Drony mają problemy w USA - z powodu ochrony prywatności

Drony, pierwotnie kojarzone głównie z wojskiem, coraz częściej trafiają do rąk hobbystów. Nie wszystkim się to podoba.

Drony (lub UAV), zdalnie sterowane pojazdy latające, od lat cieszą się rosnącym zainteresowaniem armii. Nie tylko są stosunkowo tanie, ale i ich użycie nie naraża ludzi na bezpośrednie niebezpieczeństwa.

Drony znajdują coraz szersze zastosowanie jednak także w "cywilu", szczególną popularnością cieszą się wśród hobbystów. Posiadanie drona to nie tylko świetna zabawa, ale także jak najbardziej realne korzyści - rolnicy mogą np. wykorzystać UAV do monitorowania swoich pól. Nie zawsze jednak latają one w obrębie nieruchomości użytkownika. I to rodzi obawy.

Już niedługo w Teksasie może obowiązywać prawo, które sprawi, iż wykorzystywanie dronów do robienia zdjęć czy filmików prywatnych nieruchomości bez zgody ich właścicieli będzie uznawane za występek. Dodatkowa kara spotka tych, którzy posiadają i rozpowszechniają filmy lub zdjęcia zrobione przez nielegalnie operującego drona.

Co ważniejsze, ograniczenie będzie dotyczyć nie tylko cywilów, ale także służby bezpieczeństwa. Policja będzie mogła więc wykorzystywać drony tylko wtedy, kiedy będzie miała nakaz sądowy lub będzie ścigała podejrzanego. Jak stwierdza Lance Gooden z Republikanów, który promuje proponowany akt prawny:

Dlaczego rząd lub ktokolwiek inny miałby śledzić każdy mój ruch?

W sumie trudno odmówić tej propozycji racji. Technologie coraz bardziej wkraczają w sferę prywatności, co nie wszystkim może się podobać. Drony są jednym z przykładów takich wtargnięć.

Źródło: Texas Tribune

Więcej o:
Komentarze (17)
Drony mają problemy w USA - z powodu ochrony prywatności
Zaloguj się
 • Gość: pimpek

  Oceniono 36 razy 6

  Innymi słowy - władza (i korporacje) będą miały prawo do latania dronami gdzie chcą i i kiedy chcą - no i oczywiście do zrzucania bombek gdzie im się podoba (a jak ktoś się przyczepi to powiedzą że "terroryści"). Zwykli obywatele nie będą mieli prawa do posiadania drona ani nawet do zaprotestowania przeciwko władzy i korporacjom zrzucającym im bombki na głowy. Feudalizm wraca wielkimi krokami - przygotujcie się na to że nowa "arystokracja" założy wam rydła na karki i będzie orać wami glebę.

 • Gość: wielki brat

  Oceniono 25 razy 5

  Tu nie chodzi o prywatność obywateli. Władza boi się, że obywatele coś na jej temat podejrzą, bo jest to bardzo sprawne narzędzie dziennikarstwa obywatelskiego.

 • Gość: powielanie bzdur

  Oceniono 18 razy 4

  powielanie bzdur I nieznajomosc wiedzy w artykule.
  UAV I Drone to sa dwie rozne rzeczy do tego dochodzi trzecia zdalnie sterowany model uzywany przez hobbystow.

 • Gość: redlum

  Oceniono 3 razy 1

  Czyli google street view też zniknie? Bo można to nazwać jeżdżącymi dronami które robią zdjęcia prywatnych nieruchomości przy ulicach.

 • Gość: danny_boy

  Oceniono 3 razy 1

  Można do tego strzelać, jak jest nad moją posiadłością?

 • Gość: Podpisz się

  Oceniono 15 razy 1

  mysle ze lepsze rezultaty podgladania sasiadow mozna uzyskac przy p[omocy kija od szczotki I kamery niz z obiektu latajacego ktory ma zainstalowana kamerke.

 • Gość: looper

  0

  skojarzyl mi sie half-life 2, tam to wszedzie latało, i nie było to przyjemne. to tylko gra, a jesli tak mialaby wygladac przyszlość? oby nie spotkalo nas nigdy city17

 • Gość: Zielony

  0

  Bo u nas w Ameryce to się takimi rzeczami nie zajmują.
  Pozdrawiam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX