Google Glass: odpowiadamy na Wasze pytania

Google Glass, czyli okulary Google, to na tyle nowy i kontrowersyjny sprzęt, że budzi wiele uwag i wątpliwości. Przez cały tydzień zbieraliśmy Wasze pytania, a teraz czas na nie odpowiedzieć.

Czy Google Glass  (GG) to autonomiczne urządzenie, czy trzeba podłączyć je do telefonu?

Okulary Google działają teraz tylko w połączeniu z telefonem. I to w dodatku z telefonem z Androidem 4.0.4 albo w wyższej wersji. Na telefon trzeba pobrać aplikację MyGlass. Z jej poziomu można dodawać do okularów poszczególne konta (Gmail, Facebook, Evernote, itd.), sprawdzić, gdzie znajdują się okulary, włączać i wyłączać zainstalowane aplikacje. Z poziomu telefonu możemy też połączyć się z WiFi (w końcu do wpisania hasła potrzebna jest klawiatura), jeśli zaś okulary nie znajdują się w zasięgu WiFi, to można udostępniać internet z telefonu.

Na ile wystarczy bateria?

To chyba najczęściej zadawane pytanie na temat Google Glass. Ponieważ okulary przez większość czasu są nieaktywne, to bateria wystarcza na mniej więcej cały roboczy dzień korzystania (choć bardziej precyzyjna będzie odpowiedź "ok. 5 godzin"). Natomiast jeśli okulary są cały czas w użyciu, na przykład kręcimy nimi dłuższy film, cały czas sprawdzamy coś w internecie albo korzystamy z nawigacji, to bateria pada dramatycznie szybko. Maksymalne obciążenie sprawia, że bateria może rozładować się nawet po godzinie.

Czy Google Glass można nosić ze szkłami optycznymi?

Na razie okulary Google nie są dostosowane do noszenia razem z okularami korekcyjnymi. Można, jeśli oprawki okularów są naprawdę cienkie, ale już przy tych grubszych będzie poważny problem. Google zapowiada natomiast, że trwają już prace nad stworzeniem oprawek, które umożliwiałyby korzystanie jednocześnie z Google Glass i szkieł korekcyjnych.

 

Google Glass a okulary korekcyjneFot. Google

 

Gdzie albo kiedy można kupić GG?

Google Glass nie są obecnie dostępne komercyjnie na rynku. Oznacza to, że nie można ich kupić, nie jest też jeszcze znana data premiery. Google zapowiada, że w 2014 roku okulary "mają być szerzej dostępne", ale to nie znaczy jeszcze, że będą w sprzedaży. Prawdopodobnie powiększy się za to pula testerów.

Czy można odpowiedzieć na email, jeśli tak to jak umieścić tekst?

Na maila odpowiadamy dyktując tekst, który jest rozpoznawany na serwerach Google'a i natychmiast odsyłany do GG. Działa to dokładnie tak samo, jak rozpoznawanie mowy w systemie Android. Tak samo, czyli całkiem nieźle - obecnie system ten pozwala na dość swobodne dyktowanie nawet złożonych tekstów. Głównym problemem są znaki przestankowe i niektóre nazwy własne.

Czy okulary reagują tylko na głos właściciela?

Nie. To pewien problem, ale bez przesady bo okulary zaczynają reagować na polecenia głosowe dopiero po dotknięciu panelu z boku oprawki. Nie ma więc niebezpieczeństwa, że ktoś wpadnie do sali pełnej ludzi w GG i wykrzyknie "OK Glass! Call friend!? i nagle wszystkie urządzenia zaczną dzwonić w tej samej chwili.

Czy emitowanie wiązki światła na gałkę oczną z tak bliskiej odległości nie szkodzi wzrokowi w żaden sposób?

Nie, ponieważ projektor nie świeci bezpośrednio w oko. Obraz tworzy się na pryzmacie i to na niego patrzymy z bliska. Światło jest słabe, więc niebezpieczeństwa nie ma. Na pewno jednak wzrok trochę się męczy.

Czy GG będą ujawniały nasze dane przez system PRISM?

No cóż - to pytanie nie jest skierowane do nas, tylko do NSA. Google się od PRISM odżegnuje, ale można się spodziewać, że informacje z GG będą tak samo dostępne/niedostępne*, jak reszta danych, które trafiają na serwery Google.

*niepotrzebne skreślić

Czy można zadzwonić do kogoś?

Tak, choć do tego GG wymagaja połączenia z telefonem. Dodatkowym zabezpieczeniem jest ograniczona pula kontaktów, do których możemy zadzwonić. W aplikacji sterującej GG, która działa na telefonie wybieramy, do których osób można dzwonić dzięki okularom.

Czy GG może rozpoznawać twarze?

Technicznie rzecz biorąc tak - zdjęcie twarzy może być przesłane na serwer, tam rozpoznane a informacja wysłana z powrotem do okularów. Jednak Google w obawie o prywatność zablokował tę funkcję i obecnie żadna aplikacja działające na GG nie rozpoznaje twarzy.

Czy w Google Glass jest wykorzystywana rzeczywistość rozszerzona?

Jeszcze nie, ale mamy nadzieję, że będzie. Okulary aż się proszą o aplikacje wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną.

