Nokia w 2016 r. wróci na rynek smartfonów. "Będą całkowicie inne"

Rzecznik Nokii zapowiedział, że w przyszłym roku jego firma chce wrócić na rynek urządzeń mobilnych. Szuka "światowej klasy partnera" i wyjaśnia co ma do zaoferowania.
Będą smartfony Nokii Firma chce wrócić na rynek urządzeń mobilnych Od przejęcia Nokii przez Microsoft mijają trzy lata. Rzecznik Nokii zapowiedział, że w przyszłym roku jego firma chce wrócić na rynek smartfonów

Od przejęcia Nokii przez Microsoft mijają trzy lata. Oznacza to, że Finowie, którzy wciąż mają prawa do marki "Nokia", mogą już myśleć o powrocie na rynek.

W porozumieniu zawartym pomiędzy firmami określono, że fińska Nokia będzie mogła używać swojej nazwy na smartfonach nie wcześniej niż w ostatnim kwartale roku 2016.

Nokia nie kryje swoich planów - chce wrócić na rynek smartfonów. Robert Morlino, Rzecznik Nokia Technologies, stwierdził:

"Zamierzamy kontynuować wprowadzanie na rynek urządzeń znanych z ikonicznego designu i innowacji. Zamierzamy to jednak zrobić w kompletnie inny sposób, niż wcześniej".

Rzecznik stwierdził jednocześnie, że Nokia poszukuje biznesowego partnera, który będzie w stanie wyprodukować jej smartfony.

Celem Chiny?

Nokia może wrócić na rynek smartfonów, ale będzie to powrót niezwykle ciężki. Microsoft przejął najbardziej udaną linię smartfonów z Windows Phone - smartfony z serii Lumia są chyba najbardziej rozpoznawalnymi produktami kojarzonymi z Nokią. Pytanie: ile przejął patentów, technologii, ilu specjalistów? Urządzenia z Androidem, jak Nokia X, rynku raczej nie podbiły.

Fińska Nokia być może będzie chciała ekspansji na rynku azjatyckim. Tak jak miało to miejsce w przypadku tabletu Nokia N1 - wyprodukowanego w Chinach w zasadzie na licencji Nokii. Urządzenie działające na Androidzie 5.0 zadebiutowało na początku roku, sprzedaż ograniczono w zasadzie do rynków azjatyckiego.

Siła marki wystarczy?

Czy i tak będzie w przypadku smartfonów? Czy Nokia odważy się na powrót na europejski i amerykański rynek? Będzie to niezwykle trudne, bo na rynek smartfonów wkroczyli już chyba wszyscy. W Europie można kupić smartfony egzotycznych marek takich jak Be ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na lokalnych rynkach rosną w siłę rodzimi producenci (importerzy) tacy jak MyPhone czu Goclever. Nokii będzie więc trudno wrócić, bo co będzie miała do zaoferowania konsumentowi? A może siła marki Nokia wciąż jest duża? Prosimy o opinie.

Więcej o: