Apple I, komputer sprzed prawie 40 lat, sprzedany za ponad 670 tys. dolarów!

Czasami jednak komputery są jak wino - im starsze, tym cenniejsze.

Apple I, pierwsze dzieło Steve'a Jobsa i Steve'a Wozniaka, ukazał się na rynku 11 kwietnia 1976 roku i kosztował diaboliczne 666,66 dolarów. Sprzedawany jako płyta główna (kupujący musiał sam zadbać o obudowę itp.), krył w sobie procesor o prędkości 1 MHz i 4 KB pamięci. I choć prawdziwym sukcesem okazała się następna konstrukcja, Apple II, Apple I pozostaje symbolem sukcesu obu Steve'ów.

Symbolem, za który wielu jest skłonnych dużo zapłacić. W Kolonii, Niemcy, w domu aukcyjnym Auction Team Breker już w zeszłym roku ktoś kupił Apple I za astronomiczną sumę 640 tys. dolarów. W niedzielę padł jednak rekord - tym razem Apple I sprzedano za ponad 671 tys. dolarów, prawie 2,2 mln złotych. Kupiec nie jest znany, wiemy natomiast, że pochodzi z Dalekiego Wschodu.

Jak podaje Bits, pierwotnym właścicielem tego konkretnego Apple'a I był 84-letni pan Hatfield. Sprzedał go w tym roku za 40 tys. dolarów młodemu mężczyźnie z Teksasu, który najwidoczniej poddał komputer renowacji (sprawiając, że działa) i zadbał o podpis Steve'a Wozniaka, co znacząco wpłynęło na wartość komputera.

Nie warto więc wyrzucać starych maszyn - niektóre rzeczywiście są jak wino.