Apple I, komputer sprzed prawie 40 lat, sprzedany za ponad 670 tys. dolarów!

Czasami jednak komputery są jak wino - im starsze, tym cenniejsze.

Apple I, pierwsze dzieło Steve'a Jobsa i Steve'a Wozniaka, ukazał się na rynku 11 kwietnia 1976 roku i kosztował diaboliczne 666,66 dolarów. Sprzedawany jako płyta główna (kupujący musiał sam zadbać o obudowę itp.), krył w sobie procesor o prędkości 1 MHz i 4 KB pamięci. I choć prawdziwym sukcesem okazała się następna konstrukcja, Apple II, Apple I pozostaje symbolem sukcesu obu Steve'ów.

Symbolem, za który wielu jest skłonnych dużo zapłacić. W Kolonii, Niemcy, w domu aukcyjnym Auction Team Breker już w zeszłym roku ktoś kupił Apple I za astronomiczną sumę 640 tys. dolarów. W niedzielę padł jednak rekord - tym razem Apple I sprzedano za ponad 671 tys. dolarów, prawie 2,2 mln złotych. Kupiec nie jest znany, wiemy natomiast, że pochodzi z Dalekiego Wschodu.

Jak podaje Bits, pierwotnym właścicielem tego konkretnego Apple'a I był 84-letni pan Hatfield. Sprzedał go w tym roku za 40 tys. dolarów młodemu mężczyźnie z Teksasu, który najwidoczniej poddał komputer renowacji (sprawiając, że działa) i zadbał o podpis Steve'a Wozniaka, co znacząco wpłynęło na wartość komputera.

Nie warto więc wyrzucać starych maszyn - niektóre rzeczywiście są jak wino.

Więcej o:
Komentarze (8)
Apple I, komputer sprzed prawie 40 lat, sprzedany za ponad 670 tys. dolarów!
Zaloguj się
 • Gość: DMW

  Oceniono 4 razy 0

  Widzę, że silna sekta wyznawców Apple'a minusuje każdego, kto ma odmienne od niej zdanie. Cóż, z fanatykami się nie dyskutuje, bo nie ma o czym. Napiszę tylko, że ludzie uwielbiają jak się nimi kieruje, uwielbiają charyzmatycznych przywódców, którzy wcisną im swoją wizję. Przypominam zatem, że prawdziwy boom komputerowy zawdzięczamy firmie IBM, która otworzyła platformę PC dla wszystkich. Rozumiecie to? Natomiast kultowy dla niektórych spot reklamowy Apple'a z 1984 r. jest majstersztykiem hipokryzji Jobsa.

 • rabbinhood

  Oceniono 14 razy -8

  Pewnie tak jak tą 100 lat palącą się żarówkę, ktoś włączy komputer na sto lat gdzieś na straży pożarnej?

 • Gość: minio

  Oceniono 23 razy -13

  mało że kłamią to twierdzą że pięć 6-tek to diaboliczna cyfra

 • mrfx

  Oceniono 33 razy -15

  Po co piszecie kłamstwa, że sprzedano za złotówki, skoro sprzedano za dolary?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX