Microsoft tą niepozorną stroną testuje sztuczną inteligencję. Tylko na razie efekty są... dziwne

Podczas konferencji Build 2015 Microsoft zaprezentował nową stronę. How-Old.net nie jest jedynie zabawką. Im częściej z niej korzystasz, tym lepiej działa, bo opiera się na najnowocześniejszych rozwiązaniach związanych z uczeniem maszynowym.

How-Old.net to witryna uruchomiona zaledwie dwa dni temu przez Microsoft. Jej zadanie jest banalne - rozpoznać wiek i płeć osób na zdjęciach (wskazanych odpowiednim linkiem lub załadowanym z komputera).

Algorytmy, które są odpowiedzialne za określenie wieku, starają się go odgadnąć. Witryna nie jest jednak jedynie zabawką. Microsoft testuje swoje rozwiązania związane ze sztuczną inteligencją. Algorytmy How-Old.net są więc na tyle inteligentne, że uczą się nieustannie. Im więcej zdjęć przetworzą, tym sprawniej będą określać wiek.

Microsoft tłumaczy na swoim blogu, że odpowiedź na eksperyment okazała się zaskakująca. W ciągu kilku godzin stronę How-Old.net odwiedziło 35 tys. osób, z czego 29 tys. z... Turcji. Prawdopodobnie na skutek błyskawicznej kampanii na Twitterze.

How-Old.net opiera się na silniku Azure Machine Learning. Jest to narzędzie analityczne, które opiera się między innymi na analizie zdjęć.

How-Old.net stoi więc nowoczesna technologia: uczenie maszynowe. To dziedzina, którą interesuje się zarówno Microsoft jak i Google. Dzięki uczeniu maszynowemu mają szansę powstawać zaawansowane usługi - takie jak Skype Translator.