W najbliższych tygodniach nastąpi przebiegunowanie Słońca. Co to oznacza?

Zostało jeszcze kilka tygodni do jednego z największych wydarzeń w Układzie Słonecznym. Bieguny magnetyczne naszej gwiazdy ostatecznie zamienią się miejscami. Jednak wbrew częstym w internecie obawom nie wywoła to kataklizmu i nie zmiecie życia z Ziemi.

Słońce znajduje się właśnie w szczycie swojego cyklu aktywności. Jego najważniejszym momentem jest zmiana położenia biegunów magnetycznych gwiazdy. Według ocen NASA ostatecznie powinno to nastąpić w między lutym, a kwietniem. Ostatecznie, bo ta potężna zmiana nie zachodzi natychmiast - bieguny stopniowo zaczynają być mniej stabilne, ?wędrują? po powierzchni gwiazdy by wreszcie zająć nowe pozycje.

Każdy cykl słoneczny trwa około 11 lat. Za jego połowę uznaje się właśnie przebiegunowanie Słońca następujące w szczycie aktywności. Potem aktywność powoli opada, osiąga minimum i znowu zaczyna rosnąć aż do kolejnego przebiegunowania. Obecny cykl umownie nazywa się 24., ponieważ liczenie rozpoczęto od 1755 roku. Od tej daty udało się dokładnie odtworzyć przebieg kolejnych zmian na Słońcu. Choć średni czas trwania cyklu to około 11 lat, to odnotowywano cykle mające tylko 9 lat oraz takie, które trwały aż 14 lat. Obecny cykl słoneczny jest nieco nietypowy. Rozpoczął się w styczniu 2008 roku i trwające wtedy minimum aktywności było mocniejsze, niż to się zdarzało w ciągu ostatnich cykli.

Obecny cykl słoneczny jest zauważalnie słabszy - mówi dr Beata Dziak-Jankowska, kierownik Pracowni Prognoz Heliogeofizycznych w Zespole Fizyki Plazmy CBK PAN. - Jego minimum trwało dłużej i było głębsze niż zazwyczaj, większy był też odstęp od poprzedniego cyklu. Obserwowaliśmy znacząco mniej plam słonecznych, więcej było też dni, w których nie występowały one wcale.

Zwiększenie aktywności naszej gwiazdy objawia się m.in. wzrostem liczby plam słonecznych i to właśnie ten wskaźnik przez długi czas był jednym sposobem na rozpoznanie, w jakiej fazie znajduje się Słońce. Od 1976 roku prowadzi się też dokładne obserwacje aktywności magnetycznej gwiazdy. Od tego czasu zaobserwowano cztery przebiegunowania Słońca, a nadchodzące będzie piątym. Każde z nich sięga aż po granice Układu Słonecznego, bo wpływ magnetosfery słonecznej sięga aż tam.

Zamiana biegunów magnetycznych Słońca rozpoczyna się od ich destabilizacji. Pole magnetycznie gwiazdy zaczyna słabnąć, a bieguny przemieszczają się i w pewnym momencie przekraczają graniczną linię równika. Gdy oba ją na stałe przekroczą uznaje się, że przebiegunowanie nastąpiło. Na razie dokonał tego północny biegun, południowy jest ?w drodze?.

Co ciekawe naukowcy wciąż nie wiedzą, jaki dokładnie mechanizm odpowiada za te zmiany. Podobnie wciąż nie potrafimy przewidzieć tego, jakie plamy słoneczne pojawią się i w którym rejonie Słońca będziemy je obserwowali.

Schemat części pola magnetycznego Słońca przed i po zamianie biegunówNASA's Goddard Space Flight Center

 

Możemy być natomiast pewni, że przebiegunowanie Słońca nie wywoła niczego, co odczulibyśmy na Ziemi. W sieci można znaleźć apokaliptyczne wizje tego, co wydarzy się w najbliższych miesiącach. Poczynając od wielkich awarii sieci energetycznych na Ziemi, poprzez niedziałające telefony komórkowe, aż po zaniki grawitacji i ostateczny koniec życia na Ziemi. To jednak kompletne pomylenie pojęć. Awarie sieci energetycznych i zakłócenia w działaniu urządzeń mogą być wywoływane przez koronalne wyrzuty masy - ogromne obłoki plazmy, które wyrzucane są w przestrzeń kosmiczną. Jeśli taki wyrzut skierowany jest w stronę Ziemi, to pędzące w nim cząstki o dużej energii mogą przedrzeć się przez chroniące nas pole magnetyczne Ziemi i wywołać na jej powierzchni i w atmosferze zauważalne efekty. Jednak osłabienie pola magnetycznego Słońca nie wywołuje takich wyrzutów.

Ogromny koronalny wyrzut masy sfotografowany 31 sierpnia 2012 rokufot. NASA Goddard Space Flight Center

O zanikach grawitacji i masowym wymieraniu nie ma co nawet wspominać. Pewnie większość czytających ten tekst ma ponad 11 lat, dobrze więc pamiętają rok 2002, gdy nastąpiło poprzednie przebiegunowanie. Grawitacja działała, ludzkość nie wyginęła, komórki wciąż pracowały. Również i tym razem nie musimy się więc bać.

Więcej o:
Komentarze (109)
W najbliższych tygodniach nastąpi przebiegunowanie Słońca. Co to oznacza?
Zaloguj się
 • gm0711

  Oceniono 277 razy 233

  Jak to wpłynie na moce Supermana?

 • omniasol

  Oceniono 287 razy 231

  Teraz rozumiem list biskupow ze Swiat.
  Nawet Slonce zmienia swoj gender.

 • analogin

  Oceniono 273 razy 175

  Wszedłem bo z tytułu wynikało, że się Jarosław z Antonim zamienili miejscami

 • jkredman

  Oceniono 122 razy 78

  za 44 dni nadejdzie Ragnarök
  zginie Odyn, a wilk Skoll pochłonie Słońce, jego brat Hati połknie Księżyc, z nieba znikną Gwiazdy i Ziemia pogrąży się w wiecznej ciemności,
  całą planetą wstrząśnie potężne trzęsienie i wszystko zaleje woda,

 • kornel-1

  Oceniono 81 razy 55

  W bezchmurny dzień warto przyjrzeć się słońcu. Jeszcze do niedawna jego górna część miała lekko niebieskie zabarwienie a dolna - czerwonawe. Teraz to się zmieni!

 • derp971

  Oceniono 65 razy 31

  Chyba trochę zaspaliście, bo przebiegunowanie już miało miejsce wiele dni temu. A jutro dotrze do ziemi "fala uderzeniowa" dzisiejszego rozbłysku na słońcu, o skali X.

  rt.com/news/sun-upside-down-flip-990/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX