Najnowsze telewizory Samsunga i LG "słuchają" twoich rozmów bez przerwy. Czy musisz się tego obawiać?

Niektóre media alarmują: najnowsze telewizory Samsunga i innych firm bez przerwy "nasłuchują" tego, co mówisz. Czy w związku z tym musimy obawiać się o swoją prywatność? Wyjaśniamy.

Zarówno na Zachodzie jak i w Polsce pojawiają się ostrzeżenia o tym w jaki sposób działa rozpoznawanie mowy w najnowszych telewizorach Samsunga i LG. W odróżnieniu od starszych wersji telewizor wyposażony w funkcje SmartTV "nasłuchuje" naszych komend bez przerwy. Wcześniej robił to tylko po wybraniu specjalnego przycisku na pilocie.

Skoro telewizor "nasłuchuje" komend cały czas zaistniała obawa, że producenci telewizorów mogą nas najzwyczajniej w świecie podsłuchiwać. Miałby o tym świadczyć zapis w instrukcji obsługi telewizora:

"Twoje urządzenie może przechwytywać komendy głosowe związane z funkcją Rozpoznawania Mowy. Należy pamiętać, że jeśli wypowiesz słowa zawierające osobiste lub wrażliwe informacje mogą one zostać zarejestrowane i przekazane osobom trzecim w ramach użytkowania funkcji Rozpoznawania Głosu".

O jakich "trzecich osobach" mowa? Czy Samsung nagrywa nasze rozmowy i przesyła je nie wiadomo komu? Nie. Firma wyjaśniła to dziennikarzom portalu Cnet.

"Samsung nie przechowuje danych głosowych, ani nie sprzedaje im osobom trzecim. Jeśli konsument używa funkcji rozpoznawania mowy dane głosowe są przekazywane do osób trzecich, kiedy komenda związana jest z wyszukiwaniem danych. Wtedy dane zostają przesłane na serwer, który wyszukuje żądanych informacji i wysyła je z powrotem do telewizora".

Samsung ostrzega więc: jeśli w trakcie wydawania komendy głosowej powiesz coś, co dotyczy kwestii prywatnych, możemy to usłyszeć i przetworzyć. Ale w taki sam sposób Google mógłby wytłumaczyć działanie swojej wyszukiwarki. W końcu jeśli wpiszemy w przeglądarkę Google zapytanie zawierające jakieś wrażliwe, delikatne, prywatne dane, to zostaną one przetworzone.

Ponadto rzecznik Samsunga zapewnia, że firma dba o prywatność użytkownika.

"Samsung traktuje kwestię prywatności konsumentów poważnie. We wszystkich telewizorach wyposażonych w SmartTv stosujemy środki bezpieczeństwa zgodne z wymaganymi standardami wliczając w to kodowanie danych, co ma zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi do danych".

Trzeba więc po prostu pamiętać o tym, że najnowsze telewizory Samsunga i LG "nasłuchują" naszych komend. A kiedy rozpoznają mowę na ekranie pojawia się mała ikonka mikrofonu. Pamiętajmy też, że funkcję rozpoznawania mowy można po prostu wyłączyć.

Czy zatem jest się czego obawiać? Myślę, że ani Samsung, ani LG nie są w stanie przechować i przetworzyć wszystkich naszych rozmów. Producenci telewizorów musieliby zainwestować gigantyczne pieniądze w infrastrukturę, która w jakiś sposób byłaby w stanie to zrobić. To nierealne i w sumie bezcelowe. Dlatego nie obawiam się funkcji SmartTV i nie czuję się podsłuchiwany we własnym salonie. A zapis w instrukcji obsługi, który wzbudza taką sensację jest formalnym, prawnym ujęciem prostej prawdy: skoro chcesz wyszukać informacji uważaj na to, czego dotyczy.

Zdjęcie LG 55UB820 Zdjęcie Samsung UE50HU6900 Zdjęcie LG 49UB820V
LG 55UB820 Samsung UE50HU6900 LG 49UB820V
Porównaj ceny ? Porównaj ceny ? Porównaj ceny ?
Parametry fizyczne
Zakrzywiony ekran Nie Nie Nie
Waga 20,5 kg 22 kg 18,2 kg
Parametry techniczne
Przekątna ekranu 55 cali 50 cali 49 cali
Obraz 3D Nie Nie Nie
Gniazda HDMI 3 4 3
Rozdzielczość 3840 x 2160 3840 x 2160 3840 x 2160
Smart TV Tak Tak Tak
Gniazdo USB (ilość) 3 3 3
Podstawowe informacje
Producent LG Samsung LG
dane dostarcza: