Chromebooki, Chromebase i Chromebox już dostępne w Polsce

Urządzenia pracujące na systemie Chrome OS stworzonym przez Google właśnie trafiają do oficjalnej sprzedaży w Polsce. Kupić można aż trzy różnego rodzaju komputery tego rodzaju. Czym są Chromebook, Chromebase i Chromebox?

Acer, LG i Asus rozpoczęły właśnie w Polsce oficjalną sprzedaż urządzeń opartych na mobilnym systemie Google Chrome OS. Tego typu urządzenia są dostępne na świecie od kilku lat, dobrze więc, że wreszcie trafiają i do nas.

Z czym to się je?

Chrome OS to system operacyjny przeznaczony na komputery. Posiada liczne wbudowane aplikacje internetowe (działające również w trybie offline). W Chrome OS uruchomimy przeglądarkę, pakiet biurowy, proste programy graficzne, odtwarzacze filmów i muzyki etc. Podobnie jak w przypadku Linuxa użytkownik nie płaci ani za licencję, ani za wbudowane w system programy.

Urządzenia

Google w 2011 roku wprowadził na rynek pierwszy laptop (a w zasadzie ultrabook) ze swoim systemem. Żeby wyróżnić go od innych produktów zastosował nazwę Chromebook. Dziś są również dostępne inne urządzenia - Chromebase, czyli komputer typu All-in-One i Chromebox czyli mikrokomputer. Wszystkie typu urządzeń będzie można kupić w Polsce.

Chromebooki

Acer wprowadza do Polski dwa modele Chromebooków. To Acer Chromebook 11 i Acer Chromebook 13.

Acer Chromebook 11

Fot. Acer

 

Pierwszy komputer jest wyposażony w ekran o przekątnej 11,6 cala, Procesor Intel Celeron N2940, 2GB pamięci RAM, kamerę VGA i moduły łączności bezprzewodowej. Komputer wyposażono w dysk SSD o pojemności 16GB, użytkownik otrzymuje dodatkowo 100GB miejsca na dane w wirtualnej chmurze Google. Acer Chromebook 11 kosztuje od 999zł.

Drugi model Acera ma ekran o przekątnej 13,3 cala i procesor Nvidia Tegra K1. Reszta parametrów jest zbliżona do poprzedniego modelu. Urządzenie kosztuje od 1199zł.

Acer Chromebook 13

Fot. Acer

 

Chromebase

Chromebase

Fot. Google

Na polski rynek trafia Chromebase (czyli komputer All-in-One) produkowany przez LG. Urządzenie ma ekran o przekątnej 21,5 cala, Procesor Intel Celeron, dysk SSD 16GB, kamerę, moduły WiFi i Bluetooth. LG Chromebase jest dostępny w cenie od 1349zł.

Chromebox

To jedyne urządzenie, na które będziemy musieli poczekać do przyszłego tygodnia. Chodzi o Chromebox, czyli minikomputer, produkowany przez ASUS. Wiemy już, że urządzenie będzie dostępne w sugerowanej cenie 799zł.

Urządzenia z systemem Chrome OS mogą okazać się dobrą alternatywą dla tych użytkowników, którzy chcieliby korzystać z komputera do przeglądania internetu, oglądania filmów i tworzenia dokumentów. Jak wykazał nasz test Chromebooka Pixel przeprowadzony w zeszłym roku Chromebooki są czymś więcej niż zabawkami. Nadają się do zastosowań domowych i biurowych.

Warto pamiętać o alternatywnym rozwiązaniu. Można poszukać innego urządzenia o podobnych parametrach i zainstalować na nim Linux. To wymaga od użytkownika minimalnej wiedzy i doświadczenia. Propozycja Google jest więc rozwiązaniem głównie dla tych, którzy chcą po prostu rozpakować komputer gotowy do pracy.

Więcej na temat Chromebooków przeczytacie tutaj.

Zdjęcie Acer Chromebook CB5-311 Zdjęcie Asus Chromebox M069U Zdjęcie LG 22cv241
Acer Chromebook CB5-311 Asus Chromebox M069U LG 22cv241
źródło: Okazje.info