Apple prezentuje zupełnie nowy MacBook. Wszystko w nim jest "wynalezione od nowa"

Podczas poniedziałkowej konferencji Apple zaprezentował nie tylko więcej szczegółów dotyczących zegarka Apple Watch. Zobaczyliśmy też zupełnie nowego MacBooka. Zmieniono w nim w zasadzie wszystko: wygląd, konstrukcję, klawiaturę i akumulator.

W poniedziałkowy wieczór Apple zaprezentował kompletnie nowego MacBooka. Model zaprezentowany na konferencji został - zdaniem Apple - w zasadzie "Wynaleziony od nowa" ponieważ zmodyfikowano każdy jego element.

Urządzenie zaprezentowane na konferencji waży zaledwie 1kg i ma 13,1mm grubości. Laptop ma niemal identyczną grubość w każdym miejscu, jego obudowa została zaprojektowana od nowa. Ma to istotne znaczenie dlatego, że metalowa forma stała się ramą, na której zainstalowano komponenty. Cześć z nich faktycznie wygląda nowatorsko.

Nowa płyta główna, akumulator, klawiatura, touchpad, łącza

Nowa, zminiaturyzowana płyta główna MacBooka

Fot. Apple

 

Apple postanowił zminiaturyzować płytę główną (zaznaczona na zdjęciu powyżej).  Jest mniejsza o 67% od poprzedniej, co po pierwsze pozwoliło zmieścić w urządzeniu jeszcze większy akumulator, po drugie pozwoliło na wyeliminowanie aktywnego chłodzenia. W nowym MacBooku nie ma więc żadnych wiatraków.

Nowy akumulator zmieszczono w środku w dość zaskakujący sposób. Bateria wykonana jest z płatów dopasowanych do zagiętej w łuk obudowy. Wypełnia ją więc w maksymalny sposób. Ma to pozwolić pracować na MacBooku cały dzień - nawet 9 godzin.

Baterie w MacBooku

Fot. Apple

MacBook ma nową, pełnowymiarową klawiaturę osadzoną niemal od krawędzi do krawędzi komputera. Wygląd nie jest jedyną nowością - istotniejszy jest zupełnie nowy mechanizm motylkowy odpowiadający za działanie klawiszy. Jest on o 40% cieńszy niż konkurencyjne rozwiązania, pozwala też utrzymywać w stałej pozycji każdy klawiszy z osobna, każdy z klawiszy jest też indywidualnie podświetlany za pomocą diody LED.

Nowy rodzaj mechanizmu w klawiaturze MacBooka

Fot. Apple

 

Nowy panel dotykowy (Force Touch trackpad) jest pokryty szkłem. Ma cztery czujniki nacisku (w narożnikach). Jest on dynamiczny - pozwala analizować siłę nacisku. To kluczowe dla interakcji. W OS X wprowadzono odpowiednie narzędzia pozwalające odróżnić siłę nacisku i dobrać do tego rodzaj reakcji. A touchpad będzie drżał w odpowiedni sposób - lekko przy lekkim dotknięciu i mocno przy intensywniejszym.

Nowy Touchpad jest czuły na intensywność dotyku

Nowy TouchPad

Nowy TouchPad od spodu Fot. Apple

 

Jedno łącze zamiast kilku, nowe USB C

MacBook będzie też wyposażony w łącze USB nowego rodzaju. Standard USB C pozwala zapomnieć o problemie źle odwróconej wtyczki, pozwala też na znacznie szybszą transmisję danych. Dzięki nowemu standardowi nowe łącze zawiera w sobie USB 3.1 Gen 1 umożliwiające przesył danych z prędkością 5Gbps i DisplayPort 1.2. W komputerze radykalnie zmniejszono też ilość łączy. HDMI, USB, VGA i zasilanie zastąpi... jedno uniwersalne łącze.

Nowe porty MacBooka

Fot. Apple

 

Ulepszony ekran

Fot. Apple


 

Nowy MacBook ma zmodyfikowany ekran Retina o przekątnej 12 cali i rozdzielczość 2304 x1440 pikseli (proporcje 16:10). Apple dopracował sposób emisji światła i przy zachowaniu tej samej jasności zużywa 30% mniej energii.

 

Specyfikacja, dostępność, cena

MacBook z ekranem Retina o przekątnej 12" i rozdzielczości 2304x1440 pikseli jest wyposażony w procesor procesor Intel Core M 1,1 GHz, układ - Intel HD Graphics 5300, 8 GB RAM i dysk SSD 256 GB. Będzie kosztował w Polsce 6299 zł (w USA 1299 dolarów). Na rynku będzie też dostępna wersja z większym dyskiem (512GB) i odrobinę mocniejszy procesor (1,2Ghz). Będzie kosztować w Polsce 7799 zł (w USA 1599 dolarów). MacBook trafi do światowej sprzedaży 10 kwietnia.

Apple pochwalił się, że sprzedaż MacBooków wzrosła w zeszłym roku o 21%, kiedy reszta branży odnotowała 2% spadek obrotów. Nowe Maki wydają się bardzo świeże i innowacyjne. Z punktu widzenia użytkownika najistotniejsze jest zmniejszenie wagi, wydłużenie czasu na jednym naładowaniu. Miejmy nadzieję, że nowa klawiatura i nowy touchpad faktycznie okażą się innowacjami przynoszącymi korzyść na co dzień. Nie jestem pewien czy dobrym pomysłem jest usunięcie większości gniazd i zastąpienie ich jednym - z praktycznego punktu widzenia chciałbym mieć jednocześnie dostęp - na przykład - i do "starego" USB i do HDMI. Jak rozumiem w nowych MacBookach nie będzie to możliwe. Apple niewiele powiedział też o wzroście wydajności MacBooka - nie wiemy jeszcze o ile bardziej wydajny będzie od tego, który znamy dziś.

Nowy MacBook jest mistrzowsko zaprojektowanym laptopem, miejmy nadzieję, że jego wydajność i niezawodność idą w parze z tymi cechami.