IBM dokonał niemożliwego? Stworzył procesor w technologii 7 nanometrów

IBM ogłosił, że stworzył pierwszy chip z wykorzystaniem nowej technologii, która pozwoli tworzyć procesory znacznie mniejsze i znacznie bardziej wydajne. Następna generacja urządzeń elektronicznych może być przełomowa.

IBM stworzył pierwszy procesor z wykorzystaniem nowej technologii 7 nanometrów. Jest to wynik imponujący, gdyż Intel, jeden z największych producentów procesorów na świecie, wciąż jeszcze ma problemy z technologią 10 nanometrów.

Potęga EUV i germanku krzemu

Procesor udało się stworzyć dzięki opanowaniu dwóch nowoczesnych technologii. Po pierwsze IBM w produkcji układu wykorzystał wafel zbudowany z germanku krzemu. Połączenie dwóch substancji sprawia, że pomimo bardzo małych rozmiarów możliwy jest odpowiednio szybki ruch elektronów. Po drugie nowy procesor powstaje w przełomowej technologii EUV (ekstremalnie daleki ultrafiolet). Liderem tej technologii jest holenderska firma ASML, w którą Intel zainwestował trzy lata temu.

ASML próbuje zwiększyć moc źródła światłą w swoich urządzeniach EUV tak, by były one konkurencyjne wobec wykorzystywanych skanerów Deep UV (DUV). W tej chwili systemy NXE:3300B korzystają z 80-watowego źródła światła, co pozwala na przetwarzanie około 500 plastrów krzemowych na dobę. Holenderska firma chce w najbliższym czasie zwiększyć moc źródła światła do 125 watów, co pozwoli na produkcję 1000 plastrów dziennie. Natomiast w roku 2016 moc zostanie zwiększona do 250W, a system NXE:3300B będzie przetwarzał 1500 plastrów na dobę. To poziom, przy którym można mówić o masowej produkcji. ASML twierdzi, że produkowane przez nią maszyny DUV będą nadal używane we wszystkich najnowocześniejszych procesach produkcyjnych. Firma ma też nadzieję, że do roku 2020 będzie sprzedawała 50-60 systemów EUV rocznie, co przyniesie jej wpływy w wysokości 12 miliardów dolarów. - wyjaśnia Kopalnia Wiedzy.

IBM zastosował do produkcji nowego procesora technologię, która pozwala wykorzystywać światło o mniejszej długości fali.

Gigantyczna różnica

Co te osiągnięcia oznaczają w praktyce? Układ zaprojektowany w nowej technologii siedmiu nanometrów będzie mógł być o połowę mniejszy od układu wykonanego w technologii 10 nanometrów - wyjaśnia ArsTechnica.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem innowacyjne układy powinny pojawić się na rynku niedługo - w przeciągu dwóch-trzech lat. Na pewno wykorzysta je w swoich produktach Samsung, będący jednym z wielu inwestorów, którzy razem z IBM pracują nad nową technologią. Dla nas oznacza to, że nadchodzące generacje urządzeń mobilnych będą naprawdę bardzo wydajne i energooszczędne. Dzięki technologii siedmiu nanometrów możliwe będzie tworzenie urządzeń związanych z internetem rzeczy, bardziej energooszczędnych smartfonów, wydajnych smartwatchy.

Więcej o:
Komentarze (110)
IBM dokonał niemożliwego? Stworzył procesor w technologii 7 nanometrów
Zaloguj się
 • robi2009

  Oceniono 125 razy 103

  "Po pierwsze IBM w produkcji układu wykorzystać wafel zbudowany z germanku krzemu"

  Polska języka być trudna.

 • fakit.pl

  Oceniono 112 razy 88

  Czyli jeszcze więcej megaherców do obsługi instagramów i pinterestów...

 • rosja_to_bandycki_kraj_01

  Oceniono 150 razy 44

  ee tam ....
  Komsomolska Prawda przypomniała właśnie, że radzieCCCy naukowcy taki wynalazek mięli już za tow. Breżniewa!
  co prawda ich wynalazek nigdy nie działał ale rada naukowa uniwersytetu łomonosowa da się pokroić za to, że mimo wszystko roSSjanie byli pierwsi!

 • parasema

  Oceniono 92 razy 40

  Przełom to by był, gdyby opracowali działający komputer kwantowy. Tutaj tylko rozwinęli istniejącą technologię. Za kilka lat będą nowe Core, szybsze od istniejących pewnie o 15 procent, a do smartfonów upakują układy dwudziestoczterordzeniowe, diabli wiedzą po co, zresztą. I tak będzie overheating throttling :).

  Nie, żebym się fochał na postęp, bardzo dobrze, że jest, ale przełom to za duże słowo.

 • ziom182

  Oceniono 32 razy 26

  "Po pierwsze IBM w produkcji układu wykorzystać wafel zbudowany z germanku krzemu"

  Po pierwsze... pomijając kwestie językowe, w oryginalnej notce prasowej nie ma zdania na temat "wafli" , podłoży z krzemogermanu (a nie jak w polskim tłumaczeniu w GW, krzemku germanu czy germanku krzemu), czyli stopu krzemu z germanem (kilka % germanu w krzemie). Jest za to wzmianka na temat "kanału" z SiGe a podłożem najpewniej jest krzem. Cała kwestia z SiGe sprowadza się do tego, że kanał tranzystora jest naprężony a to powoduje zwiększenie prędkości elektronów.

  Co ciekawe, IBM "wykonał" ten czip we współpracy z Uniwersytetem Stanowym Nowego Jorku (w jego laboratoriach), o czym jest wzmianka tylko pod zdjęciem...

 • piast9

  Oceniono 23 razy 23

  SIGe to nie związek chemiczny tylko stop, stąd po polsku nazywa się go krzemogermanem a nie krzemkiem germanu. Jest to materiał znany i stosowany od kilkunastu lat więc żadna rewolucja.

  W dodatku, krzemogerman wykorzystany jest tylko na kanał tranzystorów, cały chip jest nadal krzemowy. Nieprawdziwe jest zatem stwierdzenie o waflu krzemogermanowym. Nie miałoby to sensu, ponieważ krzemogerman swoje zalety pokazuje wtedy, gdy jest naprężony poprzez naniesienie go na inny materiał.

  7 nm to też ewolucja tego, co jest obecnie opracowane. W laboratoriach 10 czy 11 nm wytwarza się już.

  Co jest zatem rewolucją i dokonaniem niemożliwego?

 • tergukjbvcfsyrt8y9joikl

  Oceniono 35 razy 17

  Miło. Innymi słowy w ciągu 5 lat osiągniemy granicę upakowania.

 • zydgejmasoncyklista

  Oceniono 14 razy 12

  Wszystko po to, żeby nasz komputer/ smartfon za 1000 euro po 2 latach był złomem i żebyśmy wydali kolejną kasiorę na to, żeby odpalić neta i poczytać trochę dennych njusów. Ewentualnie żeby przerobić szybciej kilka głupich zdjęć i wrzucić je na Kwejka. To właśnie ten postęp?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX