Naukowcy stworzyli robota Lego z umysłem... nicienia

Grupa naukowców w ramach specjalnego projektu naukowego "przeniosła" mózg pewnego robaka do komputera i "wszczepiła" go robotowi. Czy napotykając ścianę zareagował bez żadnej pomocy człowieka?

Mózg Caenorhabditis elegans, powszechnie występującego nicienia, składa się z zaledwie 302 neuronów. Naukowcy skupieni wokół projektu OpenWorm postanowili więc "przenieść" niezbyt skomplikowany umysł robaka do komputera.

Oprogramowanie symulującego neurony robaka zostało "wszczepione" do małego robota Lego Mindstorms EV3. Badacze chcieli sprawdzić jak poradzi on sobie w różnych sytuacjach - bez pomocy człowieka i bez wydawania jakichkolwiek komend.

Robot został tak skonstruowany, by jego poszczególne elementy odpowiadały poszczególnym częściom ciała robaka. Neurony czuciowe z przodu u robota zastąpiono sonarem, neurony odpowiedzialne za ruch zostały odwzorowane jako silniku ułożone po obu stronach maszyny etc. Robot, podobnie jak robak, reaguje też na dźwięk.

"Robot zachowuje się w sposób podobny do C. elegans. Stymulacja z przodu zatrzyma ruch. Dotykanie odpowiednich czujników sprawi, że robot poruszy się do przodu lub do tyłu. Stymulowanie sensorów reprezentujących neurony odpowiedzialne za wykrywanie pożywienie sprawi, że robot przemieści się do przodu" - wyjaśnia Lucy Black, programistka robota.

Pomimo nieskomplikowanej budowy robaka oprogramowanie stworzone przez naukowców musiało wprowadzić pewne uproszczenia. Mimo wszystko prace zakończyły się sukcesem. Jak widać na poniższym filmie robot korzystający z "mózgu" robaka samodzielnie reaguje na otoczenie. Kiedy napotyka ścianę sam się cofa, obraca i zmienia kierunek ruchu. Bez wydawania jakiejkolwiek komendy.

Prace nad OpenWorm mogą pomóc w stworzeniu doskonalszych, bardziej autonomicznych robotów. Mogą też przyspieszyć rozwój sztucznej inteligencji. Zachowanie robota na poniższym nagraniu sprawia też, że zadajemy sobie pytanie: czy w podobny sposób będzie kiedyś można odwzorować ludzki umysł?

[ za smithsonianmag.com ]

Więcej o:
Komentarze (50)
Naukowcy stworzyli robota Lego z umysłem... nicienia
Zaloguj się
 • peppers01

  Oceniono 65 razy 35

  Tytuł artykułu jest trochę mylący.
  Spojrzawszy na sam nagłówek sądziłem, że stworzono cyborga. Czyli maszynę z biologicznym układem nerwowym. Tymczasem chodziło jedynie o stworzenie maszyny (bez jakichkolwiek elementów biologicznych!) naśladującej nicienia.
  Być może jest to jakiś przełom jednak osobiście nie przeceniałbym zbytnio owe odkrycia.
  Prawdziwy przełom nastąpi gdy zbudują maszynę kierowaną przez czysto biologiczny układ nerwowy.

 • mille666

  Oceniono 31 razy 25

  na fb wystarczy...

 • megamaciej

  Oceniono 29 razy 23

  Mechaniczny tasiemiec. Teraz trzeba go wszepić w d. jakiejś maszynie.

 • kassandra87

  Oceniono 20 razy 20

  Powstał robot z umysłem nicienia, to teraz pora na stworzenie dziennikarza z umysłem ukwiału... będzie to kolejny przełom w dziedzinie filtrowania i wchłaniania informacyjnego planktonu.

 • mzyo

  Oceniono 44 razy 14

  "Kiedy napotyka ścianę sam się cofa, obraca i zmienia kierunek ruchu. Bez wydawania jakiejkolwiek komendy." Kiedyś ktoś chciał mi sprzedać takiego robota- nazywał się roomba.

  Na poważnie: Co wyróżnia ten program symulujący mózg robaka? Ja nie wiem. Proszę o pomoc.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX