Windows 8 miał pomóc branży, póki co ją pogrąża

Kolejne analizy, kolejne złe wieści. I dowody na to, że Microsoft znów popełnił błędy...

Ilość pecetów dostarczonych na światowe rynki zmniejszyła się do 90 milionów sztuk w ciągu ostatniego kwartału 2012 roku. To spadek o 4,9%. Jak informuje agencja Gartner ten sektor rynku ucierpiał zarówno przez globalny kryzys jak i zmiany upodobań klientów. Premiera Windows 8 w niczym nie pomogła.

"Tablety dramatycznie zmieniły warunki dla komputerów. Nie chodzi o kanibalizację ale o przesunięcie konsumpcji na tablety zamiast na zastępowanie starych PC."

stwierdził Mikako Kitagawa, główny analityk Gartnera.

Branża miała nadzieje, że Windows 8 doda sprzedaży komputerów energii. Premiera systemu nie przyniosła jednak znaczącej zmiany w sprzedaży. Po części dlatego, że pierwsze urządzenia z Windowsem 8 jakie trafiły do sprzedaży nie zawsze miały ekran dotykowy.

Można więc przypuszczać, że na samym początku Microsoft nie miał jak przekonać rynku do swej "dotykowej rewolucji".

Drugim błędem Microsoftu może być problem z aplikacjami - te wciąż wymagają głównie użycia myszki i klawiatury. Dotykowy jest głównie interfejs.

Życia Microsoftowi nie ułatwia też fakt, że na rynku funkcjonuje równolegle wiele rozwiązań: ultrabooki, netbooki, urządzenia z Windowsem 7, Windowsem 8. Swoje trzy grosze wtrąca też Google prezentując wydajne nowe chromebooki.

Rynek nie odnotował więc dramatycznych spadków sprzedaży - rynek PC skurczył się o 3,5%. A coraz potężniejsze specyfikacje tabletów sprawią, że w najbliższej perspektywie to te urządzenia będą wybierać konsumenci.

 

[ za zdnet.com ]

Zdjęcie Microsoft Windows 8 Pro Upgrade PL BOX Zdjęcie Microsoft Windows 8 PL DOEM (WN7-00166) Zdjęcie Microsoft Windows 8 64Bit Polish 1pk DSP OEI DVD WN7-00417
Microsoft Windows 8 Pro Upg... Microsoft Windows 8 PL DOEM... Microsoft Windows 8 64Bit P...
Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ?
Więcej o: