Transport publiczny już w polskich Mapach Google!

W Mapach Google pojawiła się bardzo ważna dla Polski aktualizacja. Mieszkańcy Warszawy już od teraz będą mogli wyznaczać trasy przy pomocy funkcji transportu publicznego. To bardzo ważna i przydatna wiadomość. A także jedna z moich ulubionych funkcji Google Now, która do tej pory w Polsce była strasznie wykastrowana. A jak działa sama funkcja?

W świecie idealnym działa tak: sprawdzamy na Mapach Google jak dojechać w dane miejsce. Do tej pory mogliśmy wyznaczać trasę samochodem, pieszo, ewentualnie rowerem. A teraz na Mapach pojawi się też rozkład komunikacji miejskiej (autobusy, tramwaje, metro, pociągi SKM i  WKD). Po wyborze tej opcji Google podpowie nam, gdzie będą najgodniejsze przesiadki, kiedy musimy wyjść na autobus, ile czasu potrwa sama podróż.

 

Google Transit już działa w WarszawieFot. Gazeta.pl

 

Do tego jeśli macie smartfon z Androidem, to takie wyszukiwanie może trafić do Google Now. A wówczas na bieżąco będziemy informowani o natężonym ruchu na drogach, asystent podpowie nam też, kiedy trzeba wychodzić.

Wszystko brzmi jak na razie świetnie, prawda? To w takim razie można zadać pytanie, dlaczego Warszawa dopiero teraz wprowadza tę funkcję. Przecież informacje o rozkładach jazdy są powszechnie dostępne; ale żeby znalazły się na mapach Google niezbędne jest, aby ktoś je tam umieścił. Google stworzył dla przewoźników nawet cały przewodnik wskazujący krok po kroku, jak to zrobić. Należy przygotować między innymi listę przystanków, trasy autobusów, rozkład jazdy, potencjalne miejsca przesiadek, itd. Google daje więc narzędzia do stworzenia warstwy transportu publicznego na polskich mapach. Jednak przewoźnicy w większości z tego nie korzystają. Postarało się tylko kilka miast - Olsztyn, Szczecin, Białystok, Łódź czy Zielona Góra. Być może nie ma co narzekać, w końcu usługa przecież ruszyła w Polsce.

Do tej pory potrzebę zdalnego sprawdzania rozkładów jazdy mogła nam zaspokajać aplikacja Jak Dojadę, która na dostępie do tych danych oparła swój plan biznesowy.

Więcej o:
Komentarze (94)
Transport publiczny już w polskich Mapach Google!
Zaloguj się
 • polopot

  Oceniono 139 razy 127

  O dzięki Ci zacny Google za docenienie naszej stolicy, ale po pierwszym szybkim teście to masz jeszcze sporo do nauczenia się od polskiego Jakdojade.pl.

 • oskpop

  Oceniono 89 razy 87

  madry tytul "na razie tylko warszawa", a w tresci wyszczegolnione miasta ktore juz od dawna to mają ....

 • zaytzev

  Oceniono 59 razy 57

  Korzystałem z Google Transit w Łodzi już 3 lata temu. Gratuluję refleksu.

 • marceli_zg

  Oceniono 66 razy 48

  Czy Warszawa zawsze musi odkrywać z taką euforią, to co od dawna funkcjonuje w innych miastach?

 • citrixx

  Oceniono 56 razy 42

  Czy internet lub Android to tylko aplikacje Google? Autor się tak ekscytuje, że wreszcie będzie dostępna możliwość wyznaczenia trasy komunikacją miejską jakby to była całkowita nowość. A istnieje co najmniej kilka aplikacji mobilnych, które już od dawna na to pozwalają.

 • adamwlondynie

  Oceniono 43 razy 39

  Łolaboga, panie wóz bez woźnicy jedzie i z tyłu jaka para leci!

  Litości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX