Fizycy nie potrafią zrozumieć, co wykryły akceleratory

Dwa akceleratory wykryły ślady cząstek, których nikt nie potrafi zidentyfikować. Odkrycie przybliża nas do zrozumienia początkowego stadium istnienia wszechświata.

O odkryciu donosi Physical Review. Dwa różne akceleratory wykryły ślady cząstki, która miałaby zawierać cztery kwarki. Tymczasem do tej pory uznaje się, że obserwowalne cząstki złożone z kwarków składają się z trzech lub dwóch kwarków. Odkrycie może dać wiele pracy teoretykom.

Dzięki bozonowi Higgsa zbiór cząstek elementarnych można uznać za kompletny. Jedna rodzina tych cząstek  - kwarki - łączą się z gluonami i tworzą bardziej złożone cząstki nazywane hadronami i mezonami. Hadron zawiera proton i neutron i jest tworzony przez kombinację trzech kwarków. Mezony, które są niestabilne, składają się z par kwarków.

I wydaje się, że przez to mezony są proste, gdy w rzeczywistości jest zgoła inaczej. Są trzy rodzaje kwarków, każdy z cząstką i antycząstką. Mezony mogą składać się z dowolnej ich kombinacji.

Fizycy przeprowadzali już eksperymenty w zderzaczach cząstek. Sugerowały one że istnienie mezonu z dwoma kwarkami dolnymi może wiązać się z cięższą cząstką o nieznanych właściwościach. Dwa różne zespoły naukowców, jeden w Japonii, drugi w Chinach, postanowiły przekonać się, czy uda się powtórzyć sukces badań z 1974 roku. Wtedy to potwierdzono istnienie charmonium - mezonu zawierającego kwark i antykwark powabny.

Badania przyniosły nieoczekiwane rezultaty. Być może udało się odtworzyć stan materii, jaki istniał w momencie Wielkiego Wybuchu?

[ za www.nature.com ]

Więcej o:
Komentarze (65)
Fizycy nie potrafią zrozumieć, co wykryły akceleratory
Zaloguj się
 • aprox99

  Oceniono 255 razy 205

  100 lat temu myślano że już odkryto w fizyce wszystko,potem był Einstein itd.Po prostu jesteśmy cienkie bolki którzy całe życie marnują na dupy i gonitwę za pieniądzem

 • b-i-o-l-a

  Oceniono 131 razy 127

  Jestem w jednej z tych grup eksperymentalnych i brałam bezpośredni udział w przygotowaniu pomiaru o którym mowa w artykule. Czytam artykuł i nie wierzę w to co czytam, to jeden wielki bełkot. Prawie każde zdanie, łącznie z tytułem, zawiera podstawowe błędy. Autor nie ma pojęcia o czym pisze. Akcelerator niczego nie wykrywa, w akceleratorze cząstki się zderza i produkuje, wykrywają detektory. Kwarki łączą się "za pomocą gluonów" w hadrony (bariony i mezony), a nie "z gluonami". Hadron zawiera kwarki i/lub antykwarki a nie protony czy neutrony, które są barionami. Jest sześć rodzajów kwarków, a nie trzy!!! Trzy były znane w latach 60tych ubiegłego wieku. Zdanie "Sugerowały one że istnienie mezonu z dwoma kwarkami dolnymi może wiązać się z cięższą cząstką o nieznanych właściwościach." jest kompletnym bełkotem. Nowe cząstki które opisuje artykuł, mogą być efektem wiązania lekkiego mezonu (pionu) z dobrze znanym charmonium (tym odkrytym w 1974r.), na to wskazuje układ, do którego się cząstka rozpada: pion+charmonium. Wielu teoretyków twierdzi, że ta cząstka to efekt "sklejenia" dwóch mezonów zawierających kwark powabny i lekki antykwark: D+D*. Na tą ostatnią interpretację wskazuje masa tej nowej cząstki. W obydwu interpretacjach trzeba dwóch kwarków i dwóch antykwarków (czyli w sumie czterech), żeby wytłumaczyć istnienie nowej cząstki. Teoria kwarków i gluonów dopuszcza wiązanie kwarków w bardziej skomplikowane układy niż tylko mezony czy bariony, tylko prawdopodobieństwo takiego wiązania jest mniejsze.

 • yoss83

  Oceniono 99 razy 93

  "kwarki - łączą się z gluonami i tworzą bardziej złożone cząstki nazywane hadronami i mezonami". Z tego co wiem to kwarki łączą się ze sobą za pomocą gluonów i tworzą Bariony lub Mezony, które z kolei są Hadronami.

 • olubek

  Oceniono 194 razy 74

  Wypilim ze szwagrem 0,7 C2H6OH. Były tam kwarki połączone z gluonami. Zakąsilim ogórkiem kiszonym ale były w nim niestabilne mezony bo ogórek był miętki i rozłaził się w palcach.
  Boli głowa, to były wczorajsze stany materii - jakaś lewa gorzała i zgnite ogóry.
  Nie pijta lewej gorzały i nie zakąszajta zgnitymi ogórami! Pamiętacie tam są niestabilne mezony.
  Jasiu

 • yoss83

  Oceniono 45 razy 37

  "Hadron zawiera proton i neutron"- nie no... wśród Hadronów są Bariony, które składają się przynajmniej z jednego protonu i mogą mieć więcej neutronów. Ale ja jestem humanistą mogę się mylić ;)

 • bartosz.lechocki

  Oceniono 54 razy 14

  Fascynujące, kwarki połączone z GLONAMI, da się to przyrządzić? :D

 • bartosz.lechocki

  Oceniono 39 razy 13

  Nie wiedziałem, że kwarki są na tyle duże, że mogą się łączyć z glonami :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX