Stephen Hawking: Sztuczna inteligencja może być największym błędem ludzkości

Stephen Hawking ostrzega, że superinteligentne maszyny, które tak bardzo chcemy stworzyć mogą, być... ostatnim wytworem ludzkości.
Więcej o:
Komentarze (450)
Stephen Hawking: Sztuczna inteligencja może być największym błędem ludzkości
Zaloguj się
 • robert.kedzierski_technologie

  Oceniono 93 razy 73

  Drodzy Czytelnicy. Bardzo dziękujemy za wysoki poziom dyskusji pod tym materiałem. Wiele celnych i bardzo ciekawych komentarzy!

 • mejerewa

  Oceniono 550 razy 490

  To już było - Terminator, Matrix itp.
  Ludzie się nie przejmą tym, tak jak nie przejmują się skutkami wojen, czy dewastacją przyrody. W "wielkim świecie" liczy się władza i pieniądze. Niestety.

 • antiax

  Oceniono 277 razy 255

  Pewnie pojawi się wiele albo nawet kilka komentarzy dyskredytujących przewidywania czy też opinię Stephena Hawkina, ale ten człowiek, tak wykształcony zdaje sobie oczywiście sprawę z tego co mówi. Każdemu wydaje się, że nawet jak człowiek stworzy robota uczącego się na błędach przez co rozumiemy również robota potrafiącego się samemu uczyć to przecież kiedy zacznie nam zagrażać w prosty sposób będziemy mogli go unieszkodliwić - wyłączając zasilanie itd. Ale tutaj chodzi o cały system sztucznej inteligencji, taką centrale, która ucząc się będzie powoływała kolejne i rozwinięte jednostki sztucznej inteligencji, której człowiek w końcu nie opanuje, bo nie będzie w stanie albo nie będzie, jak słusznie Hawking zauważył, w stanie nawet zrozumieć. Tutaj nie chodzi o taki sprzęt jakim jest np. samoprowadzący się samochód Google'a, ponieważ tam każdy algorytm jest wprowadzany przez człowieka, ale o system jakim jest np. znany dobrze translator Google'a, który jest już wytworem sztucznej inteligencji, dość prymitywnym, ale spełniającym swoje zadanie i ciągle się rozwijającym. Ten system sam wyszukuje błędy w tłumaczeniu i bazuje na słownictwu, które wprowadzają użytkownicy, potrafi też skanować wyrazy i opierać się na opinii internautów, bez żadnej ingerencji człowieka. Pytanie ile czasu potrzebuje człowiek aby stworzyć prawdziwą sztuczną inteligencję, przez co mam na myśli taką, która będzie potrafiła rozumieć, uczyć się, a co najważniejsze inteligencje, która będzie kreatywna i przytomna (świadoma).

 • kokoszka1616

  Oceniono 146 razy 106

  "Może się zdarzyć, że staniemy się maskotkami dla komputerów, że będziemy traktowani jak pokojowe pieski, ale mam nadzieję, iż jeśli zajdzie potrzeba, zawsze będziemy mogli wyciągnąć wtyczkę z gniazdka."

  Arthur C. Clarke

 • kata_marian

  Oceniono 153 razy 101

  Nawet jesli rzeczywiscie tak sie stanie, co jest dosc przekonywujaca wizją,
  to odbedzie sie to zgodnie z prawami ewolucji.
  Tego jeszcze nikomu nie udalo sie zmienic...

 • bkrs6

  Oceniono 82 razy 76

  Cylons. Cylons everywhere.

 • korrping

  Oceniono 71 razy 57

  Niektórzy futurolodzy wieszczą, że za jakieś sto lat nastąpi magiczny moment, tzw. "osobliwość technologiczna". Będzie to moment, gdy maszyny staną się inteligentniejsze od ludzi i przejmą stery ziemskiej cywilizacji. Od tego momentu dalszy postęp nie będzie już generowany przez człowieka, a przez wytwory jego działalności.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX