Wpadnij do Kopalni soli w Wieliczce. Dzięki Google Street View

Dzięki połączonym wysiłkom Google i UNESCO możemy zaprosić Was w wirtualną podróż do kopalni soli w Wieliczce. Oglądać można niemal jej całą turystyczną część: od długich korytarzy, przez komory Jana Haluszki czy Drozdowice po prawdziwą dumą górników -  Kaplicę Świętej Kingi. To pierwsza podziemna kolekcja Street View w Europie, jedna z kilku na świecie.

Google dodał dzisiejszej nocy do usługi Street View trójwymiarowe zdjęcia z kopalni soli w Wieliczce. Przebyć można niemal całą trasę turystyczną. Znajdują się na niej wyrobiska eksploatowane od XVII  do XIX wieku, ponad 20 komór usytuowanych na trzech poziomach (od 64 do 135 m pod ziemią), jeziora i kaplice z solnymi rzeźbami, płaskorzeźbami i żyrandolami.

Warunki oświetleniowe panujące w kopalni utrudniały prace, dlatego niektóre ujęcia trzeba było wielokrotnie powtarzać.

Dotychczas Wieliczka była odwiedzana przez ok. milion turystów rocznie, dzięki otwarciu komnat w wirtualnym wymiarze jej popularność wzrośnie jeszcze bardziej.

Każdego roku podziemia Wieliczki zwiedza ponad milion turystów  z ponad 170 krajów świata. Mam nadzieję, że dzięki prezentacji w Street View turystów będzie znacznie więcej, a wirtualne panoramy trasy turystycznej pozwolą obejrzeć detale, które często umykają uwadze zwiedzających. Wartodo podziemi powracać i odkrywać je na nowo - prezentacja w Google Street View to znakomity przedsmak podziemnej wyprawy

- mówi Kajetan d'Obyrn Prezes Zarządu Kopalni Soli ?Wieliczka? SA.

WieliczkaFot. Rafał Stachurski

Historia Wieliczki

Kopalnia soli w Wieliczce to jeden z największych polskich skarbów. Działalność rozpoczęła już w XII wieku, eksploatacji złoża zaprzestano dopiero w 1996 r. W tym roku mija 35 lat od wprowadzenia kopalni na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.

Obiekt liczy 9 poziomów sięgających 327 metrów pod powierzchnię ziemi. Odseparowanie od środowiska sprawia, że w kopalni panuje unikalny mikroklimat - stała temperatura, wysoka zawartość potasu, magnezu i wapnia w powietrzu.

Turyści odwiedzający Wieliczkę mogą zwiedzić aż 20 komór, liczne jeziora, rzeźby. Do najbardziej znanych atrakcji kopalni zaliczamy Kaplicę św. Kingi, zwaną podziemnym kościołem. Zobaczyć można też makietę wioski neolitycznej, fragmenty schodów wykutych w bryłach soli, drewniany system transportu kruszywa. W kopalni mieści się też sala bankietowa i Muzeum Żup Krakowskich.

Podziemna trasa liczy sobie 3,5 kilometra, zaczyna się w Komorze Mikołaja Kopernika a kończy na Grotach Kryształowych. Turyści mogą wysłać znajomym pozdrowienia z kopalni - zarówno te tradycyjne jak i elektroniczne, gdyż na głębokości ponad 100 metrów jest dostęp do Internetu.

Od dziś kopalnię można odwiedzić dzięki usłudze Street View. Zobaczyć można w zasadzie całą trasę turystyczną dostępną dla zwiedzających.

Zapraszamy na wycieczkę

Przed rozpoczęciem podróży warto zerknąć na mapę trasy turystycznej. Znaleźliśmy ją na stronie internetowej kopalni.

WieliczkaFot. kopalnia.pl

Wirtualna wycieczka po kopalni zaczyna się w recepcji. My jednak korzystamy z przycisków znajdujących się w lewym górnym rogu map i "zjeżdżamy" na poziom -1, tam gdzie zaczyna się wyprawa.

Pierwsze napotkanie przez nas miejsce to Kaplica św. Antoniego.


View Larger Map

Według Wikipedii to najstarsza z zachowanych podziemnych kaplic, poświęcona w 1698 roku. Wykonana w stylu barokowym.

Następnie, przemieszczając się długimi korytarzami, które też prezentują ciekawe eksponaty, odnajdujemy Komorę "Spalone", Komorę Mikołaja Kopernika, Komorę Janowice.


View Larger Map

Niecierpliwie wybieramy poziom "-2" i trafiamy do najsłynniejszego zakątka kopalni - Kaplicy św. Kingi. Jest największą na świecie podziemną świątynią, znajduje się 101 metrów pod powierzchnią ziemi.


View Larger Map

Poziom -3 zachwycił nas Kaplicą Św. Jana


View Larger Map

Street View pozwala też zajrzeć w miejsca dla turysty niedostępne takie jak choćby Komora Gwarków. Znajduje się na poziomie -3. W środku zobaczymy koło czerpakowe z systemem drewnianych rynien.


View Larger Map

Street View dokumentuje listę UNESCO

Kopalnia soli w Wieliczce trafiła do wirtualnego świata w ramach projektu realizowanego razem przez Google i UNESCO. W Sieci można znaleźć już przestrzenne mapy Street View ze Stonehenge czy Ruiny Pompejów. Warto w tym miejscu wspomnieć, że przy wykonywaniu dokumentacji Google korzysta z szeregu pojazdów i urządzeń. W muzeach i zamkach używany jest specjalnie zaprojektowany wózek, w plenerze wykorzystywany jest specjalny plecak lub rower.