Google zamyka Google Readera. Internet narzeka

Co prawda można było się tego spodziewać, ale i tak komunikat o zamknięciu Google Reader jest sporym ciosem dla internautów wszelkiej maści.

Koniec pewnej epoki

Google uruchomił swój czytnik RSSów jeszcze w 2005 roku, w pewien sposób otwierając nowy etap w konsumowaniu Internetu. Pomysł, żeby artykuły z dziesiątków interesujących nas serwisów wyświetlać w jednym miejscu, tym samym oszczędzając nam skakania po całej sieci wydawał się bardzo dobry i przez lata zaskarbił sobie wielu wyznawców. Z czasem zaczęły też powstawać całkiem niezależnie aplikacje bazujące na Google Reader, ale oferujące użytkownikowi takie lub inne ulepszenia. Ładniejszą oprawę graficzną, bardziej rozwinięte możliwości zarządzania treściami itd. Większość z nich, oczywiście nie miała nic wspólnego z samym Googlem.

Porządkowanie treści szło dobrze... do czasu. Po 8 latach Google przyznał, że minęły czasy świetności usługi i w obliczu zmniejszającego się zainteresowania firma postanowiła zrezygnować z podtrzymywania funkcjonalności Readera. Oficjalnie, zamknięcie ma nastąpić 1 lipca 2013 roku. Mamy więc jeszcze cały kwartał na pożegnanie się ze starym druhem, a potem trzeba będzie przenieść się na inną platformę... ale czy na pewno? Może się okazać, że 1 lipca przestaną działać także wszystkie te aplikacje-czytniki, które bazują na Google Reader.

Internet oburzony

Jak na "mało popularny produkt", przyszłe zamknięcie Google Readera wywołało w Internecie olbrzymią falę zdziwienia i oburzenia. W komentarzach pod informacjami o planach Google tysiące zawiedzionych i zirytowanych internautów wylewa swoje żale. Od prostego "Google, dlaczego?" po nieco ostrzejsze, jak na przykład wypowiedź użytkownika Fierywater:

I ja się tak czuję. Ta informacja zepsuła mi dzień/cały miesiąc/rok/życie. Ale całkiem serio - do cholery - Google, czemu?

Wypowiedzi sugerują, że najbardziej oburzone - co zrozumiałe - są osoby, które używały czytnika na co dzień, jak na przykład użytkownik iFandroid:

Jestem tak wściekły... Przecież ja i inni używamy go codziennie... A ludzie narzekają tylko na Apple'a???? To straszny SYF, że google ma zamiar to zrobić.

W ruch poszły też oczywiście memy:

Reakcja na plany zamknięcia Google Reader

Reakcja na plany zamknięcia Google Reader

Ba! W tej sprawie wypowiedział się już nawet sam Hitler:

Co dalej?

W sieci zawieszona jest już także petycja z prośbą o pozostawienie Google Readera w postaci, w jakiej znajduje się obecnie. W innym przypadku Google może stać się winny cywilizacyjnego uwstecznienia, zmuszając użytkowników czytnika do ponownego posługiwania się aparatem mowy i prymitywną komunikacją werbalną.

W komentarzach widać też paniczną próbę zorientowania się w rynku "innych czytników RSS". Z ust do ust przechodzą kolejne znane tylko nielicznym nazwy agregatorów i wymagania, które powinien spełnić ten jeden jedyny. Najczęściej są to oczywiście cechy Google Readera, co tylko pokazuje w jak ogromnym stopniu Google zdominował ten specyficzny rynek.

Głos rozsądku

Inni komentatorzy zwracają uwagę, że nic nie da się Google'owi zarzucić. Usługa udostępniona była bezpłatnie, więc koncern może z nią robić co zechce... a że niedawna integracja z serwisem G+ nie przyniosła spodziewanego ożywienia ani na jednej ani na drugiej platformie. Żeby dowieźć do serwisu społecznościowego zaplanowany ruch, czytnik RSSów trzeba zamknąć. Proste.

I pomyśleć, że wszystko to przez Facebooka...

Reakcja na plany zamknięcia Google Reader

Zdjęcie LENOVO ThinkPad 10.1/Wifi/32GB/1/N-WWAN/Pen/And 3.1 NZ725PB Zdjęcie Lenovo ThinkPad NZ74XPB Zdjęcie Lenovo Indigo 16GB
LENOVO ThinkPad 10.1/Wifi/3... Lenovo ThinkPad NZ74XPB Lenovo Indigo 16GB
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
Parametry techniczne
Procesor Boxchip A10 nVidia Tegra T30S ARM Cortex A9
Częstotliwość procesora 1,2 GHz 1 GHz 1 GHz
Pamięć RAM 2 GB 1 GB 1 GB
Pamięć wewnętrzna 32 GB 32 GB 16 GB
Komunikacja Wi-Fi Wi-Fi, 3G Wi-Fi
Rozdzielczość ekranu 1280 x 800 1280 x 800 1280 x 800
Przekątna ekranu 10,1 cala 10,1 cala 10,1 cala
System operacyjny Android 3.1 Honeycomb Android 3.1 Honeycomb Android 3.1 Honeycomb
Bluetooth 2.1 Tak Tak
Moduł GPS Tak Tak Tak
Parametry fizyczne
Wymiary 263 x 190 x 9,9 mm 260 x 184 x 14 mm 258 x 182 x 14 mm
dane dostarcza:
Więcej o:
Komentarze (53)
Google zamyka Google Readera. Internet narzeka
Zaloguj się
 • akwilon_stg

  Oceniono 26 razy 20

  Czyli nieprzywiązywanie się do funkcji Google, a zainstalowanie zewnętrznego programu wyszło mi na dobre.

 • Gość: donkey

  Oceniono 16 razy 16

  Jak żyć?

 • Gość: Harnas

  Oceniono 12 razy 12

  Taki sam numer parę lat temu zrobili likwidując bardzo przydatną aplikację Notatnik.
  Chcieli ludzi zachęcić do przejścia na GoogleDocs, co było totalnym nonsensem. Mnie to nie zachęciło i pewnie mało kogo.

 • Gość: Amnesia

  Oceniono 12 razy 10

  Faktem jest że czytnik RSS jest piekielnie przydatną aplikacją i w zasadzie obok skrzynki mailowej oraz wyszukiwarki stał się moim trzecim głównym wejściem do sieci. Wprawdzie co jakiś czas były problemy z wyświetlaniem go na Firefox (coś takiego było ponad rok temu, od dwóch tygodni notuję ich powrót) ale obwiniałem za ten stan mój archaiczny system operacyjny. Szkoda. Wielka szkoda.

 • perseveratio

  Oceniono 7 razy 7

  Może czegoś nie wiem, ale na czym niby polega ta integracja Readera z G+?

 • kretynofil

  Oceniono 11 razy 5

  Kolejne vaporware od gugiela - oni są ekspertem w olewaniu swoich reklamobiorców, nazywanych czasem dla żartu "użytkownikami".

  Lista projektów, które gugiel porzucił wraz z wiernymi użytkownikami jest długa, niby nic nowego, ale szkoda...

 • Gość: PB

  Oceniono 7 razy 5

  http://feedly.com jest nawet przyjemniejsze w odbiorze niż Google Reader - ja już się przesiadłem i tylko czekam na ich własny system, na razie bazują na "Googlu - be a devil"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX