Adobe rozdaje za darmo Photoshopa. Tak jakby. Mleko się rozlało, co teraz zrobi firma? [AKTUALIZACJA 6]

Jeszcze kilka godzin temu wszyscy sądzili, że Adobe właśnie zgotował nam spóźniony prezent pod choinkę - każdy posiadacz konta Adobe ID mógł pobrać Photoshopa i inne elementy pakietu CS2 z 2005 roku za darmo. Wkrótce się jednak okazało, że całość jest wynikiem wręcz pomyłki firmy. Co Adobe zrobi teraz?

[ORYGINALNA WIADOMOŚĆ]


Dzisiejszy ruch Adobe można uznać za co najmniej zaskakujący, ale... niewątpliwie miły. Firma udostępniła za darmo na swojej stronie archiwalne (konkretnie: pochodzące z 2005 roku) wersje swoich programów. I tak, każdy może legalnie ściągnąć i korzystać z takich rzeczy jak: Photoshop CS2, Photoshop Elements 4.0/5.0, Creative Suite 2, GoLive CS2, Illustrator CS2, InCopy CS2, InDesign CS2. Nic nie trzeba płacić, trzeba tylko założyć konto Adobe, które jest jednak w stu procentach darmowe.

Oczywiście, haczyk polega na tym, iż są to mające już kilka lat wersje programów. Mogą nie być do końca aktualne z dzisiejszymi systemami operacyjnymi albo niektórymi rozwiązaniami. Przy czym więcej problemów zauważają użytkownicy Maków. Nam zaś udało się bez problemu zainstalować i uruchomić Photoshopa CS2 na Windowsie 7. Gorzej mają użytkownicy komputerów Mac - pakiet CS2 działa tylko na procesorach PowerPC.

By założyć konto Adobe i dostać się do darmowych wersji programów, wystarczy w tym miejscu założyć specjalne konto.

Tak, dla przykładu, powinna wyglądać strona, z której można ściągnąć Photoshopa CS2:

ściąganie Photoshopa CS2ściąganie Photoshopa CS2

Spóźniony prezent gwiazdkowy? Prawdopodobnie chodzi jednak o to, by więcej osób zaczęło korzystać z programów Adobe i zdecydowało się na zaktualizowanie (już płatne) darmowych wersji do tych nowszych.

[AKTUALIZACJA]


Sprawa się komplikuje. Nie jest jasne, czy prawo do używania CS2 może mieć każdy, czy pakiet przeznaczony jest tylko dla tych, którzy już wcześniej mieli wykupioną licencję. Jak będzie wiadomo - damy znać.

[AKTUALIZACJA 2]


No i wciąż nie wiadomo co się właściwie dzieje. 13 grudnia 2012 Adobe wyłączył aktywację przez sieć produktów z pakietu CS2. Być może obecny dostęp do pakietu związany jest z tym, że w ten sposób firma zdecydowała się pozostawić możliwość instalacji licencjonowanym użytkownikom oprogramowania.

Być może dzisiejsze pospolite ruszenie po CS2 jest więc przypadkiem - ktoś to odkrył i cały internet ruszył ściągać coś, co dostępne było już od kilku tygodni.

Skoro tak, to dziwne jest to, że Adobe nabrał wody w usta - nie ma na razie jakichkolwiek oficjalnych informacji ani oświadczeń.

Równocześnie legalno-nielegalne kopie pakietu wraz z przypisanymi do nich numerami seryjnymi rozeszły się po sieci.

No i co będzie dalej, drogie Adobe?

[AKTUALIZACJA 3]


Jak spostrzegł micnow, na forum Adobe pojawiła się wiadomość od pracownika firmy, Jeffa A Wrighta:

Owszem, CaptainSmingey, jesteśmy świadomi tego, że pakiet jest dostępny dla wszystkich posiadaczy kont Adobe ID. Warto mieć ważną licencję na oprogramowanie objęte wyłączeniem serwerów aktywacyjnych. Proszę także pamiętać, że z powodu wieku, oprogramowanie to najprawdopodobniej nie będzie funkcjonowało prawidłowo na nowoczesnych systemach operacyjnych.

Wygląda na to, że Adobe nie zamierzało udostępnić oprogramowania za darmo. I choć co prawda wątpliwe jest, żeby firma zaczęła teraz ścigać tych, którzy pobrali pakiet (szczególnie, że news poszedł już w świat i piszą o nim takie strony jak Forbes), to jednak lepiej nie wykorzystywać programów bez ważnej licencji do zastosowań komercyjnych.

[AKTUALIZACJA 4]


Sprawę dodatkowo wyjaśnił w innym wątku Dov Isaacs z Adobe. Streszczając jego słowa - z udostępnionych programów mają prawo korzystać tylko ci, którzy mają ważną licencję. Adobe NIE udostępnia za darmo CS2.

Pytanie, czy to stanowisko nie ulegnie jakiejś zmianie w ciągu najbliższych godzin lub dni. Mleko w końcu się rozlało.

[AKTUALIZACJA 5]


Informacja dla tych, którzy zaczęli się obawiać, iż przez pobranie pakietu właśnie narobili sobie kłopotów. Terri Stone z Adobe napisał:

Nie sądzę, żeby były podstawy do obaw, iż Adobe zacznie Cię ścigać, union_bug (użytkownik wyraził wątpliwość, czy spotkają go jakieś konsekwencje za pobranie pakietu - dop. red)

W momencie, kiedy nasi dyrektorzy będą mieli przygotowane oficjalne oświadczenie, ja lub inny pracownik Adobe napiszemy o tym.

Wygląda więc na to, że to nie koniec całej sprawy.

AdobeAdobe

Ironią losu (albo ciekawym komentarzem całej sprawy) jest to, że o 21:30 na facebookowym profilu firmy pojawił się cytat z Henry'ego Forda (tłumaczenie za Wiki):

Każda porażka jest szansą żeby spróbować jeszcze raz, tylko mądrzej.

Hmm....

[AKTUALIZACJA 6]

Adobe opublikowało oficjalne oświadczenie w sprawie "darmowego" CS2 - więcej tutaj.

Zdjęcie ADOBE Photoshop CS6 v.13 PL Win (65158273) Zdjęcie Adobe Photoshop Elements v.11 Win Polish Retail (65193855) Zdjęcie Adobe Photoshop CS6 Extended PL MAC BOX (65170148)
ADOBE Photoshop CS6 v.13 PL... Adobe Photoshop Elements v.... Adobe Photoshop CS6 Extende...
Porównaj ceny » Porównaj ceny » Porównaj ceny »
zobacz inne programy graficzne w
Więcej o:
Komentarze (101)
Adobe rozdaje za darmo Photoshopa. Tak jakby. Mleko się rozlało, co teraz zrobi firma? [AKTUALIZACJA 6]
Zaloguj się
 • pisedoff

  Oceniono 28 razy 26

  No to kilka osób ściągnęło, parę tysiące usłyszało o łaskawości Adobe-a, cele biznesowe osiągnięte i obecnie na stronie ściągania mamy "We're sorry, the site area you've requested is unavailable. Please try again later."

 • Gość: Brodkins

  Oceniono 17 razy 17

  z drugiej strony polityka licencji i upgreadów jest taka, że przysługuje tylko 2 wersje do tyłu. w praktyce trzeba co 2 -3 lata wydać ładne parę tysi, żeby pracować na oprogramowaniu na czasie... jednak zdzierają

 • Gość: esdf

  Oceniono 8 razy 8

  I teraz albo adobe udostępni to jednak za darmo, albo to będzie epic fail roku w dziedzinie wizerunku.

 • Gość: sss

  Oceniono 8 razy 8

  "i zdecydowało się na zaktualizowanie (już płatne) darmowych wersji do tych nowszych."
  Nie jest możliwa aktualizacja CS4 i niższych do wersji CS6

 • Gość: dżordż

  Oceniono 9 razy 5

  Ruch jest bardzo sprytny, bo Adobe nic na tym nie traci. Nie chodzi raczej o to, by ludzie przechodzili z wersji CS2 do najnowszej, bo oferta nie jest skierowana do tych, których stać na wersję komercyjną pełnych pakietów. To raczej strategia Microsoftu, czyli kształtowanie świadomości marki i przyzwyczajanie do pewnych rozwiązań potencjalnych przyszłych klientów. W przypadku okrętu flagowego, czyli Photoshopa, nie od dziś wiadomo, że jedyną istotną motywacją do zakupu nowych wersji jest brak aktualizacji w starszych wersjach obsługi plików RAW z aktualnego sprzętu foto. Wersja z 2005 roku nie jest specjalnie przydatna dla tych profesjonalistów, którzy są docelowymi użytkownikami pakietu. Ale dla całej reszty jest to wspaniała wiadomość. GIMP dla Windows traci w zasadzie jedyną przewagę - cenę. Dla osób zajmujących się stricte obróbką zdjęć jedyna realna konkurencja, jaką ma ta darmówka, to PaintShop Pro z, wg mnie, lepszym interfejsem, ale to już wydatek za ca 200 - 300zł.

 • bexol1985

  Oceniono 19 razy 5

  Dobre i to. Adobe zrobiło ukłon w stronę użytkowników. Może być stary ważne, że działa i da się nim zrobić.
  To krok by zmniejszyć piractwo.

  Usuwanie konta google z androida

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX