Naukowcy stworzyli pelerynę-niewidkę rodem z Harry'ego Pottera? Prawie

Naukowcy z Uniwersytetu w Rochester stworzyli urządzenie, które pozwala czynić przedmioty niewidzialnymi dla ludzkiego oka. I to w trzech wymiarach. Wynalazek ma oczywiście spore ograniczenia, ale można go uznać za przełomowy.

Nad kamuflażem idealnym który ukryłby przedmiot przed obserwatorem pracuje wiele naukowych zespołów. Jednak z badacze amerykańskiego Uniwersytetu w Rochester pokazali coś, co mogłoby niedługo znaleźć praktyczne zastosowanie.

Opracowali specjalne urządzenie złożone z kilku obiektywów, które ukrywa przed ludzkim wzrokiem obiekty. W tej chwili nie są one zbyt wielkie. Naukowcy zapewniają jednak, że ich projekt jest skalowalny - można wykorzystać znacznie większe soczewki, obiektywy i ukryć przez to większe przedmioty.

Jak widać na powyższym obrazku "ukryty" przedmiot nie pojawia się nawet, jeśli obserwator zmienia pozycję. Dopóki patrzy przez obiektyw nie widzi "schowanego" obiektu - widzi natomiast tło.

Cała konstrukcja urządzenia jest dość prosta - nie wykorzystuje żadnych ultranowoczesnych technologii. Prosta, ale skuteczna metoda może zatem znaleźć zastosowanie już dziś. Nie w zastosowaniach wojskowych, ale w medycynie, przemyśle rozrywkowym, nauce.

Jak działa ten wynalazek? Soczewki sprawiają, że światło skupia się, a następnie rozchodzi przed obiektem. Światło zagina się wokół przedmiotu, który ma być ukryty.