Polski czołg przyszłości - PL-01 CONCEPT

Czołg PL-01 CONCEPT powstaje we współpracy polskich firm z brytyjskim koncernem BAE Systems. Ten drugi odpowiada za produkcję i dostarczanie części elementów, ale projekt nowej maszyny jest jak najbardziej przejawem naszej rodzimej myśli technicznej.

Tym co czyni PL-01 wyjątkowym nie jest nawet nietypowy kształt, zdecydowanie odróżniający go od radzieckich powojennych tanków, które stają nam przed oczami, kiedy myślimy o czołgu.

Zaprojektowana w Polsce koncepcyjna maszyna ma być docelowo wyposażona w inteligentny system chłodzenia, a także pokryta warstwą, zmniejszającą ryzyko wykrycia go przez radary i system samonaprowadzania rakiet. Olbrzymim atutem maszyny jest też jego przewidywana masa, oraz sterowana zdalnie wieża. Dzięki temu cała załoga może skryć się bezpiecznie wewnątrz skorupy, nie ryzykując własnym życiem. To jednak nie wszystko, co ma zaoferować PL-01.

Czołg PL-01 Concept - zapraszamy do galerii.

Czołg jest oczywiście tylko makietą koncepcyjną. Nie istnieje nawet jego działający prototyp. Jak powiedział nam dyrektor projektu PL-01 Concept, jest to tylko propozycja Polskiego Holdingu Obronnego wystosowana do polskiego MON. Gdyby udało się zrealizować projekt, byłby to jedna z najnowocześniejszych takich maszyn na świecie i jednocześnie pierwszy polski czołg od wielu, wielu... wielu lat. W ubiegłym roku Bumar zaproponował MON lekki czołg zbudowany na uniwersalnej platformie Anders. Propozycja jednak, z wielu powodów nie spotkała się z zainteresowaniem polskiego wojska.