Afera zbożowa - bunt użytkowników Wykop.pl

To nie jest spokojny weekend - jedno z najpopularniejszych miejsc w polskiej sieci ogarnęła zbożowa gorączka, a nick Elfik32 jest na ustach całej polskiej sieci.

Jeśli odwiedzicie dziś Wykop, z pewnością spostrzeżecie, że serwis opanowało zboże. "Udział państw w światowych zbiorach zbóż w 2009r", "Świetne zdjęcie zboża od National Geographic", "Dieta zbożowa", "Smacznie i zdrowo: ZUPA ZBOŻOWA" - to tylko niektóre z wpisów. O co chodzi? Czyżby do Polski powróciła chłopomania? Czy nagle mieszkańcy miast zatęsknili za polską wsią? Nic podobnego. Poszło, mówiąc wprost i kolokwialnie, o cycki i cenzurę.

Po nas choćby zboże

fot. aut. USDAfot. aut. USDA

Główną osobą afery jest Elfik32, jedna z administratorek Wykopu, która zasłynęła wśród użytkowników z dość kontrowersyjnych wypowiedzi. Jedna z najczęściej cytowanych znalazła się pod znaleziskiem "Pij spermę - będziesz dłużej żył":

Faktycznie sperma musi mieć właściwości odmładzające ponieważ ostatnio coraz częściej słyszę pytanie "a ty dziewczynko masz dowód osobisty?"

Komentarz pojawił się ponad 3 lata temu i pewnie wszyscy by o nim zapomnieli, gdyby nie fakt, że kilka miesięcy temu do sieci wyciekła sesja zdjęciowa administratorki. Wykopowicze szybko zaczęli sobie przekazywać zdjęcia nagiej kobiety w zbożu, co początkowo, według jednej z relacji, nie spotykało się z oporem samej zainteresowanej. Do czasu.

Wczoraj najwidoczniej administracja serwisu zmieniła zdanie i zaczęła kasować wpisy oraz banować użytkowników publikujących feralne zdjęcia. W rezultacie Elfik32 szybko znalazła się na celowniku społeczności i wykopowicze zaczęli zbierać oraz wykopywać co bardziej kompromitujące wpisy administratorki. Gdy i za to zaczęto banować (a także za wszelkie nawiązania do sesji zdjęciowej), społeczność sięgnęła po stare, dobre metody komików w czasach PRL-u - aluzje.

Zboże, zboże widzę

fot. Wykop

fot. Wykop

Przez noc Wykop zasypały wpisy o zbożu. Społeczność w ramach protestu zaczęła wykopywać wszystko, co w tytule ma zboże. Efekty możemy podziwiać do teraz.

Całą sytuację można sprowadzić do błędu administracji - banowanie użytkowników to broń obosieczna i bardzo łatwo zamiast zdusić problem, może go tylko eskalować. Z drugiej strony zrozumiałym jest, że administratorka Elfik32 może nie chcieć, żeby cała polska sieć oglądała jej nagie zdjęcia. To, że przez pewien czas na to przyzwalała, nie znaczy, że nie może zmienić zdania - to w końcu jej sfera prywatności.

Niestety, ochrona dóbr osobistych w internecie jest szalenie trudna i, jak pokazuje ten przypadek, bardzo łatwo może przemienić się w niezbyt wyszukaną cenzurę.

PS Ciekawostką jest to, że akcję wykorzystał w celach marketingowych Browar Ciechan umieszczając własny wpis o zbożu. Afera tym sposobem przeradza się w zbożowy happening.

[AKTUALIZACJA] Administracja Wykopu opublikowała oświadczenie w tej sprawie:

Ania [Elfik32], jak kazdy internauta, ma pelne prawo do zglaszania tresci, ktore naruszaja jej wizerunek. Jednak z uwagi na zajmowane stanowisko, to tylko zaogniało sytuację, czego efektem jest niniejsza agro-afera. Dlatego zanim bedziemy ja kontynuowac, chcialbym Was poprosic, abyscie postarali sie postawic w jej sytuacji. (...)

Z drugiej strony rozumiem Was, bo czujecie, ze niektore z banow uzytkownicy mogli otrzymac nieslusznie. 
Nie wykluczam takiej sytuacji. Mozliwym jest, ze z uwagi na emocjonalny charakter sprawy, nasza moderacja popelnila bledy.

Całe oświadczenie można znaleźć tutaj.

Więcej o:
Komentarze (119)
Afera zbożowa - bunt użytkowników Wykop.pl
Zaloguj się
 • Gość: xvcxzcasd

  Oceniono 245 razy 233

  Moderatorka wkurzyła się, bo ktoś znalazł jej zdjęcia na ogólnodostępnej stronie. I o jaką sferę prywatną chodzi, skoro zgodziła się na publikację przez fotografa jej rozbieranych zdjęć w internecie? Przecież to jakby po latach mieć pretensje do tatuażysty, że na 60-letniej skórze tatuaż brzydko wygląda.

 • Gość: www

  Oceniono 181 razy 169

  No i biedna dziewczyna załatwiła sobie, że teraz jej zdjęcia obejrzy z czystej ciekawości cała Polska.
  Straszne czasy.

 • Gość: maciej

  Oceniono 79 razy 77

  ( ͡º ͜ʖ ͡º)

 • Gość: Afera

  Oceniono 70 razy 66

  I znowu powrócimy do podręcznikowego efektu Streisand , jakby to zostawiła w spokoju, nic by się nie stało, nikogo by to w gruncie rzeczy nie zainteresowało, teraz jej nagie cycki będzie oglądać pół Polski.

 • Gość: s.galczynski

  Oceniono 38 razy 34

  Do tego doprowadziła polityka właściciela wykopu, Michała Białka. Takie zdarzenia były do przewidzenia, zważając na to jak traktuje on wykopowiczów.

 • gazetowicz007

  Oceniono 25 razy 25

  Sądząc po zdjęciach,
  cycki ma OK, a i reklamowany środek odmładzający też nieźle na nią działa.

  To gdzie problem?

 • Gość: sztachetazplota

  Oceniono 27 razy 25

  Wykop był typowym projektem wolnościowym. To użytkownicy decydują co chcą czytać, w jakich ilościach i jakiej jakości. gdy weszła cenzura, idea serwisu została z miejsca zarżnięta. allegro może sobie kupować co chce, ale akurat w przypadku wykopu, największą wartością jest społeczność, która masowo emigruje do innych serwisów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX