Wizja roku 2011 według Apple (1987)

Trafiliśmy w sieci na ciekawy film przedstawiający w jaki sposób Apple wyobrażał sobie świat w roku 2011. Na nagraniu, które powstało w 1987 widzimy "protoplastę" tabletu. Co jeszcze przewidział Apple?

Apple w 1987 roku opublikował film przedstawiający wizję przyszłości (według redakcji portalu inmoreau.com chodzi o rok 2011). Na nagraniu widzimy Knowledge Navigator. Koncept usług, które dziś są absolutną normą. Kilkadziesiąt lat temu przeciętny użytkownik mógł o nich jedynie pomarzyć.

Gigant z Cupertino przedstawił urządzenie wyposażone w dotykowy, elastyczny ekran. Laptop (a w zasadzie tablet) zdaje się być podłączony do internetu, działa pod kontrolą systemu pozwalającego na przeglądanie danych i korzystanie z usług wirtualnego asystenta. Był nim, w odróżnieniu od Siri, mężczyzna w muszce. Po włączeniu urządzenia prezentował użytkownikowi informacje: kto dzwonił, kiedy go nie było, jakie wiadomości nadeszły i co się w nich znajduje.

Apple

Fot. Apple/YouTube

 

Wynalazek Apple potrafił to, co dla dzisiejszych smartfonów jest codziennością - przypominał o spotkaniach czy zadaniach do wykonania. Potrafi też coś znacznie więcej  - rozumiał kontekst poleceń głosowych. Kiedy bohater nagrania chciał przejrzeć jakieś dane mówił po prostu "Pokaż mi notatki do wykładów z ostatniego semestru". Nieusatysfakcjonowany tym co widział poprosił asystenta: "To nie wystarczy. Pokaż mi artykuły na temat deforestacji, których jeszcze nie czytałem". W odpowiedzi na tę prośbę wirtualny asystent referuje czego dotyczą odnalezione w sieci artykuły i publikacje.

Urządzenie Apple miałoby też pozwolić na przeprowadzanie rozmów wideo. Apple przewidział więc powstanie komunikatorów takich jak Skype, rozwój internetu, interfejs dotykowy, Wikipedię. Zdaje się, że Apple równie dobrze jak Microsoft przewidział, czego będzie potrzebował użytkownik komputera w przyszłości. W odróżnieniu od rywala przedstawił jednak urządzenie dotykowe, ale tak samo jak on nie przedstawił czegoś, co moglibyśmy uznać za prototyp smartfona.

Apple w ciągu kilku następnych lat jeszcze kilkukrotnie przedstawiał wizję świata przyszłości. Przewidział między innymi powstanie... inteligentnych okularów. Cóż, wyglądają równie dobrze, jak te, które tworzy Google, prawda?

Inteligentne okulary Apple?

Fot. YouTube/Apple