy także odwiedzić profile poszczególnych zespołów. Po rozwinięciu profilu zobaczymy tabelę grupy, w której dany zespół będzie grał i skład całej drużyny (choć w chwili pisania tego teksu nie wszystkie były kompletne). Da się tu także spojrzeć na profile poszczególnych piłkarzy. Zawierają one podstawowe informacje na temat zawodników.

Multimedia

Oficjalna aplikacja na Euro 2012

Aplikacja zawiera także atrakcje dla wielbicieli mutlimediów. W odpowiedniej zakładce znaleźć można nie tylko najważniejsze wiadomości o Euro 2012, ale i zdjęcia. Jeśli tylko będą one często aktualizowane w trakcie turnieju, to wielu fanów z pewnością będzie chciało je obejrzeć na swoim smartfonie. Warto pochwalić także wiadomości pobierane ze strony internetowej uefa.com. Jest ich całkiem sporo i są wystarczająco długie, by zaspokoić głód wiedzy wielbiciela piłki nożnej. O tym, że są w całości po polsku nie musimy wspominać, tak?

W multimediach znajduje się także "Centrum wideo", w którym znaleźć powinniśmy materiały filmowe z turnieju. Niestety, w chwili pisania tekstu nie udostępniono jeszcze żadnych klipów, choć można zakładać, że już wkrótce to się zmieni.

Społeczność

Oficjalna aplikacja na Euro 2012

Omawiana aplikacja pozwala także przejrzeć wiadomości związane z turniejem, które opublikowano na łamach Facebooka. Możemy bez problemu podzielić się nimi ze swoimi znajomymi czy po prostu skomentować je.

Zastrzeżenia można mieć do drugiej części tego fragmentu aplikacji. Lokalizator pozwala odszukać miejsca (lokale), w których prawdopodobnie będziemy mogli śledzić spotkania w trakcie Euro 2012. Nie jest to jednak w żaden sposób zaznaczone, a duża część lokacji zapewne nie powie nic mieszkańcom Warszawy, a co dopiero przyjezdnym. Kto wie czym jest "Owert Sp. z o.o." albo "BC Sp. z o.o.". Obie firmy znajdują się w samym centrum stolicy. Czy kupimy w nich jednak pamiątkową koszulkę, piwo czy też zjemy obiad? Tego się już z aplikacji nie dowiemy.

Zestaw Kibica

Oficjalna aplikacja na Euro 2012

Zabawną częścią aplikacji jest Zestaw Kibica. Znajdziemy w nim między innymi kolorowe naklejki, które nałożymy na swoje zdjęcia. Chcesz mieć zwariowaną, kolorową fryzurę, odlotowe wąsy i szalik swojej reprezentacji? Bez problemu dodasz je do swojego zdjęcia i w minimalnym stopniu obrobisz dzięki prostemu edytorowi.

Możemy tu także pobrać tapety utrzymane w klimacie Euro 2012, czy generalnie piłki nożnej i pobrać zewnętrzną aplikację przeznaczoną dla tych, którzy chcą potrenować doping przed turniejem.

Podróż

Oficjalna aplikacja na Euro 2012

Aplikacja przyda się także tym, którzy zamierzają podróżować w trakcie Euro 2012. Znajdziemy w niej zestaw informacji na temat Polski i Ukrainy oraz zdjęcia z obu państw. Osobne zakładki zostały wydzielone dla miast-gospodarzy poszczególnych spotkań. Oprócz krótkiej historii i zdjęć, znajdziemy tu informacje turystyczne oraz opis stadionu na Euro (wraz ze wskazówkami na temat dojazdu do niego). Co ważne, opisano tu także poszczególne strefy kibica wraz z godzinami otwarcia oraz opisem dojazdu. W osobnej zakładce omówione są natomiast środki transportu udostępniane w wybranym mieście, ceny biletów czy czas podróży z miasta do miasta (zarówno samochodem jak i samolotem oraz pociągiem).

Jest tu także coś, co nazwano przewodnikiem, ale w przeciwieństwie do poprzedniego elementu, jest on po prostu słaby. Na mapie zaznaczono jedynie położenie lotnisk czy stacji kolejowych oraz miejsce, w którym obecnie znajduje się posiadacz smartfona. O dodatkowych informacjach możemy jednak zapomnieć. Szkoda. Szczególnie kiedy zestawimy ubogi "przewodnik" z informacjami na temat miast, stadionów i stref kibica.

Odpowiadając na pytanie postawione w tytule tekstu - moim zdaniem zdecydowanie warto. Pomimo tego, że posiada parę niewielkich wad, oficjalna aplikacja na Euro 2012 prezentuje się bardzo dobrze i powinna wystarczyć każdemu kibicowi.

Jeśli jednak potrzebujesz czegoś, co ją uzupełni, to polecamy wam kilka alternatywnych rozwiązań. Opisaliśmy je w osobnym tekście na łamach Technologii.

Pobierz: Oficjalna aplikacja na Euro 2012 w Apple App Store.

Pobierz: Oficjalna aplikacja na Euro 2012 w Google Play.

Zobacz także:

Pięć nieoficjalnych aplikacji na Euro 2012

Sześć nieoficjalnych aplikacji na Euro 2012

Więcej o:
Komentarze (13)
Oficjalna aplikacja Euro 2012 - warto?
Zaloguj się
 • bfont

  Oceniono 6 razy 6

  Jakkolwiek wspaniała by ta aplikacja nie była, nie mam najmniejszego zamiaru sięgać po produkty czy usługi firmowane przez orange, bo to zawsze źle się kończy.

 • polopot

  Oceniono 3 razy 3

  Czy piszący kiedykolwiek widział dobrą aplikację? Może warto wspomnieć że pierwsza wersja apliakcji była po części po szwedzku? :) A te dwa wielkie molochy jak Orange i UEFA nie były w stanie jej zmianić przez wiele tygodni? Zresztą pisała o tym mackozer, appdnia i inni. Ponadto czemu nie ma zdjęcia menu? Gdzie przyciski są zwyczjnei za małe. Dobra aplikację to zrobił Heineken do Ligi Mistrzów a nie Orange z UEFA :) A kibicom w Polsce dużo bardziej się już przyda app "Euro 2012 z Przeglądem Sportowym"

 • jan.szulc

  Oceniono 3 razy 1

  Czyli my zrobiliśmy stadiony, autostrady, dworce, lotniska, mosty i hotele, a UEFA aplikację mobilną.

 • makova_panenka

  Oceniono 3 razy 1

  Aplikacja jest ogromna, transfer nie jest za darmo. Obcy w roamingu pójdzie z torbami.

 • djemen

  0

  A gdzie jest opcja zmiany języka w tej aplikacji?

 • toja20

  0

  no to gdzie ta wersja na Windows?

 • ekaunt

  0

  Nie wiem skąd zdjęcie RvP, bo w aplikacji zdjęć piłkarzy nie ma. A ja będzie działać to zobaczę od 8 czerwca.
  @kamster: mój iPad trzyma przepisowo 10h baterię, chyba że non stop kolor mam włączoną maps google w ramach nawigacji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX