Polacy najlepszymi w Europie specjalistami od cyberbezpieczeństwa. Pokonali 200 konkurentów!

Polski zespół CERT okazał się najlepszym spośród dwustu biorących udział w ćwiczeniach Cyber Europe 2014. Nasi specjaliści najlepiej odpierali wirtualne ataki pomimo najwyższego w historii ćwiczeń poziomu trudności zadań.

Cyber Europe 2014 to największe ćwiczenia z zakresu ochrony cyberprzestrzeni organizowane przez Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) Przystąpiło do nich ponad 200 organizacji i ponad 400 ekspertów bezpieczeństwa teleinformatycznego z całej Europy.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB), koordynator ćwiczeń w Polsce poinformował wczoraj, że najwyższy wynik w Europie uzyskał polski zespół ComCERT.PL. Oznacza to, że Polacy najlepiej poradzili sobie z zadaniami takimi jak:

- przetestowanie standardowych procedur operacyjnych w UE dotyczących monitorowania, alarmowania i wymiany informacji o zagrożeniach w obszarze cyberprzestrzeni;
- przetrenowanie i przetestowanie zdolności Państw Członkowskich w ochronie cyberprzestrzeni;
- zbadanie poziomu współpracy i metod wymiany informacji pomiędzy podmiotami publicznymi a prywatnymi;
- zbadanie sposobów eskalacji incydentów (od aspektu technicznego poprzez operacyjny do strategicznego);
- zbadanie kwestii związanych z przekazem informacji publicznej w przypadku wystąpienia incydentów o charakterze globalnym.

Zwycięstwo w tak licznym gronie konkurentów jest tym bardziej imponujące, że jak podkreślają organizatorzy w tym roku poziom trudności ćwiczeń był najwyższy w historii.

Incydenty Cyber Europe 2014 są bardzo realistyczne. Symulują niepokój i kryzys polityczny na poziomie europejskim oraz zakłócenia funkcjonowania usług dla milionów obywateli Europy.

- skomentował dyrektor zarządzający ENISA, prof. Udo Helmbrecht.

Portal cybersecurity.org podkreśla, że to nie pierwsze tak istotne zwycięstwo Polaków.

Niedawno [...] polski zespół pokonał 11 drużyn w ćwiczeniach NATO, kilka dni temu polscy programiści zwyciężyli w międzynarodowych zawodach Positive Hack Days w Moskwie pokonując 9 drużyn.