Nie uwierzysz jakim sposobem okradali bankomaty. Bez śladów!

Dwójka Amerykanów przez osiemnaście miesięcy dokonała trzydziestu wypłat z bankomatów defraudując blisko pół miliona dolarów. Gdyby nie nonszalancja zapewne do dziś by ich nie złapano. Nie pozostawiali w zasadzie żadnych śladów. Znali "tajny kod": 123456.

Khaled Fattah i Chris Folad to dwaj obywatele USA, którzy zostali niedawno oskarżeni o co najmniej 30 kradzieży pieniędzy z bankomatów. Nikogo nie zastraszali, nie używali łomu ani żadnych tajemniczych cyfrowych narzędzi. Znali za to specjalny kod serwisowy.

Przy jego pomocy uruchamiali bankomat w trybie serwisowym, a dzięki temu mogli podmienić programowo kasetki z pieniędzmi. Oszukana maszyna zamiast wypłacać dwadzieścia jednodolarowych banknotów wypłacała np. dwadzieścia dwudziestodolarówek.

Jak donosi the Wired podatność tych konkretnych modeli bankomatów na takie atak została ujawniona cztery lata temu, podczas konferencji Black Hat. Specjalny kod "podmieniający" kasetki z pieniędzmi można przesłać nawet zdalnie lub przez port USB. Przestępcy użyli jednak mniej wyrafinowanej metody, która  - w połączeniu z ich nonszalancją - doprowadziła w końcu do wykrycia sprawców. Okazało się, że Fattach to były pracownik firmy obsługującej bankomaty, który wiedział jak wprowadzić je w tryb serwisowy. Wystarczyło wpisać sześciocyfrowy kod, zamienić programowo kasetki i wypłacić pieniądze.

W przypadku bankomatów firmy Triton kod wprowadzający maszynę w tryb serwisowy to 123456 - czytamy w the Wired.

Przestępcy nie musieli się więc specjalnie głowić nad oszukaniem bankomatu. A że używali kart wystawionych na własne nazwiska w końcu ich ujęto. Przez 18 miesięcy swojego procederu zdążyli wypłacić z bankomatów łącznie 400 tys. dol.

W czerwcu tego roku dwóch czternastolatków użyło instrukcji znalezionej w internecie by zdalnie wprowadzić bankomat w pewnym sklepie w tryb serwisowy. Tym razem jednak chodziło jedynie o satysfakcję - bank został powiadomiony o złamaniu zabezpieczeń. Ciekawe jednak ilu przestępców zdołało w ten sposób wypłacić pieniądze.

Więcej o: