Jesteś prawdziwym trollem internetowym? To mamy złe wiadomości

Jeśli uważasz się za trolla internetowego, to wyniki badań przeprowadzonych przez pewien kanadyjski uniwersytet mogą zabrzmieć szokująco. Cóż, kto jest trollem w sieci ten w świecie realnym...

Kim jest internetowy troll? W internetowej dyskusji dąży do zdyskredytowania innych choć nie zna się na temacie, w którym się wypowiada. Gardzi innymi, często zmienia front, dąży do osobistych konfrontacji. Jest zmorą niejednego forum czy serwisu informacyjnego. Więcej na ten temat przeczytacie tu.

Erin Buckels z kanadyjskiego Uniwersytetu Manitoba postanowiła sprawdzić, kim jest internetowy troll poza siecią, w świecie realnym.

Badania rozpoczęły się od wyselekcjonowania osób, które przejawiają odpowiednie cechy. Pomocne okazały się m.in. ankiety, w których internautów pytano o to co lubią robić najbardziej w sieci. "Trollować" odpowiedziało zaledwie 5,6% badanych, co dowodzi, że ta grupa użytkowników stanowi margines.

Analiza ich cech charakteru może jednak przyprawić o dreszcze. Troll poza siecią wykazuje się m.in. makiawelizmem (to skłonność do instrumentalnego traktowania innych i manipulowania nimi). Troll jest też narcyzem (egoizm, samouwielbienie), wykazuje cechy psychopatyczne (brak empatii, wyrzutów sumienia) i sadystyczne (odczuwanie przyjemności z zadawania cierpienia innym).

I to właśnie ta ostatnia cecha najwyraźniej cechuje trolla. W raporcie Erin Buckels czytamy:

"Zarówno troll jak i sadysta czują radość z zadawania cierpienia innym. Sadyści po prostu uwielbiają się dobrze bawić a Internet to często ich plac zabaw".

Troll może więc być nie tyle co osobą złośliwą w sieci ale bardzo ciężką we współżyciu w świecie realnym.

Więcej o:
Komentarze (36)
Jesteś prawdziwym trollem internetowym? To mamy złe wiadomości
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 191 razy 161

  Jedno małe "ale": internetowy troll to w realu cienka pipa, która nie potrafi ze strachu gęby otworzyć.

 • tidus9

  Oceniono 137 razy 81

  "Badania: trolle sieciowi w realu są jak sadyści"

  W realu? O boże jak ja się cieszę, że chodzę do Tesco!

  Poprawcie to, te wasze makaronizmy wasze są żałosne.

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 52 razy 44

  „Badania rozpoczęły się od wyselekcjonowania osób, które przejawiają odpowiednie cechy. Pomocne okazały się m.in. ankiety, w których internautów pytano o to co lubią robić najbardziej w sieci. "Trollować" odpowiedziało zaledwie 5,6% badanych”

  Tak, tak, ankiety - zwłaszcza internetowe - zawierają na co dzień 110% prawdy, a w warunkach gorącej dyskusji nawet 214%...

 • namiastek

  Oceniono 55 razy 43

  znam psychopatów i makiawelistów, żyją sobie dobrze, niczego im nie brakuje, i prawdopodobnie prawie w ogóle nie udzielają się w komentarzach w internecie.

 • bl.eh

  Oceniono 28 razy 10

  Kanadyjka odkryła Amerykę.

 • micawber7

  Oceniono 13 razy 9

  To prawda, niektorym trollom udalo sie strollowac cale kraje. Pozdrawljaju!

 • euforiusz

  Oceniono 54 razy 8

  Gardzę autorami tych badań.

 • Shigesato Itoi

  0

  Czasami nie wiem co piszą na Starmen.net,ale pomimo to nie używam tam żadnych wulgaryzmów.Doktor House mówi "Każdy Kłamie",ale ja jestem w tej chwili szczery na 100%.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX