Jak broni się przed inwigilacją Edward Snowden?

Nie przestaje się mówić o Edwardzie Snowdenie i jego losach. Jak jednak najsłynniejszy (były) pracownik jednego z kontrahentów NSA sam broni się przed inwigilacją?

The Atlantic Wire napisał, z czego korzysta Edward Snowden, aby uniknąć inwigilacji ze strony NSA (i nie tylko). Według Wire głośny uciekinier korzysta z dwóch podstawowych metod.

Po pierwsze - specjalna skrzynka e-mailowa, która szyfruje wiadomości. W tym przypadku chodzi konkretnie o skrzynkę Lavabit, która pozwala odszyfrować e-maile tylko po podaniu hasła. Jej zaletą są nie tylko szyfry, ale także brak reklam - przynajmniej w najbardziej podstawowej z darmowych wersji. Za bardziej rozbudowane trzeba albo zapłacić, albo pogodzić się właśnie z reklamami.

Po drugie - Tor. Snowden korzysta z anonimowej sieci, która wykorzystuje trasowanie cebulowe (wielowarstwowe szyfrowanie przesyłanych komunikatów), a w której ruch przebiega za pośrednictwem prywatnych komputerów i serwerów użytkowników sieci.

The Atlantic Wire podaje także, że Snowden wspiera Electronic Frontier Foundation, organizację, która postawiła sobie za cel dążenie do wolnego internetu i większej prywatności w sieci.

Zarówno o mailach, jak i Torze pisaliśmy jakiś czas temu w artykule "Czy możemy uniknąć podsłuchu? Co zrobić, żeby obronić się przed PRISM?". Poruszyliśmy wtedy także ważny temat telefonów komórkowych i smartfonów. Niestety, konkluzja nie była zbyt pocieszająca - jeśli nie jesteś osobą, która za wszelką cenę chce ochronić swoją prywatność, to prędzej czy później prywatne dane i tak potencjalnie wpadną w ręce NSA czy firm współpracujących z agencją.

Dlaczego? Choćby dlatego, że w sieci nie wystarczy, gdy o bezpieczeństwo i prywatność zadba wyłącznie jedna strona. Jeśli się z kimś/czymś kontaktujemy (czy to z serwerem, czy fizyczną osobą), a druga strona nie posiada podobnych zabezpieczeń co my, to wszystkie dane, które jej wysyłamy, są zagrożone. A namówienie swoich znajomych do korzystania z niszowych skrzynek e-mailowych czy Tora może być trudne.