Czy widzieliście już Marsa z bliska? Google daje taką możliwość

Słyszałeś o Google Earth? Pewnie tak. A o Google Mars? Jeśli nie, to jest świetna okazja by odbyć wyprawę po Czerwonej Planecie.

Do niedawna także nie wiedziałem, że w Google Earth - aplikacji Google służącej do oglądania trójwymiarowego modelu Ziemi - można oglądać także inne ciała niebieskie. Wystarczy pobrać instalator i po zainstalowaniu w uruchomionym programie wybrać z menu [Widok] -> [Eksploruj] -> [Mars].

Mars w Google Earthfot. Google Earth/Technologie.gazeta.pl

Jak widzicie do wyboru jest także Ziemia, Księżyc oraz mapa nieba.

Obrazy z Marsa są dostępne w Google Earth od wersji 5.0 wydanej w 2009 roku, jednak niedawno doczekały się sporej aktualizacji. Do aplikacji trafiły zdjęcia z Context Camera (CTX) zamontowanej na sondzie Mars Reconnaissance Orbiter. Kamera służy do fotografowania dużych partii terenu - ma średnią rozdzielczość: 8 metrów na piksel.

Od czego zacząć?

Ponieważ po Marsie jest nam nieco trudniej nawigować niż po Ziemi - z racji nieznajomości punktów orientacyjnych - Google przygotowało listę atrakcji. Znajdziecie ją w rozwijanym menu po lewej pod hasłem "Mars Gallery".

Mars, Google Earthfot. Google Earth/Technologie.gazeta.pl

Warto zacząć od dwóch wycieczek z przewodnikiem ("Guided Tours"). Po Marsie oprowadzać może nas albo Ira Flatow - dziennikarz radiowy i telewizyjny prowadzący programy naukowe albo Bill Nye - amerykański komik, aktor i popularyzator nauki. Pierwszy wygłosi wprowadzenie do wiedzy o tej planecie, drugi opowie o jej eksploracji. W czasie, gdy przewodnik opowiada Google Earth wyświetla nam zdjęcia, filmy i opisy oraz przede wszystkim pokazuje omawiane miejsca i zjawiska na trójwymiarowym modelu Marsa.

Mars, Google Earthfot. Google Earth/Technologie.gazeta.pl

Założę się jednak, że większość z Was będzie chciała najpierw odnaleźć naszego ostatniego wysłannika na Czerwoną Planetę: łazika marsjańskiego Curiosity. W tym celu można wpisać jego nazwę do wyszukiwarki albo skorzystać z listy zawierającej wszystkie urządzenia, które dotychczas wylądowały na Marsie ("Rovers and Landers").

Mars, Google Earthfot. Google Earth/Technologie.gazeta.pl

W ten sposób łatwo znaleźć łazik Curiosity zmierzający w stronę obszaru Glenelg, gdzie łączą się trzy różne typy marsjańskiego terenu.

Curiosity, Mars, Google Earthfot. Google Earth/Technologie.gazeta.pl

Jeśli nie chcecie korzystać z gotowych wycieczek możecie po prostu poobracać sobie Marsa jak globus, wypatrując ciekawych miejsc. Specjaliści z NASA zaznaczyli je ikonkami: niebieskie "i" oznacza krótką informację tekstową, czerwony prostokąt to opisane zdjęcia w lepszej jakości.

Dodatkowo można na bocznej liście zaznaczyć opcję "A Traveler's Guide to Mars", która ikonką zielonych piechurów podświetli miejsca warte zwiedzenia. Może naszym wnukom będzie dane sprawdzić, czy faktycznie są tak atrakcyjne, jak wskazywałyby opisy.

Mars, Google Earthfot. Google Earth/Technologie.gazeta.pl

Dla miłośników historii astronomii jest możliwość nałożenia na powierzchnię wirtualnego Marsa dawnych map wykonanych m.in. przez Percivala Lowella w 1896 r. albo przez amerykańskie lotnictwo wojskowe w 1962 r. Wystarczy kliknąć "Historic Maps" i wybrać jedną.

mars, google earthfot. Google Earth/Technologie.gazeta.pl

Jeśli interesują Was nowości z Czerwonej Planety, to warto co jakiś czas zaglądać do tej sekcji w Google Earth albo na blogi poświęcone tej aplikacji: oficjalny lub fanowski.

Pobierz Google Earth ze Ściągnij.pl

Więcej o: