Wizja roku 2011 według Apple (1987)

Trafiliśmy w sieci na ciekawy film przedstawiający w jaki sposób Apple wyobrażał sobie świat w roku 2011. Na nagraniu, które powstało w 1987 widzimy "protoplastę" tabletu. Co jeszcze przewidział Apple?

Apple w 1987 roku opublikował film przedstawiający wizję przyszłości (według redakcji portalu inmoreau.com chodzi o rok 2011). Na nagraniu widzimy Knowledge Navigator. Koncept usług, które dziś są absolutną normą. Kilkadziesiąt lat temu przeciętny użytkownik mógł o nich jedynie pomarzyć.

Gigant z Cupertino przedstawił urządzenie wyposażone w dotykowy, elastyczny ekran. Laptop (a w zasadzie tablet) zdaje się być podłączony do internetu, działa pod kontrolą systemu pozwalającego na przeglądanie danych i korzystanie z usług wirtualnego asystenta. Był nim, w odróżnieniu od Siri, mężczyzna w muszce. Po włączeniu urządzenia prezentował użytkownikowi informacje: kto dzwonił, kiedy go nie było, jakie wiadomości nadeszły i co się w nich znajduje.

Apple

Fot. Apple/YouTube

 

Wynalazek Apple potrafił to, co dla dzisiejszych smartfonów jest codziennością - przypominał o spotkaniach czy zadaniach do wykonania. Potrafi też coś znacznie więcej  - rozumiał kontekst poleceń głosowych. Kiedy bohater nagrania chciał przejrzeć jakieś dane mówił po prostu "Pokaż mi notatki do wykładów z ostatniego semestru". Nieusatysfakcjonowany tym co widział poprosił asystenta: "To nie wystarczy. Pokaż mi artykuły na temat deforestacji, których jeszcze nie czytałem". W odpowiedzi na tę prośbę wirtualny asystent referuje czego dotyczą odnalezione w sieci artykuły i publikacje.

Urządzenie Apple miałoby też pozwolić na przeprowadzanie rozmów wideo. Apple przewidział więc powstanie komunikatorów takich jak Skype, rozwój internetu, interfejs dotykowy, Wikipedię. Zdaje się, że Apple równie dobrze jak Microsoft przewidział, czego będzie potrzebował użytkownik komputera w przyszłości. W odróżnieniu od rywala przedstawił jednak urządzenie dotykowe, ale tak samo jak on nie przedstawił czegoś, co moglibyśmy uznać za prototyp smartfona.

Apple w ciągu kilku następnych lat jeszcze kilkukrotnie przedstawiał wizję świata przyszłości. Przewidział między innymi powstanie... inteligentnych okularów. Cóż, wyglądają równie dobrze, jak te, które tworzy Google, prawda?

Inteligentne okulary Apple?

Fot. YouTube/Apple

Więcej o:
Komentarze (13)
Wizja roku 2011 według Apple (1987)
Zaloguj się
 • recsiu

  Oceniono 96 razy 76

  Wizja z 1987 to maszyna pomagająca w codziennej pracy. Teraźniejszość to maszynki przy ktorych współczesna młodzież głupieje tracąc czas na bezproduktywnych czatach ze znajomymi, wklejaniu miliarda fotek i lajkowanie fajnych ale bezproduktywnych tematów. Ekonomia i kalkulacje zysku stanęły przeciw rozwojowi ludzkości która w państwach rozwinietych głupieje z roku na rok.

 • romek-sz

  Oceniono 44 razy 36

  Tablet pojawił się w Odysei kosmicznej Kubricka z 1968 roku.
  Czyli wynalazcą był raczej IBM.

 • nacrapit

  Oceniono 14 razy 6

  Zgadzam sie z pierwszym komentarzem. Dziś w większości młodzież i dzieciaki lajkuja i oglądając głupie foty wypowiadają klasyczne "hahaha". I tyle mamy z technologii. Rozrywka na zatracenie czasu.
  Oczywiscie znam ludzi którzy używają neta do konsumpcji treści ktora nas rozwija i pogłębia wiedzę na temat świata ale większość głupio nawet w pracy wpatruje sie w te foty.
  Net z założenia to ma byc poszerzanie wiedzy i informacji abyśmy umieli zarządzać sobą i państwem , niestety roi sie od głupoty i "hahaha".

 • mille666

  Oceniono 10 razy 4

  Nic dziwnego: w końcu to hamerykańska firma i miała prawo przewidzieć, że dziś wielu będzie musiało zapisać: "kupa"
  ...chyba nie macie pojęcia o fantastyce naukowej, a sponsora wspominacie jedynie z obowiązku..
  Orwell przewidział o wiele bardziej trafnie teraźniejszość: bezmyślne stado niewolników

 • szatan2012

  Oceniono 7 razy 3

  prototyp smartfona i tabletu to Psion Organizer PALMTOP z 1984 i co tu się podniecać! potem Atari Portfolio oraz Poqet PC na Windowsie Mobile ... a Apple nowatorsko ruszyło z kopyta w ...1991 z Newtonem ... . Potem trzeba było poczekać na 1992 i IBM Simon palmofon (czyli smartfon) tablet to już tylko rozwinięcie palmtopa .. do dziś czasami używam "nalesnika" Acera N311 z dodatkowym GPSem działa jako nawigacja ... Apple musi mieć w Polsce niezłe lobby przesłaniające istnienie prawdziwych odkrywców ...

 • t.levy

  0

  Żadne to wizje oni to już mieli dla potrzeb pentagonu.

 • joymachine

  Oceniono 14 razy -2

  Jak macie tworzyć takie arty to lepiej nic nie piszcie...

 • fafarafafafa

  Oceniono 17 razy -3

  "Był nim, w odróżnieniu od Siri, mężczyznę w muszce." Cenisz dobre dziennikarstwo?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX