"Nie potrzebujesz Apple Watch. To właściwie zabawka" - recenzje Apple Watch w zagranicznej prasie [KALEJDOSKOP OPINII]

"Apple Watch jest powolny", "Aplikacje są bezużyteczne", "Bateria ledwo wytrzymuje dzień" - w zachodniej prasie pojawiły się pierwsze recenzje Apple Watch. Jak na nowość od Apple, są one dosyć chłodne...

Na Apple Watch, którego oficjalna premiera będzie miała miejsce 24 kwietnia, czekają chyba wszyscy entuzjaści nowych technologii. Wielu spodziewa się, że to będzie pierwszy smartwatch, który na dobre spopularyzuje akcesoria na nadgarstki. W redakcji również wypatrywaliśmy tej rewolucji i śledziliśmy wszystkie informacje - od pogłosek o słabej baterii, po galerię wszystkich dostępnych kopert i pasków. Wygląda jednak na to, że przewrót na rynku został przełożony na później...

Aplikacje nie robią dobrego wrażenia...

Pierwszą rzeczą, na jaką zwracają uwagę recenzenci są niedopracowane aplikacje i ślamazarne tempo, w jakim są ładowane. The Verge pisze:

Powiem to na samym początku: Apple Watch, w swoim obecnym stanie, jest powolny. Jeśli chcemy mówić o pomysłowym interfejsie, oczywistym potencjale i genialnych elementach musimy też wspomnieć, że zegarek czasem się przycina podczas ładowania powiadomień. Bywa, że wyciągnięcie z iPhone'a danych dotyczących lokalizacji, czy to przez Bluetooth czy Wi-Fi, zajmuje dużo czasu. Niekiedy aplikacje ładują się bardzo długo, a bywa też, że programy nie zrobione przez Apple nie włączają się wcale. Czasem też  zegarek zupełnie przestaje reagować i trzeba dać mu chwilę, by się ogarnął.

Wcześniej Apple chwalił się, że na Apple Watch powstało już ponad tysiąc aplikacji, ale obecnie dostępnych jest jedynie około 40.

CNET w swoje recenzji porównuje pierwsze kroki stawiane przez Apple Watch do pierwszych dni iPhone'a:

Aplikacje na Apple Watch przypominają te wczesne aplikacje na pierwszego iPhone'a: proste menu, podstawowe funkcje, identyczne interfejsy. Większość aplikacji jest taka z założenia - Apple sam sugerował, by aplikacje na zegarek nie wymagały więcej niż 5 do 10 sekund uwagi.

Podobnego zdania jest też The New York Times:

Aplikacje nie stworzone przez Apple są aktualnie bezużyteczne. Aplikacja Ubera się w ogóle nie ładuje, interfejs Twittera jest nie do ogarnięcia, aplikacja hoteli Starwood w tajemniczy sposób sama się odinstalowała, a po reinstalacji wieszała się przy próbach uruchomienia.

AppleFot. Apple

Interfejs nie jest wystarczająco prosty...

Niektórzy recenzenci uważają, że interfejs pierwszego nowego produktu Apple po śmierci Steve'a Jobsa wyraźnie odstaje dotychczasowych rozwiązań. W The New York Times możemy przeczytać:

W przeciwieństwie do poprzednich pionierskich produktów Apple, oprogramowanie Apple Watch wymaga początkowo skupienia, by się go nauczyć, co niektórych może zniechęcić. Jest też spora szansa, że dla wielu klientów nie będzie to dobrze dopasowany produkt i trzeba będzie poświęcić trochę czasu, by pobawić się ustawieniami i różnymi funkcjami.

Z tą opinią zgadza się Re/Code i zauważa, że początkowe trudności z czasem znikają:

Gdy sparujesz swój Apple Watch z iPhonem zaczniesz się zastanawiać "O co tu kurde chodzi, gdzie przesuwam, żeby coś zobaczyć i jak mam się pozbyć tego powiadomienia?" i tak dalej. 
Podczas używania niektórych smartwatchy to uczucie nigdy całkowicie nie znika. Z Apple Watch tak.

Z kolei CNET jest zdania, że nie do końca intuicyjny interfejs może uratować Siri:

Okazuje się, że Siri, asystent, którego niemal wcale nie używam na swoim iPhone'ie, jest wyraźnie użyteczna na Apple Watch. Tak, jak Google Now w Android Wear, to świetny sposób by mowa zastąpiła przebijanie się przez małe menu. Idealny do uruchamiania aplikacji, wysyłania wiadomości, nawigacji, czy sprawdzanie temperatury jądra Ziemi, by zakończyć spór z sześcioletnim synem podczas jazdy samochodem.

Apple WatchFot. Apple

Apple Pay to jedna z najfajniejszych funkcji...

The New York Times zauważył, że jedną z najjaśniejszych stron Apple Watch jest możliwość płacenia zegarkiem, czy przechowywania na nim biletów elektronicznych:

Również używałem Watcha by płacić w Nowym Jorku za przejazdy taksówkami i za zakupy w Whole Foods, a na lotnisku zegarek posłużył mi za bilet. Gdy w takich sytuacjach Apple Watch działa, to jest to magiczne doświadczenie - jak byśmy nosili na nadgarstku klucz do całego świata.

Pełną listę miejsc, w których można płacić Apple Pay znajdziecie TUTAJ.

Czy zegarek może pomóc oszczędzać czas?

Niektórzy recenzenci zauważyli, że powiadomienia wysyłane na zegarek pozwalają im spędzać mniej czasu gapiąc się na ekran telefonu. W The Wall Street Journal czytamy:

Najważniejszy jest twój czas. Apple Watch jest komputerem, który ma nim lepiej zarządzać. Jeśli jesteś w stanie tolerować baterię wystarczającą na jeden dzień pracy, kiepskie aplikacje i nieuniknione zastąpienie tego zegarka nowym, to już teraz możesz nosić przyszłość na swoim nadgarstku.

Tej opinii wtóruje The New York Times:

(...) Apple Watch stał się naturalnym przedłużeniem mojego ciała - bezpośrednim połączeniem z cyfrowym światem. Jest to na tyle wyraźne, że osoby, które wcześniej komentowały moje uzależnienie od smartfona zaczęły zauważać zmianę w moim zachowaniu. Moja żona powiedziała mi, że wyraźnie mniej zajmuję się swoim telefonem, niż dotychczas. 
Zegarek sprawił, że jestem bardziej obecny. Rzadziej sięgam bezwiednie po telefon, albo kładę na stole podczas kolacji.

 Fot. Apple

Bateria, tak jak wielu się obawiało, pozostawia wiele do życzenia...

Pogłoski o kiepskiej baterii Apple Watch niestety nie okazały się przesadzone. Jak pisze CNET:

(...) nie ważne, co bym robiła, zegarek nigdy nie wytrzymał więcej niż jeden dzień. Co noc musiałam go ładować. Dla niektórych ładowanie zegarka każdego wieczora może być normalne, w końcu i tak codziennie ładujemy nasze telefony. Dla mnie nie - kolejny gadżet, który trzeba ładować, szybko robi się irytujący, a miałam już zegarki, które na jednej baterii wytrzymują o dwa dni dłużej.

The Wall Street Journal jest podobnego zdania:

Bateria, zgodnie z obietnicą, wytrzymuje dzień, ale ledwo. Często jest niemal całkowicie wyczerpana, gdy kładę się spać - zwłaszcza jeśli używałem zegarka podczas ćwiczeń. Dostępny jest tryb oszczędzania energii, który pozwala wyciągnąć z zegarka o kilka godzin więcej, ale wtedy Apple Watch pokazuje tylko godzinę.

Recenzent Re/Code był bardziej wyrozumiały:

Apple obiecywał baterię, która wytrzyma 18 godzin  na jednym ładowaniu podczas zwykłego używania. Zegarek jeszcze mi nie padł ani w trakcie dnia, ani nawet późno w nocy. Powiem nawet, że mój iPhone padał wcześniej niż zegarek.

Stalowy 316L ze stalowym, siatkowym paskiem z zapięciem magnetycznym. Dostępny w wersjach 38 mm i 42 mm. Fot. Apple

Czyli w sumie...

Re/Code:

Z technologicznego punktu widzenia Apple Watch jest przedłużeniem iPhone'a. I, tak, jak smartfon, z czasem zmienia twoje przyzwyczajenia. (...) Smartwatche nadal nie pokazały, że bezsprzecznie są przydatnym urządzeniem, ale z całą pewnością Apple dostarczył solidnego argumentu za.

The Wall Street Journal:

Na razie Apple Watch jest dla pionierów. Nie zapłaciłbym 1000 dolarów za testowany przeze mnie model, bo niedługo na rynek trafi nowy, znacznie lepszy model. Kupię jednak wersję Sport z kopertą 42mm za 400 dolarów - warto tyle zapłacić za obserwowanie nowości na rynku technologicznym z pierwszego rzędu.

CNET:

Apple Watch jest piękny i obiecujący - to najbardziej ambitny przykład inteligentnej galanterii. Jednak pomimo chęci, by zrobić wszystko już za pierwszym razem, Apple Watch nadal pozostawia wiele do życzenia. W porównaniu z innymi zegarkami krótka żywotność baterii i wysoka cena, to na razie największe wyróżniki Apple Watch.
Nie potrzebujesz Apple Watch. Właściwie to tylko zabawka: niesamowite, małe urządzenie od wszystkiego, świetny wynalazek pomagający zaoszczędzić czas, osobisty asystent na nadgarstku. Ale przy tym, to na razie głównie dodatek do telefonu.

The Verge:

Bez wątpienia Apple Watch jest najpotężniejszym smartwatchem na rynku. To jeden z najbardziej ambitnych produktów, jakie widziałem. Ma on zmienić sposób, w jaki używamy technologii. Tylko ta ambicja przy okazji odbiera mu czytelne zastosowanie: Apple Watch może robić wszystko po trochu, zamiast kilku rzeczy bardzo dobrze. Pomimo swoich technologicznych bajerów Apple Watch to nadal smartwatch i nie jestem pewien czy ktokolwiek wymyślił, do czego one mają nam służyć.

Pełne recenzje znajdziecie klikając na jeden z linków poniżej:

THE VERGE

CNET

THE WALL STREET JOURNAL

RE/CODE

THE NEW YORK TIMES

O tych, którzy tworzyli sukces Apple'a, przeczytaj w książkach >>

Zdjęcie Apple Watch
Apple Watch
 • Kompatybilna platforma: Apple iOS
Premiera wkrótce! dowiedz się pierwszy

Parametry techniczne

Kompatybilna platforma Apple iOS

Podstawowe informacje o Apple Watch

Producent Apple
Premiera wkrótce! dowiedz się pierwszy
dane dostarcza:
Więcej o:
Komentarze (51)
"Nie potrzebujesz Apple Watch. To właściwie zabawka" - recenzje Apple Watch w zagranicznej prasie [KALEJDOSKOP OPINII]
Zaloguj się
 • Oceniono 85 razy 65

  Procedura odczytania godziny z Apple Watch STADP (Smart Time Apple Detection Procedure)
  1. Ładowanie baterii 1 godz. SMCS (Smart Battery Charging System)
  2.Obrócenie nadgarstka w stronę twarzy SWHM (Smart Watch I head Movement)
  3.Założenie okularów powiększających IWMS (I watch Magnifier System)
  4. Odczytanie godziny ITAPRealTime (I Time Analysing Prodecedure Real Time Application)
  5. Odpowiedzenie sobie na pytanie , która jest godzina ITSHTWTIT (I smart Time What is the Time Induction Test)
  6. Analiza co to jest w zasadzie doba 18 godzinna przy naładowanej baterii I funkcja całkowania 18 w zależności od logarytmu naładowania baterii (I Smart must Realize the 24 is 18 but sometimes 24 is not 18 but a function of it).

 • bruthal

  Oceniono 57 razy 49

  Zamiast złota powinni zastosować wzbogacony uran. Zniknął by problem z ładowaniem.

 • remo29

  Oceniono 54 razy 26

  Bateria nie wytrzymuje 24h? Już wyjaśniam: bo projektanci wyszli z założenia, że człowiek powinien 8 godzin spać, a nie łazić i się bawić. To nie ajłocz źle działa, to WY źle żyjecie.
  Przy okazji podpowiadam producentom elektrycznych samochodów: bateria nie pada po 200 km, ona celowo wymusza postój i odpoczynek, dla waszego bezpieczeństwa.
  --
  parada karzełków

 • Flaboy .com

  Oceniono 39 razy 25

  (...) Apple Watch stał się naturalnym przedłużeniem mojego penisa, bezpośrednim połączeniem z analnym światem. Jest to na tyle wyraźne, że osoby, które wcześniej komentowały moje uzależnienie od przedluzania penisa zaczęły zauważać zmianę w moim penisie. Moja żona powiedziała mi, że wyraźnie mniej zajmuję się swoim penisem, niż dotychczas.
  Przedluzony penis sprawił, że jestem bardziej obecny. Rzadziej sięgam bezwiednie po kolejny przedluzacz, albo kładę tak juz dlugiego penisa na stole podczas kolacji.

 • kadykianus

  Oceniono 22 razy 16

  30 lat temu na komunie dostawało się zegarek z kalkulatorkiem, z melodyjkami - szał.
  Sens i przydatność tamtego kalkulatorka jest podobne do sensu i przydatności aplikacji w zabawce od Apple. Zegarek, który udaje telefon, który udaje komputer. Klient udaje, że ma mózg a sprzedawca, że mu wierzy.

  Jedno może służyć za podsumowanie absurdu tej zabawki: na zegarku możesz odczytać SMS pod warunkiem, że w pobliżu masz swojego iPhona... :)
  Znaczy się: kupiłem telefon za 600$ z wielkim wyświetlaczem aby móc wygodnie czytać smsy i maile, ale nie używam go, bo czytam je w mikro wymiarze na zegarku, który kupiłem za 1000$ :D

  Jeżeli ktoś zachodzi w głowę, jakim cudem firma Apple to najbogatsza firma na świecie, to ma odpowiedź: czerpie zyski z niewyczerpanego źródła jakim jest ludzka głupota (Einstein powiedział kiedyś, że głupota jest nieskończona). To mniej więcej tak działa.

 • kayll

  Oceniono 36 razy 14

  mój zegarek Baume Mercier ma gwarancję 100 lat a zagarmistrz mówi, że mechanicznie powinien wytrzymać co najmniej 300 lat. Na ile ma gwarancję zegarek ajłocz ?

 • fajny_zajety

  Oceniono 17 razy 11

  Nie jeden debil to kupi. Zegarki z melodyjkami w poprzednim wieku schodziły jak ciepłe bułeczki.

 • Norbert G

  Oceniono 13 razy 9

  AW dostały redakcje zaprzyjaźnione z Apple, co będzie jak zegarek dotrze do obiektywnych recenzentów?
  smartwatch-test.blogspot.com/2015/04/po-co-mi-smartwatch.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX