Komputer z Windows 10 za 120zł? Microsoft wspiera nowe Raspberry Pi

Windows 10 ze wsparciem i ceną 0 zł dla posiadaczy mini-komputera Raspberry Pi. Do tego właśnie do sprzedaży trafił jego nowy model, który kupicie za marne 35 dolarów.

To są dwie świetne wiadomości w jednym. Przede wszystkim w sprzedaży jest już dostępny nowy mini-komputer Raspberry Pi 2 w podkręconej konfiguracji i tej samej cenie 35 dolarów (ok. 120 zł). Po drugie, Microsoft ogłosił, że Windows 10 będzie nie tylko wspierać tę platformę, ale także będzie na niej darmowy. Malutki PC z nowym Windowsem za 120 zł? Dlaczego by nie?

Raspberry PiFot. Ayaita

Najlepsze "Zrób to sam" na świecie

Raspberry Pi to mały komputer, ale w jego cenie nie dostaniecie ani obudowy, dysku twardego, klawiatury, czy monitora. O takie rzeczy trzeba zadbać samemu. To, co oferuje nowe Raspberry Pi 2 za 35 dolarów (ok. 120 zł) jest jednak zdecydowanie warte uwagi: czterordzeniowy procesor z zegarem 900 MHz (ARM Cortex-A7) i 1 GB RAM (LPDDR2 SDRAM). To spora zmiana w stosunku do poprzedniej wersji, która miała procesor z pojedynczym rdzeniem 700 MHz i 256 lub 512 MB RAM. Najlepsza zabawka dla hobbystów i entuzjastów elektroniki oferuje teraz ogromne możliwości w tej samej, co dotychczas cenie.

Raspberry PiFot. Rain Rabbit

Jakby tego było mało, Microsoft w ramach wspierania Internetu Rzeczy zapowiedział wersję Windows 10 w pełni kompatybilną z Raspberry Pi 2. Prace nad nią trwają już od ponad 6 miesięcy i ostatecznie ma być ona darmowa dla posiadaczy mini-komputera, którzy zarejestrują się w Windows Developer Program.

Raspberry PiFot. Solarbotics

To już nie (tylko) zabawka

Te dwie świetne wiadomości idealnie podsumował szef Raspberry Pi Foundation, Eben Upton, w rozmowie z The Register:

Raspberry Pi jest teraz sensownym PC. Oczywiście zawsze można było używać Raspberry Pi 1 jak peceta, ale z zastrzeżeniem, że "jest dobre jak na sprzęt za 35 dolarów". Teraz udało nam się strząsnąć to brzemię taryfy ulgowej. Teraz Raspberry Pi jest po prostu dobrym sprzętem.
Więcej o:
Komentarze (100)
Komputer z Windows 10 za 120zł? Microsoft wspiera nowe Raspberry Pi
Zaloguj się
 • Jacek Kosinski

  Oceniono 229 razy 99

  a gdzie to jest di kupienia za 120 zł ? bo 35 USD to to kosztuje w USA, u nas VAT + podatek na podróże służbowe pOsłów, górników i pajaców co dali się na franki szwajcarskie namówić

 • jar_i_mir

  Oceniono 64 razy 50

  Wszystkie zdjęcia, za wyjątkiem jednego, prezentują inne wersje RPI niż ta, o której jest artykuł.

 • zxraf48kb

  Oceniono 42 razy 26

  Kurcze blade ;)
  Jedna malina mi w domu steruje kotłem CO. W firmie dwie maliny też robią coś tam.
  I tylko nie wiem na jaką cholerę do tego jakiś windows, co się trzeba rejestrować :D

  W kościach mi strzyka, że w tym windowsie, to będzie gdzieś zaszyty "vmlinuz-X-XX-XX". Wtedy będzie kupa śmiechu. A może własnie sygnał do kupienia akcji M$. Kto wie ;)

 • divton

  Oceniono 27 razy 21

  Raspberry Pi to nie tyle komputer do użytku dla przeciętnego użytkownika co platforma dla hobbystów i konstruktorów dające im małe urządzenie o olbrzymich możliwościach w umiarkowanej cenie. Dostęp do takich możliwości obliczeniowych był ograniczony niską dostępnością szybkich procesorów które są drogie w detalu i często nie do użycia w domowych warunkach z powodu dużej miniaturyzacji.

 • predator-x

  Oceniono 16 razy 16

  Genialny pomysł na taki PC pod TV. Stara wersja była po prostu za słaba, teraz martwi mnie tylko ten 1 gb ramu ale może się udać.

 • tomi44g

  Oceniono 31 razy 11

  Może i szybki jak PC ale w architekturze ARM a nie x86 więc na tym Windows 10 to tylko garstka programów się będzie uruchamiać.

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 12 razy 8

  Pomijając zaawansowane gry, taki komputer wystarczy każdemu do niemal wszystkiego.

 • drzejms-buond

  Oceniono 46 razy 6

  ale...po co ludziom MALINA Z WINDOWSEM? Wydawało mi się ze cała ta machina miała służyć niezależnosci od "windowsowskiego stylu życia"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX