Hyperloop - miliarder Elon Musk pokazał przyszłość transportu

Elon Musk, miliarder, założyciel PayPala i SpaceX zaproponował zupełnie nowy system transportu nazwany Hyperloop. Szybszy i tańszy niż samolot jest skrzyżowaniem poduszkowca z pociągiem.

 

Światowy transport można podzielić na cztery kategorie: lotnictwo, statki, transport drogowy i pociągi. Hyperloop Elona Muska ma stanowić piąty typ pojazdu. Jego koncepcję ogłosił w poniedziałek na swoim blogu.

Koncepcja wzięła się z potrzeby połączenia Los Angeles z San Francisco. Oba miasta będące ważnymi centrami zachodu USA dzieli odległość ok. 550 km. To daleko jak na podróż samochodem, ale za blisko dla samolotu. Za blisko, bo odprawa, kontrola i cały lotniskowy cyrk zabierają znacznie więcej czasu, niż sam lot.

Elon Musk postanowił opracować system, który sprawdzi się - jak sam wynalazca pisze - na odległościach nie większych niż 1500 km. Powyżej tej granicy większy sens mają już samoloty.

 

Projekt pojazdu Hyperloop - kapsuła poruszająca się w tunelurys. Elon Musk/Hyperloop

 

Hyperloop to - najprościej rzecz ujmując - długa rura, w której pędzą małe aluminiowe wagoniki mieszczące do 28 osób. Te kapsuły poruszają się z prędkością sięgającą nawet 1200 km/h. By osiągnąć taki wynik zastosowano dwa kluczowe rozwiązania.

Po pierwsze w całej rurze panuje obniżone ciśnienie, co zasadniczo zmniejsza tarcie. Nie jest ono jednak na tyle niskie, by rozszczelnienie konstrukcji mogło doprowadzić do katastrof.

Po drugie każdy wagonik wyposażony jest w kompresor, który zasysa powietrze z przodu pojazdu i przepompowuje je do tyłu oraz częściowo na boki. To daje napęd kapsule, a jednocześnie tworzy poduszkę powietrzną, na której się ona unosi.

 

Przepływ strug powietrza wokół kapsuły Hyperlooprys. Elon Musk/Hyperloop

 

Ale jak wielkiej energii trzeba, by takie wagoniki się poruszały? Z wyliczeń wynika, że wcale nie tak dużej. W zupełności, a wręcz w nadmiarze dostarczą jej panele ogniw słonecznych rozmieszczonych wzdłuż całej rury łączącej miasta. Energia przekazywana będzie bezpośrednio do wagoników na zasadzie silnika elektrycznego, gdzie stałym elementem (stojanem) są części umieszczone w tunelu, a elementem ruchomym (wirnikiem) części znajdujące się w wagonikach.

Hyperloop zaprojektowano w dwóch wersjach. Podstawowa przewozi tylko pasażerów, druga, droższa zdolna jest też do transportu towarów.

 

Część pasażerska kapsuły Hyperlooprys. Elon Musk/Hyperloop

 

Choć brzmi to jak czysta fantazja, to jest starannie przemyślanym projektem - Elon Musk jest inżynierem. Jego zdaniem Hyperloop będzie:

1. Bezpieczniejszy niż dotychczasowe systemy transportu - Hyperloop ma być odporny na trzęsienia ziemi i pogodę. Wagoniki będą się poruszały w odległości 8 km 37 km [poprawka - początkowo znaleźliśmy inne dane] od siebie, dzięki czemu w razie awarii zdążą wyhamować

2. Szybszy - kapsuły pędzą szybciej niż typowy samolot, odpada też czas potrzebny na ich obsługę oraz odprawę lotniskową

3. Tańszy - cały system między Los Angeles a San Francisco ma kosztować 6 miliardów dolarów. To niewiele w porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami

4. Wygodniejszy - wagoniki mają ruszać co kilkadziesiąt sekund, będą proste i szybkie w obsłudze

5. Efektywny energetycznie - zasilany w całości z energii słoneczniej.

6. Nieinwazyjny - w przeciwieństwie do drogi czy samolotu Hyperloop w niewielkim stopniu ingeruje w środowisko

 

Planowana trasa przebiegu linii Hyperloop z Los Angeles do San Franciscorys. Elon Musk/Hyperloop

 

Oczywistym skojarzeniem jest porównanie z innym wynalazkiem, który miał zrewolucjonizować transport - Segwayem. Oczekiwany, budzący wielkie emocje okazał się bardzo drogą ciekawostką. Czy Hyperloop podzieli  jego los?

Niekoniecznie, bo tu właściwie wszystko wygląda zupełnie inaczej. Hyperloop jest rozwiązaniem konkretnego, istniejącego problemu: braku optymalnego transportu na średnich odległościach. Nie jest też zamkniętym projektem, który trzeba pokochać lub odrzucić - Elon Musk zastrzega wielokrotnie, że to zaledwie wersja alfa tego rozwiązania. Co więcej, nie chce go patentować, a zamierza udostępnić na licencji open source. Możliwe i pożądane są więc wszelkie modyfikacje i udoskonalenia.

Nowy system transportu nie jest, wbrew pozorom, drogi. Wyliczenia zaprezentowane przez Muska pokazują, że właściwie na każdym etapie wydaje się przebijać dotychczasowe rozwiązania.

Hyperloop zaprojektowany dla Kalifornii może zostać zbudowany praktycznie wszędzie. Jedyne zastrzeżenie dotyczy zasilania - na mniej słonecznych obszarach energię z paneli trzeba będzie uzupełniać klasycznymi źródłami. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by sieć Hyperloopów połączyła choćby miasta całej Europy.

Elon Musk wyraźnie pisze, że nie zamierza się poświęcić całkowicie budowie Hyperloopa. Jego uwagę skupiają dwa inne przedsięwzięcia - SpaceX zajmujący się komercyjnymi lotami w kosmos oraz Tesla gdzie tworzone są samochody elektryczne. Chciałby jednak, by w najbliższych latach idea Hyperloopa zaczęła być realizowana. Sam zamierza zbudować eksperymentalny odcinek testowy.

Całość koncepcji Hyperloop Elon Musk zawarł w 57-stronicowym dokumencie, który można pobrać stąd.

Elon Musk (ur. 28 czerwca 1971 roku w Pretorii w RPA) - inżynier, przedsiębiorca i filantrop, założyciel firm PayPal, SpaceX i Tesla Motors. Obecnie jest dyrektorem generalnym i technicznym w SpaceX, dyrektorem generalnym i głównym architektem w Tesla Motors oraz członkiem zarządu w SolarCity. Majątek Muska był szacowany na 4,5 miliarda dolarów w maju 2013 roku. Według Jona Favreau, reżysera filmu Iron Man, Musk był inspiracją dla postaci Tony'ego Starka zarówno dla niego jak i dla odtwórcy tej roli, Roberta Downey Jr. [za Wikipedią]

Więcej o:
Komentarze (150)
Hyperloop - miliarder Elon Musk pokazał przyszłość transportu
Zaloguj się
 • gall.anonim.pn

  Oceniono 732 razy 518

  I teraz wyobraźcie sobie że taki system ma w Polsce wdrożyć PKP pod egidą ministra "szwajcarskiego zegarka" Nowaka, dla którego czyste sracze i uczciwy przetard na lokomotywy są rzeczą ponad siły. Science fiction, nie?

 • drupal

  Oceniono 341 razy 255

  Generalnie to bardzo stary zmodyfikowany projekt kolei elektromagnetycznej w tunelu próżniowym. Ciekawa jest koncepcja zasilania i tworzenia poduszki z zasysanego powietrza.
  Tesle mu się udały, rakiety latają to może i kolej zbuduje.
  Powodzenia,panie Musk! (całe szczęście, że nie Tusk...)

 • hyperloop

  Oceniono 132 razy 124

  Ja chyba innego PDFa czytalem (albo ja czytalem, a autor tylko obrazki ogladal). W moim jest "Sealed capsules carrying 28 passengers each...." i "The capsules are separated within the tube by approximately 23
  miles (37 km) on average during operation"

 • dolpanza

  Oceniono 123 razy 119

  Żyjemy w ciekawych czasach, jak byłem mały to o takich rzeczach czytałem w książkach P.K.Dicka. W życiu bym wtedy nie pomyślał, że kiedyś przeczytam o tym w gazecie :)

 • paseo

  Oceniono 130 razy 108

  w kazdym tesco kazdy moze sobie zobaczyc system poczty pneumatycznej ,do transpoirtu dokumentow i kasy w cylindrycznych pojemnikach .dziala wlasnei dzieki podcisnieniu.

 • dziadekjam

  Oceniono 154 razy 98

  "Cały system między Los Angeles a San Francisco ma kosztować 6 miliardów dolarów."
  ===================================================================
  ^6 miliardów dolarów? Czyli około 20 miliardów złotych? Tanizna. Za tyle kasy to w Polsce wybudowano by 90 km obwodnicy typu "warszawskiej" za 2,2 miliarda zł /10 km. Jak te Yankesy mogą mieć dobrze skoro 550 km nowoczesnego środka transportu są w stanie zrobić za 6 mld $, a w Polsce takie coś by kosztowało 550:10x2,2=121 miliardów złotych, czyli około 37 miliardów dolarów.

 • ignatz

  Oceniono 119 razy 75

  Powodzenia, panie Musk. Choć czarno widzę żeby rura wyłożona bateriami słonecznymi miała być nieinwazyjna, a utrzymanie jej (nawet ograniczonej) szczelności tańsze, to przecież nie takie szaraczki jak ja tworzą nowe oblicze świata, a wizjonerzy jak ten pan :-)

 • n3utr1no

  Oceniono 72 razy 38

  Nawet zakłądając że zostanie wdrożony w życie, władze wprowadzą odbprawę bezpieczeństwa ze względu na światowy teroryzm (tak jak jest przy pociągach TGV), która będzie trwała dłużej niż sam przejazd, więc wracamy do punktu wyjścia, podobnie jak z samolotem.

 • poziom1908

  Oceniono 29 razy 21

  Słyszałem o bardzo podobnym projekcie kilka lat temu. Ale wtedy stwierdzili, że koszty budowy są za wysokie. Może teraz się uda?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX