Największe przejęcie w historii Apple - marka Beats zmieni właściciela

Apple idzie na zakupy i za 3,2 miliarda dolarów kupuje Beats Electronics założone przez Dr. Dre. To najdroższe przejęcie w historii firmy z Cupertino.

AKTUALIZACJA

Aktor Tyrese Gibson wrzucił właśnie na Facebooka filmik na którym wraz z Dr Dre świętują fakt, że Dr. Dre "został właśnie pierwszym miliarderem w historii hip hopu". To jest pierwsze potwierdzenie, choć nadal nieoficjalne, że Apple faktycznie kupuje Beats Electronics.

Co ciekawe, kilka minut po publikacji tego nagrania, jest ono już niedostępne. Nie wiadomo, czy zostało usunięte, czy może zostały zmienione ustawienia prywatności wpisu.

-----------------------------------------------------------------------

Firma Beats Electronics, firma produkującaj sprzęt audio i zajmująca się streamingiem muzyki ma trafić w ręce Apple za bajońską sumę 3,2 miliarda dolarów. 
Według źródeł Financial Times negocjacje pomiędzy firmami jeszcze trwają, ale wszystko może zostać dopięte już na początku przyszłego tygodnia.

Dużo pieniędzy na zakupy

Zapowiada się, że to będzie najdroższe przejęcie w historii Apple. Na pierwszy rzut oka wygląda ono dosyć desperacko, jakby forma z Cupertino musiała zacząć łowić zewnętrzne firmy, by podratować brak własnych innowacji. Zastanawiające jest jednak, co Apple chce mieć z tego dla siebie - na pewno nie chodzi tutaj o produkcję słuchawek, więc pozostawia to usługę streamingową. W ciągu ostatniego roku ten model sprzedaży muzyki zaliczył 50% wzrost, kiedy klasyczna sprzedaż w dystrybucji cyfrowej spadła o 2%. Tylko dlaczego zespół iTunes nie może rozszerzyć oferowanych usług bez pomocy z zewnątrz?

Istnieje teoria, że Apple najzwyczajniej musiał coś zrobić ze swoimi ogromnym zapasem pieniędzy, które obecnie wynosi 145 miliardów dolarów. Jak wiadomo nieinwestowany kapitał traci na wartości, więc w końcu trzeba było coś z nim zrobić.

Apple kupuje Beats Electronics... ironicznie?

Co ciekawe Dr. Dre i Jimmy Iovine, współtwórcy marki Beats, założyli swoją firmę w 2008 roku, bo byli zawiedzeni kiepską jakością słuchawek dodawanych do iPodów i iPhone'ów. W 2011 większościowe udziały w Beats Electronics kupiło HTC tylko po to, by znowu odsprzedać z powrotem w 2012 roku. A teraz wygląda na to, że firma trafi w ręce Apple, które jest poniekąd odpowiedzialne za jej powstanie.  Historia kołem się toczy.

[Za: Financial Times]