Te badania szokują! Młodzi ludzie nie wiedzą, jak używać Worda, Excela i...Google!

Badania przeprowadzone na grupie studentów z uniwersytetu Illinois Wesleyan wywracają naszą wiedzę o młodym pokoleniu. Fakt posiadania smartfona nie przekłada się na posiadanie prostych umiejętności związanych z technologią.

Młodzi ludzie, studenci, powinni raczej nie mieć problemu ze współczesną technologią. Smartfony, tablety, komputery, a przede wszystkim internet są dla nich czymś o wiele bardziej naturalnym, niż dla osób starszych. Mogłoby się więc wydawać, że przeciętny student jest ekspertem w dziedzinie technologii - radzi sobie świetnie z obsługą podstawowych programów komputerowych.

Badania przeprowadzone przez firmę ServiceNow na studentach z uniwersytetu Illinois Wesleyan przeczą tej tezie. Można je nawet uznać za szokujące.

"Młodzi ludzie są dobrze zaznajomieni z aplikacjami takimi jak Uber czy Facebook  - służącymi do komunikowania się, obsługiwanymi za pomocą prostego sytemu przycisków. Dla wielu z nich aplikacje takie jak Outlook czy Excel, będące głównym narzędziem pracy we wszystkich korporacjach, wydają się obce i skomplikowane" - czytamy w Business Insiderze.

Używanie aplikacji biurowych nie jest oczywiście tak intuicyjne jak obsługa aplikacji społecznościowych. Amerykańscy studenci mają jednak problemy z czymś o wiele prostszym i jeszcze bardziej podstawowym.

"Jedynie 23% studentów z Illinois Wesleyan było w stanie efektywnie korzystać z wyszukiwarki Google. Większość z nich nie rozumie jak silnik wyszukiwarki wyświetla wyniki, w jaki sposób je segreguje. Studenci nie byli w stanie skonstruować pytania tak, by uzyskać odpowiedź zawierającą wartościowe dane. Ograniczali poszukiwania do aktualnych artykułów prasowych lub pozycji z Google Book Search". - pisze portal.

Andrew Asher, który kierował badaniami, stwierdził, że wyniki dowodzą trudnej do zaakceptowania prawdy. Fakt, że młodzi ludzie mają dostęp do Google i aplikacji już w młodym wieku, w fazie dorastania, nie oznacza, że automatycznie wiedzą jak używać tych narzędzi.

 

FOMOFot. Robert Kędzierski

 

Cyfrowi tubylcy istnieją?

Badania mogą dowodzić dwóch rzeczy. Pierwsza teza: smartfony "ogłupiają" - sprawiają, że młodzi ludzie są jedynie w stanie "konsumować podsuwaną treść", nie są zdolni do inicjatywy, nie poszukują samodzielnie rozwiązań. Pokolenie "Digital Natives" miałoby być uzależnione od internetu w destrukcyjny sposób.

Ankieta przeprowadzona przez brytyjskie Muzeum Nauki wśród osób do 25 roku życia ukazała, jak bardzo obecne pokolenie uzależnione jest od Sieci. Czterech na pięciu ankietowanych stwierdziło, że czuje "zagubienie" bez dostępu do Internetu. W grupie powyżej 25 lat tak samo czuje się trzech spośród pięciu ankietowanych. - pisaliśmy w naszym materiale o fenomenie Digital Natives.

Może też być wprost przeciwnie - nie ma "pokolenia cyfrowych tubylców" - młodzi muszą się uczyć korzystania z narzędzi takich jak Google czy pakiet biurowy w dokładnie taki sam sposób, jak robią to osoby, które nie miały styczności z nowoczesną elektroniką, smartfonami, od najmłodszych lat.

Potrzeba edukacji?

Wyszukiwarka Google wydaje się prostym i intuicyjnym narzędziem, którego można nauczyć się samodzielnie. Wystarczy przeszukać sieć zadając odpowiednie pytania. Badania amerykańskich naukowców dowodzą jednak, że niektórzy nie znają komend, sztuczek, sposobów na to, by z przeglądarki korzystać skutecznie. Warto więc przypomnieć najważniejsze porady związane z usługami Google.

 

9 natychmiastowych odpowiedzi Google

Poznaj najciekawsze sztuczki Google 12 sztuczek wyszukiwarki Google ułatwiających życie

Wyszukiwanie z Google może być jeszcze szybsze 8 kolejnych sztuczek wyszukiwarki Google

Google Maps 7 przydatnych sztuczek Google Maps

YouTube 8 sztuczek ułatwiających korzystanie z YouTube

Więcej o:
Komentarze (74)
Te badania szokują! Młodzi ludzie nie wiedzą, jak używać Worda, Excela i...Google!
Zaloguj się
 • gaudia

  Oceniono 293 razy 269

  "Młodzi ludzie są dobrze zaznajomieni do aplikacji takich jak.."
  A dziennikarze gazeta.pl nie są dobrze zaznajomieni do gramatyki i ortografii. To jest szokujące.

 • azalia02

  Oceniono 168 razy 166

  Czyli, praktycznie rzecz biorąc, potrafią pogadać sobie ze znajomymi, wrzucić fotki i ściągnąć film albo muzykę. Nie potrafią napisać referatu ani pracy seminaryjnej (Word), uzupełnić go wykresami albo tabelami danych (Excel) ani znaleźć materiałów potrzebnych do pracy (Google czy inna wyszukiwarka, wszystko jedno). Jak na studentów, poziom rzeczywiście zastanawiający.
  Ale może studiują sztukę autoprezentacji, gdzie najważniejszą umiejętnością jest szybkie wrzucanie selfie.

 • d25

  Oceniono 70 razy 68

  To tylko potwierdza moje obserwacje....brakuje mi tylko informacji o zaniku umiejętności korzystania z kopiuj-wklej... a ta też w młodym pokoleniu zanika.. (dla jasności piszę o "umiejętności", a nie korzystaniu "na małpę", ta ma się świetnie)

 • hanysek.0

  Oceniono 39 razy 39

  Moi magistranci/licencjaci zwykle bardzo się dziwią, że np. dosyć podstawowe dane fizykochemiczne można znaleźć w sieci. Potem ja się dziwię (od jakiegoś czasu już nie), że po tygodniu poszukiwań nie znaleźli niczego. na oko komórki mają wypasione.....
  próbka kilka osób (na szczęście!), miejsce 'badań' wydział nauk ścisłych, średniego polskiego uniwersytetu.

 • tergukjbvcfsyrt8y9joikl

  Oceniono 46 razy 32

  Te "badania" odnośnie umiejętności korzystania z Google'a przeprowadzono na 30 osobach...

 • mg_0

  Oceniono 32 razy 30

  to jest prawda. Pracuję ze studentami, prowadzę zajęcia m.in. z badań marketingowych na różnych kierunkach. Gorszym musiałam tłumaczyć, co wpisać w google, żeby znaleźć konkretną informacje. Lepsi opierają się szukaniu w bardziej zaawansowanych (ale bez przesady, wszystko jest dla ludzi!) bazach danych. A jak już mają te dane, to ich interpretacja... zupełnie nie myślą.

 • malgojb

  Oceniono 26 razy 26

  Jeszcze trochę i będą jeszcze mniej wiedzieć bo system coraz więcej opcji ukrywa.

 • mille666

  Oceniono 27 razy 25

  Szokują? kogo? większość od dawna nie potrafi nic znaleźć w necie, wystarczy im fon i fb... najlepiej z pogryzionym jabłkiem.

 • jacutin

  Oceniono 61 razy 23

  Srajfony ogłupiają i tak już debilną młodzież wychowaną na programch typu "Ziarno" i indoktrynowaną religia w szkołach. Dodatkowo niszczą relacje międzyludzkie. Ile razy widac obrazek jak grupa młodych siedzi w kawiarnie i zamiast rozmawiać każdy bębni w swojego srajfona?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX