Windows 10 sprawia niektórym użytkownikom nieoczekiwane problemy z wyświetlaniem... tekstu

Windows 10, którego premiera miała miejsce kilka dni temu, trafił już do dziesiątek milionów użytkowników. Część z nich narzeka na irytujący problem, który pojawił się po aktualizacji. Windows 10 nie radzi sobie z... wyświetlaniem tekstu.

Windows 10, najnowszy system operacyjny Microsoft, trafił już do użytkowników . Właściciele Windows 7, 8, 8.1, mogą pobrać go bezpłatnie, posiadacze maszyn z Windows XP muszą Windows 10 kupić .

Dzieło Microsoft trafiło już do dziesiątków milionów użytkowników. Część z nich zgłasza dość irytujący problem. Windows 10 nie radzi sobie zawsze z czymś tak trywialnym jak wyświetlanie tekstu.

Rozmyty tekst

Na czym polega problem? Część aplikacji wyświetla dziwny, rozmyty tekst. Wygląda, jakby był w mniejszej rozdzielczości, która została sztucznie "rozciągnięta" to prawidłowego rozmiaru. Tak, jakbyśmy rozciągnęli bardzo małe zdjęcie do sporych rozmiarów.

Przyjrzyjcie się poniższemu zdjęciu przedstawiającemu interfejs Spotify. "Na żywo" problem z czcionkami wygląda jeszcze gorzej - mam niestety ten sam problem ze swoją maszyną. Tekst wygląda po prostu okropnie, nie jest w ogóle ostry, męczy wzrok.

 Fot. za infoworld.com

ZDJĘCIE W WYSOKIEJ ROZDZIELCZOŚCI - KLIKNIJ.

Nie jest do końca jasne, czy problem leży po stronie Microsoft, czy po stronie producentów aplikacji. Na forach pojawiają się różne poradniki, które problem mają rozwiązać. Ja czekam jednak, aż rozwiąże go za mnie Microsoft odpowiednią nakładką lub jasną informacją. Myślę, że przeciętni użytkownicy Windows 10 nie powinni być skazani na przeszukiwanie internetu w poszukiwaniu informacji " Jak prawidłowo wyświetlać tekst w Windows 10". Przypomina mi to niestety czasy Windows 8, kiedy na forach użytkownicy pytali "Gdzie jest przycisk wyłączania systemu".

Miejmy nadzieję, że problem z rozdzielczością niektórych aplikacji zostanie szybko rozwiązany. Od kilku dni bardzo mnie irytuje podczas pracy (aktualizacja sterowników karty graficznej do wersji Windows 10 nie pomogła).

Microsoft powinien zrozumieć, że bez względu na to ile pracy włożył w Windows 10 właśnie takie, niezrozumiałe i irytujące błędy, mogą wpłynąć na całościową ocenę systemu..

Więcej o:
Komentarze (181)
Windows 10 sprawia niektórym użytkownikom nieoczekiwane problemy z wyświetlaniem... tekstu
Zaloguj się
 • stary.gniewny

  Oceniono 148 razy 84

  dostęp do service pack służącego do poprawnego wyświetlania literki "A" można uzyskać po opłaceniu dodatkowego abonamentu

 • atomik2

  Oceniono 176 razy 64

  "posiadacze maszyn z Windows XP muszą Windows 10 kupić."
  - NIC nie muszą !!!, a jedynie mogą jeśli zechcą.
  Posiadacze WinXP dalej cieszą się z używania najlepszego systemu MS, jaki ta firma stworzyla. Pod WinXP wszystko działa bez zarzutu, wszystko jest znane i dobrze sprawdzone (dotyczy to posiadaczy starszych komputerów, powiedzmy sprzed roku 2012-14, dla których przesiadka na W10 jest bez sensu, oczywiście Internet Explorer dawno został przez nich (nas) wyrzucony).
  Jak ktoś dotrwał do teraz z WinXP, to wie o czym mówię.

 • dannniello

  Oceniono 65 razy 43

  "Windows 10 nie radzi sobie zawsze z czymś tak trywialnym jak wyświetlanie tekstu."

  Czy autor wie co to jest DPI?
  Czy autor wie, że wiele programów Win32 jest pisana "po staremu", tzn. "pikselowo", nie biorąc pod uwagę DPI?

  Windows to już wiekowy system, który "dźwiga" całkiem pokaźny garb kompatybilności wstecz. I chwała mu za to! Dzięki temu wiele programów napisanych dekadę temu (i wcześniej) dalej z powodzeniem działa! Problem w tym, że wiele nowych programów dalej jest pisana "po staremu". Przykładem jest ten potworek z obrazka - Spotify.

  Windows dopasowuje DPI do wyświetlacza. Powoduje to jednak "rozwalenie" interfejsu aplikacji, które nie zostały przystosowane do działania z różnymi wartościami DPI.
  Jest to wina bardziej aplikacji niż systemu, ale jest opcja do zmienienia DPI, więc twierdzenie że to błąd Microsoftu uważam za mocno przesadzony.

  PS. Skalowanie w Android/iOS jest też oparte na DPI - tam problemów nie ma, bo to w porównaniu z Windows nowe systemy i programiści w zasadzie zostali "zmuszeni" do robienia aplikacji działających w różnych DPI.

 • ceramiczne_plecki

  Oceniono 72 razy 28

  "...posiadacze maszyn z Windows XP muszą Windows 10 kupić."
  Muszą? Panie redaktorze.... Stracił chyba pan już dawno kontakt z rzeczywistością :) Nic nie muszą. Mojego XP nie zamierzam zamieniać na nic innego. Wszystko działa, nic nie trzeba "ulepszać".
  Lepsze jest wrogiem dobrego-proszę się nad tym zastanowić :)
  Pozdrawiam.

 • miszmasz51

  Oceniono 18 razy 16

  @atomik2
  Też tak uważałem. Do czasu, kiedy przesiadłem się na Win 7 - niejako przymusowo, preinstalowany, bo kupiłem laptopa 64 bit. I jakoś nie żałuję... ba, wręcz przeciwnie. Tak, owszem, na starszych maszynach, już takich leciwych raczej, Win XP bywa jedynym wyjściem, aby w ogóle działały... bo takich, na których TYLKO Win 95 pójdzie - chyba już nie ma... Cóż, Ford T też był wspaniałym samochodem, prawda? A co powiecie o Spectrum ZX?
  Czy Win XP jest NAJLEPSZYM systemem, jaki kiedykolwiek Microsoft zrobił? Raczej nie. Miewałem problemy z tym systemem, parę razy - płyta do napędu i od nowa (danych czy dokumentów nie traciłem, od czego kopie i partycje), lecz od chwili rozpoczęcia używania Win 7 - skończyły się. Czy przejdę na Win 10? Jeszcze nie wiem, zastanowię się. Zapewne za jakiś czas, aby go wypróbować, z czystej ciekawości. Do Win 8, choć jakiś czas go używałem - nie przywykłem. Tak między nami - ekranów dotykowych używałem już, zanim o Win 8 wróbelki zaczęły ćwierkać i wiem, co to za badziewie. Zabawić się przez kilka minut - owszem, fajny bajer, ale do dłuższej pracy - dno, albo poniżej - ergonomii. Po bardzo krótkim czasie wróciłem (wróciliśmy, bo mówię o pracy) do myszki i klawiatury.
  Co do bezpieczeństwa - ech, jeżeli sam użytkownik nie będzie postępował "bezpiecznie", to szkoda ambarasu... niezależnie od systemu. To jest tak, jak z młotkiem - wspaniałe narzędzie, jeżeli chcesz np. dom zbudować, ale równie dobre, aby kogoś, lub, przy odrobinie samozaparcia - siebie, zabić.
  Co do szpiegowania - komu trzeba, temu nawet ten super XP obstawiony zaporami ogniowymi i antywirusami i czort tam wie jeszcze czym - nie przeszkodzi... a już najmniej Microsoftowi. To dotyczy KAŻDEGO systemu. Bo tak naprawdę, to najbezpieczniej, choć też nie zawsze - to "z rączki do rączki" i "na uszko tylko", albo totalne odcięcie się od jakiejkolwiek sieci informatycznej, dobra, bardzo solidna kasa pancerna dla komputera i zniszczenie klucza do niej... Szyfrowanie? Kodowanie? KAŻDY szyfr, KAŻDE zabezpieczenie można złamać, jest to TYLKO kwestia kosztów. I są tacy, których na nie stać.

 • Oceniono 38 razy 12

  Szanowny redaktorze, widzisz drzazgę w oku bliźniego sweg, a nie widzisz belki w swoim oku.
  "Myślę, że miliony przeciętnych użytkowników Windows 10 nie powinni być skazani" - automatyczny tłumacz zawiódł?

 • alojzydupa

  Oceniono 23 razy 9

  O W10 nie mogę się wypowiedzieć pozytywnie ale należy pochwalić, że przewidziano opcję powrotu do wersji systemu przed aktualizacją.

 • femur

  Oceniono 10 razy 8

  "posiadacze maszyn z Windows XP muszą Windows 10 kupić."

  autor nic nie wspomina o Windows Vista? Niedopatrzenie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX