Umieściłeś kiedyś swój numer telefonu na Facebooku? Oto jak cię znaleźć

Brytyjski programista odkrył nowy sposób na wyciąganie z Facebooka danych dotyczących użytkowników. Wystarczyło, że zmyślił numery telefonów, a Facebook sam powiązał je z odpowiednimi profilami. A zatem jeśli programista zna nasz numer telefonu pozna też nasz publiczny profil.

Facebook dba o naszą prywatność, dba tez jednak o wygodę programistów, którzy tworzą różnego rodzaju aplikacje i rozszerzenia. Jeden z takich programistów odkrył niecodzienną cechę Facebookowego API, czyli środowiska pozwalającego tworzyć aplikacje na Facebooka.

Jak opisuje The Guardian wystarczyło stworzyć bazę danych z losowo wygenerowanymi numerami telefonów, wrzucić ją do API, by po kilku minutach mieć listę numerów telefonów powiązanych z poszczególnymi profilami.

Wniosek z tego jest taki: Jeśli umieściliście na swoim profilu FB numer telefonu to istnieje szansa na znalezienie waszego profilu tylko na podstawie numeru. Trochę to przerażające - dzwonicie do biura podróży po ofertę, nie zostawiacie żadnych danych osobowy, ale algorytm odszukuje was na Facebooku.. Dzwonicie po kredyt, bank w trakcie rozmowy wie z kim rozmawia... Może te przykłady są nieco na wyrost, ale obrazują jak można wykorzystać proste powiązanie numeru telefonu. Zapewne mało który użytkownik FB wie, że można go tak zidentyfikować...

Lepiej więc wiedzieć czym grozi ujawnianie o sobie informacji na Facebooku oraz znać zasady zarządzania swoimi danymi na portalu.

Dane publiczne

Powyższą metodą nie da się "zajrzeć" do ukrytych danych. Wiążąc numer telefonu z profilem można zobaczyć tylko te informacje, którym sami nadaliśmy profil publiczny. Mimo wszystko opisywane tu narzędzie, na szczęście dostępne tylko dla deweloperów, jest kolejnym które pozwoli potwierdzić naszą tożsamość, chociażby na podstawie profilowego zdjęcia, imienia i nazwiska.