Co to znaczy, że Google Glass są połączone z chmurą Google?

To znaczy, że każde zdjęcie lub film które zrobimy przez okulary Google trafią od razu na nasze konto na Google+. Ale nie ma tu jeszcze powodów do paniki - te same dane przesyłają na Google+ tablety czy smartfony z Androidem.

Jaka jest specyfikacja techniczna GG?

Specyfikacja techniczna Google Glass
system operacyjny Android 4.0.4 +
Wyświetlacz 640 x 360
Aparat 5 Mpix
Łączność WiFi, Bluetooth
Pamięć wewnętrzna 16 GB, dostępnych 12 GB
Procesor Texas Instruments OMAP 4430 SoC 1.2Ghz Dual
RAM 682 MB
Czujniki żyroskop, akcelerometr, kompas, czujniki światła, zbliżeniowy
Dźwięk Przewodnictwo kostne

Czy GG filmują i fotografują cały czas?

Nie. Jakąkolwiek funkcję okularów - w tym robienie zdjęć i filmowanie - trzeba uruchomić samemu.

Jakie zabezpieczenie ma oprogramowanie w Google Glass? Czy na pewną będą one odporne na złośliwe aplikację, jak tylko wejdą do użytku na pewną staną się ofiarą cyberprzestępców

Aplikacje przeznaczone na GG są szczególnie starannie kontrolowane przez Google. Inaczej, niż w Google Play nie każdy będzie mógł stworzyć i dodać tu własny program.

Co w tej chwili potrafią robić GG?

- Wykonywać zdjęcia i filmy

- Wyszukiwać informacje w internecie

- Prowadzić wideorozmowy na Google Hangout

- Dzwonić i odbierać rozmowy telefoniczne

- Kierować nas do wskazanego celu

- Możemy też odbierać maile i SMS-y i odpowiadać na nie

- Inne funkcje wymagają dodatkowych aplikacji, a te są dopiero tworzone przez programistów.

Jakie informacje o użytkowniku zbierają GG?

Te same, które są zbierane w przypadku urządzeń z Androidem. To znaczy model sprzętu, wersja systemu operacyjnego, unikalny numer urządzenia, informacje dotyczące sieci komórkowej, numer telefonu. Jeśli korzystamy z usług lokalizacyjnych, to Google doda do tego zestawu także nasze położenie.

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania dotyczące okularów Google, wyślijcie nam maila. Na wszystkie wiadomości postaramy się odpowiedzieć (jeśli będziemy znać odpowiedź).

Więcej o:
Komentarze (75)
Google Glass: odpowiadamy na Wasze pytania
Zaloguj się
 • rozbojnick

  Oceniono 119 razy 97

  Ktoś fajnie napisał pod którymś z artykułów o tym wodotrysku: "kamerka w czoło, karta zbliżeniowa w nadgarstek, antena z modułem 3G/WiFi w dupę i mamy social network pełną gębą" :))))

 • his_dudeness

  Oceniono 88 razy 44

  Artykuł sponsorowany.
  I nie zaprzeczajcie temu.
  Google Glass nie ma jeszcze na rynku, więc mogliście dostać ten sprzęt tylko od nich.

 • dzynks

  Oceniono 27 razy 25

  Na StarTreku TNG był odcinek z podobnym urządzeniem. Tylko tam to służyło obcym do przejęcia kontroli nad załogą statku.

  Wystarczy na ekraniku wyświetlać podkorowo obrazki i mamy zdalne sterowanie społeczeństwem. Szczególnie przydatne w dniu wyborów.

  "Popatrz w prawo" - wyświetli się na ekraniku. Po co mam patrzyć w prawo ? Ano goście podsłuchują telefon figuranta, ale go nie widzą. Już zobaczyli - przez GG.

 • acidhead

  Oceniono 59 razy 19

  czy naprawdę nie macie o czym pisać?! co dzień artykuł na pierwszej stronie o jakimś pieprzonym wynalazku do robienia człowiekowi jeszcze większej kaszanki z mózgu,i w istocie służącego do TOTALNEJ INWIGILACJI!! może napiszcie coś o kosmosie ,o kwiatach,pszczołach,ekologii etc.,bo tej krypto reklamy nie da się zdzierżyć z taką intensywnością.

 • swan_ganz

  Oceniono 83 razy 15

  a nie lepiej było samemu pani Joanno zapłacić za tą wycieczkę do gugla niż dziś robić za słup ogłoszeniowy dla jankesów obnażając własną hipokryzję? Przecież śledzicie np. lekarzy, których firmy med-farm zapraszają na jakieś konferencje czy sympozja dając tym samym do zrozumienia publice, że to sprawa korupcyjna jest a sami co robicie?
  Red-akcji nie stać na kupno biletu i parę dni pobytu swojego pracownika za oceanem? Musicie przyjmować łapówki od gugla tracąc wiarygodność w oczach konsumentów?

 • nie_konrad

  Oceniono 32 razy 10

  czyli jednak udalo sie wypocic nastepny artykul, z niecierliwoscia czekam jutro na nastepny;) tak swoja droga to Lewym dawno nic nie bylo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX