Memotechnika: w prawo, w lewo, w drzewo

Potknięcia największych przydarzają się rzadko, ale kiedy się już trafiają... Cały Internet się śmieje.

Tak jest i teraz.

Apple. Apple nigdy się nie myli, Apple produkuje urządzenia i programy, które po prostu działają i się nie psują, Apple nie wypuszcza bubli, Apple dba o swoich klientów... Może to i trochę przesadzone, ale naprawdę wiele osób na świecie tak właśnie sądzi.

A w zasadzie - sądziło. Krystalicznie czysta (no, nie przesadzajmy...) wizja firmy z jabłkiem wali się właśnie w gruzach. Wszystko przez mapy.

Przypomnijmy - już jakiś czas temu Apple zapowiedziało, ze w szóstej wersji systemu operacyjnego tej firmy przeznaczonego na urządzenia mobilne - czyli iOS 6 - pojawią się zupełnie nowe mapy. Firma zrezygnowała ze współpracy z Google Maps (czemu miałaby w końcu współpracować z jednym z największych konkurentów) i stworzyła własny system.

Premera iOS 6 miała miejsce 19 września 2012 roku.

Zaczął się dramat.

Okazało się bowiem, że nowa aplikacja... nie działa zbyt dobrze. Nazwy miejsce nie w takim języku co trzeba. to standard, na który jeszcze można przymknąć oko - gorzej, gdy z terytorium kraju znika jego główna rzeka albo w pewnym mieście w miejscu biurowców znajduje się park. A takie rzeczy w mapach na iOS 6 są na porządku dziennym.

Internet nie miał litości. Jeszcze 19 września o sprawie napisały wszystkie najważniejsze media zajmujące się technologiami na świecie. Dość szybko na Twitterze pojawił się też specjalny hashtag dla wszystkich narzekających na nowe mapy(#ios6pocalypse - polecamy przejrzeć, świetna lektura) oraz profil iOS 6 Maps, które wyśmiewa rozmaite absurdy z nimi związane:

źródło: https://twitter.com/iOS6maps

źródło: https://twitter.com/iOS6maps

Szczególnej uwadze polecamy także tego Tumblra, którego autor publikuje regularnie rozmaite bzdury, które pojawiają się na mapach Apple. To pomaga w uzmysłowieniu sobie, z jak wielkim bublem mamy do czynienia. Dla przykładu:

źródło: http://theamazingios6maps.tumblr.com/Jeśli chcielibyście zaś rzucić okiem, jak wygląda Polska według nowych map na iOS, to koniecznie zajrzyjcie do tego zestawienia.

Szybko powstało też mnóstwo przeróbek i... i tak mapy Apple awansowały do rangi mema.

Gratulacje.

Zainteresował się nimi nawet sam Hitler (zabawne, że akurat ta sprawa wyjątkowo pasuje do tego filmiku):

Poniżej znajdziecie inne, naszym zdaniem najciekawsze przeróbki i żarty związane z tym tematem:

źródło: Internet

źródło: Internet

źródło: Internet

źródło: Internet

źródło: Internet

źródło: Internet

źródło: Internet

źródło: Internet

źródło: Internet

źródło: Internet

źródło: Internet

źródło: Internet

A co dalej z samymi mapami? 21 września 2012 roku rzecznik Apple, Trudy Miller, oznajmiła, że to "aplikacja, nad którą wciąż toczą się prace".

Znaczy, może kiedyś będzie działać. A póki nie działa - Internet się śmieje.

Więcej o:
Komentarze (26)
Memotechnika: w prawo, w lewo, w drzewo
Zaloguj się
 • alejajaniemaco

  Oceniono 11 razy 9

  Ciekawe czy pismak tez "sie wali w gruzach" - a moze go "wala w gruzach" koledzy pismacy ?

 • enforte

  Oceniono 19 razy 9

  znając logike myślenia skrajnych fanbojów dowiemy sie wkróce, że:
  - zintegrowane darmowe mapy są dla biednej miernoty korzystającej z androida
  - no przecież ich appstore oferuje boską aplikację TomTom (jakby to była zasługa apple)

  Jakiz to będzie cios, gdy tomtom zgodnie zapowiedziamy wejdzie na telefony z androidem :D?

 • painkiller84

  Oceniono 8 razy 4

  Zdjęcie z podpisem Apple Maps Development Team po prostu rozwala:)

 • Gość: jerzo

  Oceniono 3 razy 3

  Nie jestem fanatykiem apla ale lubie i używam produkty Appla choćby dlatego że wyróżniają się jakością i posiadają potencjał rozwojowy którego zdarzało mi się nie doceniać np. iPad, niemniej Apple przyzwyczaił nas że o ile nie jest to nowatorskie rozwiązanie to stara się wyróżnić przez jakość i dopracowanie produktu, a ponieważ Mapy nie mają w sobie nic nowatorskiego oprócz rezygnacji z współpracy z Googlem to nie spodziewałem się tak wielu wpadek, pytanie wiec jaki miał w tym cel? I tu nasuwają się mi dwie odpowiedzi: 1) bo tak zaoszczędzą kupę kasy dziś lub zarobią w przyszłości 2) myślą o nowych innowacyjnych usługach które chcą zintegrować z mapami i nie chcieli tego robić z Googlem. O ile odpowiedz 1 mnie nie cieszy i wkurza że wybrali oszczędności kosztem jakości, o tyle wariant 2 daje nadzieję że za rok lub dwa Apple zaprezentuje innowacje które tą obecną wpadkę "usprawiedliwi" bo problemu z jakością map można się było spodziewać. Jak niby zweryfikować w czasie krótszym niż lata zgodność map dla kilkudziesięciu krajów? Wszak tylko na rynku Polskim Google czy Tom Tom od wielu lat nie jest w stanie dogonić jakości map wykorzystywanych przez Automapę.
  Tak więc podsumowując na iphonie oprócz nowych map Appla mam wciąż dostęp do map Googla, do nawigacji po drogach w Polsce nadal będę używał Automapy choć ze względu na radary a za granicą Tom Toma. Czy na dzień dzisiejszy coś to zmienia w stosunku do Appla? Nie, choć chwalenie się tymi mapami Appla uważam za błąd, bo zdecydowanie lepszy scenariusz było by dać użytkownikom wybór których chcą używać map, a jedyny pozytywny efekt zastąpienia tych map to znaczne przyśpieszczenie prac nad ich weryfikacją :)

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 1 raz 1

  Waszemu mnustfo zamknęli oko na normalny pisanie?
  ;>
  .
  .
  "wizja firmy z jabłkiem wali się właśnie w gruzach"

  Walić w gruzach to się może jakiś gimnazjalista...
  ;>>>
  .
  .
  "Nazwy miejsce nie w takim języku co trzeba."

  Ten artykuł też...
  ;>
  .
  .
  "to standard, na który jeszcze można przymknąć oko"

  Ale na wasz już nie można...
  ;>>>

 • mineteman

  Oceniono 3 razy 1

  #iSheep

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX